BölgeEkonomiManşetBurdur Mermer Sektörü 163,7 milyon dolarlık ihracat yaptı

8 ay ago

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci, Burdur’un 2019 yılında gerçekleşen ihracatının yüzde 84’lük kısmını mermer ve maden ürünlerinin oluşturduğunu belirterek, “İhracat rakamımız 2019 yılında yüzde 3.08’lik artışla 163 milyon 767 bin 150 dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Mermer ve maden sektörünün 2018 yılı ihracat rakamının 158 milyon 884 bin 130 dolar olduğunu hatırlatan Nasuh Ekinci, “İhracat rakamımız 2019 yılı sonunda yüzde 3.08’lik artışla 163 milyon 767 bin 150 dolar olarak gerçekleşti.  Burdur’un 2018 yılında 193 milyon 585 bin 700 dolar olan toplam ihracatı, 2019 yılında yüzde 1.49 artışla 196 milyon 475 bin 100 dolara yükseldi. Burdur’un ihracatının yüzde 84’ünü mermer ürünleri ve işlenmiş mermer ihracatı alıyor. Diğer sektörlerin ihracat rakamı toplam ihracatın içinde yüzde 16’lık bir kısım. Biz diğer sektörlerin de mermer sektörü gibi çok başarılı olmasını, ihracat rakamlarını artırmasını ve istihdama katkı sağlamasını, kaynak kullanımını en iyi şekilde yapmalarını arzu ediyoruz” diye konuştu.

DHA’ya konuşan Ekinci; “ilimizde şu an 280 faal mermer ocağımız bulunuyor. 700 adet işletme ruhsatlı sahamız, 900 den fazla da arama ruhsatlı sahamız var. Bu rakamlar gösteriyor ki mermer sektörünün ilimizdeki potansiyeli diğer illere göre çok fazladır. Mermer sektörü olarak çok iddialı ve hedefi olan bir sektörüz. Çalışanlarımız, işverenlerimiz, bizlere tedarik yapan firmalarımız ve taşımacılığımız yapan firmalarla çok güzel bir diyalog ve iyi bir uyum içerisinde çalışmaktayız” diye konuştu.

Mermer sektörünün daha çok yenilikçi ürünler üretmek ve Ar-ge’yi kullanmak ve ocaklarda ve fabrikalarda çıkan mermer artıklarının da yeniden ekonomiye kazandırılması içinde yatırım yapması gerektiğine işaret eden Ekinci; “bu konuyla ilgili biz hem resmi kurumlar, hem sivil toplum örgütleri ve üniversitelerle işbirliği yapmaktayız. Derneğimiz ile Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Karamanlı Belediyesi ortaklığıyla yaptığımız bir AB projemiz var. İnşallah bu projeyle Doğal taşlarla ilgili tasarım ve prototip geliştirmeyle ilgili bir merkez açacağız ve ocaklar ile fabrikalardan çıkan artıkları burada yeni ürünlere dönüştüreceğiz. İkinci olarak ise Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Teknik Liselerde mermercilik ve mermer tasarım bölümleri açılmasını ve burada yetişen öğrencilerin ileriye dönük istihdam sağlama noktasında sektörümüze kazandırılmaları konusunda bir proje geliştireceğiz” diye konuştu.

Ekinci, dernek olarak hedeflerinin 2020 yılı içerisinde ihracat rakamlarını, sektördeki istihdam sayısını çok daha fazla artırmak olduğunu kaydetti.

Ekinci Türkiye’den ihraç edilen mermerlerin yüzde 35’lik kısmının Burdur’daki ocaklardan çıkarıldığını belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive