EğitimGündemİlçeKültürManşetÜniversite-MAKÜBurdur Meslek Yüksekokulu’nda; 40. YIL ETKİNLİĞİ

4 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Meslek Yüksekokulu (MYO) kuruluşunun 40. yılında bir ilki gerçekleştirerek Meslek Yüksekokulu’nun kurulduğundan bu tarafa hizmet vermiş tüm personeli için vefa günü etkinliği düzenledi.

Vefa Gününe MAKÜ Rektörü Porf. Dr. Adem Korkmaz, Belediye Başkan Yardımcı Serdar Başgül, MYO Müdürleri ve kurulduğundan bu tarafa MYO’da görev yapan tüm personel katıldı.

MAKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Serkan Öktem; “1976 yılında Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nun birkaç sınıfında başladı eğitim serüvenimiz. Sonra şimdilik Anadolu Lisesi’ne daha sonra Mehmetçik İlkokulu’nun sıraları tanıttı kendini eğitim hayatımıza. 1982 yılında Akdeniz Üniversitesi’ne, 1992 yılında SDÜ’ye bağlı akademik bir birim haline geldi yüksek okulumuz. 17 Mart 2006 da ise Burdur’un yıllarca özlemini çektiği üniversitesine kavuşması ile Mehmet Akif Ersoy İlkokulda başlayan serüven ne tesadüf ki yine Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan üniversitemizde Meslek Yüksek Okulu adı ile devam etti. Akademik birim 2012 yılında 3 farklı disiplinde öğrenim yapan Meslek yüksek okullarına ayrıldı. 1976 yılında iki tane bölümle başlayan yolculukta 40 yıl sonra 22 farklı bölümle öğrenim yapan bir akademik birimler ordusuyuz. Geçen 40 yıl içerisinde yaşanan zorlukları verilen emekleri kurulan dostlukları kelimelere sığdırmak mümkün değil. Hayatının önemli bir kısmı okullarımıza adayan fedakarca çalışarak bize bu mirası bırakan büyüklerimizin emeklerini anlatmak için hiçbir cümle yeterli değil. Biz bu güzel günde sizlerle olmak istedik. 40 yıl coşkusunu birlikte yaşayalım istedik. Geçen yıl 40 yıl içerisinde verdiğiniz emeklerden gayretlerden dolayı hepinize şükran borçluyuz. Meslek Yüksekokulu bu süre içerisinde çok büyük kayıplar da verdi. Aramızdan ayrılan değerli çalışma arkadaşlarıma da Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

Emekli olan Akademik Pesonel adına Konuşma yapan Emekli Öğretim Görevlisi Ramazan Biçer; “Meslek Yüksekokulu’nun 40. Yılı. 28 Temmuz 1976 yılında Almanya’dan dönüşümde Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’na uğramıştım. Orada Meslek Yüksekokulları’nın açılacağını ve Burdur’a da olduğunu öğrendim. YAYKUR Yani Yaygın Öğretim Kurumu adı altında açılacak denmişti. 40 yıl hatırlı bir yıl. 40 kendinden sıkça söz ettiren bir rakam. Hayırlı olsun daha nice yıllara. 40 yıl içerisinde şüphesiz bir çok olaylar değişimler olmuştur. Bunun büyük bir diliminde bu çatı altında görev yapmış biri olarak sevinçler hüzünler yaşadık. MAKÜ olarak basında başarıları gururla izliyoruz. Okulumuzun daha ileri gitmesi için geçmişte tüm personel dar imkânlarla çabalar harcadık. İlimizin üniversiteye kavuşması için Burdur Yüksek Öğrenim Vakfını kurduk. Burdur’un üniversiteye kavuşması için çok çaba harcadık. Bugünlere geldik Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile gurur duyuyoruz” dedi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “40 yıl dile kolay. Söylemek belki kolay ama 40 yılı mekanların dili olsa konuşsa. Meslek Yüksekokulları ülkemizin gelişmesinde hayati derecede öneme sahip akademik birimler. 2013 yılında bende idarecilik görevime Meslek Yüksekokulu’nda başlamıştım. Daha sonra bir çok yerlerde görev yaptım ama Meslek Yüksekokulu’nda geçirdiğim günleri asla unutmam. Meslek Yüksekokulları’na genelde ekonomik durumu çok yüksek olmayan ailelerin çocukları gelir. Toplumun sosyal yönü alanında eğitimin kapısını çalabilecekleri en önemli mekanlardan bir tanesidir MYO’lar. Şimdi yüksekokullarda yöneticilik yapmak eski dönemlere göre çok daha kolay ve rahat. Çok yüksekokulu müdürü, sekreter arkadaşlarımız var aramızda. Bileceklerdir ellerinde makbuzlarla iş adamlarımıza hayırseverlere giderek okulun ihtiyaçlarını anlatmayı çalmadık kapı bırakmamayı bir çok arkadaşım yapmıştır. Ama Burdur Meslek Yüksekokulu gibi üniversiteyi kalbinden çıkaran Burdur’un gelişiminin eğitimdeki en önemli ayaklarından birini oluşturan Burdur MYO 40 YILLIK TARİHİNİN iÇİNDE ŞUANDA BİR ANLAMDA SEYEHAT EDER DURUMDAYIZ. Bir çok ilkler var şimdi burada. Bu vefa günü çok çok anlamlı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 40 yıllık süre içerisinde MYO’ya hizmet eden personele plaket takdimi Makü Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından gerçekleştirildi.

Vefa buluşması programının sonunda 40. Yıl Pastası Rektör ve MYO Müdürleri tarafından hep birlikte kesildi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive