BölgeEkonomiManşetBURDUR, MERMER BORSASININ MERKEZİ OLACAK

9 ay ago

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAş) Başkanı Nasuh Ekinci Burdur’da mermer borsası kurma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Demirören Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Ekinci, kurulacak mermer borsası ile ürünlerin daha değerinde satılacağını aktardı.

Ekinci şunları söyledi; “mermer sektörü ilimizde her geçen gün gelişiyor. Biz artık Türkiye’de mermer sektörünün başkenti olmuş bir vilayetiz. Bütün mermer firmaları Burdur’da ofis açıyorlar ve Burdur’da bu işin neredeyse borsası oluşmuş vaziyette. Zaten derneğimizin mermer borsası ile ilgili bir çalışması var. Bu emtiaların artık dünya piyasalarında borsa vasıtasıyla satılmasında öncülük etmek durumundayız. Şu an mermer piyasası Burdur’da belirleniyor. Fiyatlar burada oluşuyor. Herkesin kendine göre oluşturduğu bir fiyat var. Satıcı ile müşterinin mutabık kaldığı bir fiyat var. Biz bu emtiayı borsaya çeker isek  hem üretimi kontrol altına alma hem ihracattaki fiyat hareketliliklerini ortadan kaldırma, malı daha değerinde satma, üretim ve sürdürülebilir rekabet içinde Burdur ve Burdur Mermerini dünyada en uç noktaya kadar satma noktasında ciddi bir organizasyon yapacağız. Bununla ilgili alt yapı çalışmalarımız sürüyor. Malını satmak isteyen herhangi bir firma malının miktarı ve sınıfını bildirecek. Müfettişler gidip o taşın kontrol edip kalite numaraları verecek ve o taşı borsanın online sistemi ile dünya pazarında satışa sunacağız” dedi.

İhracat Rakamları

Burdur’un yılın ilk 9 ayında yaptığı mermer ürünleri ihracatının 117 Milyon 989 bin 260 dolar olduğunu söyleyen Ekinci “bir önceki yıl ihracatımız 116 milyon 361 bin 200 Amerikan Doları idi. Geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl yüzde 1,40’lık bir artış söz konusu.  Amerikan Hükümetinin başlattığı Dünya Ticaret Savaşlarından Türkiye’de çok ciddi olarak etkilenmekte idi. Bizim sektörümüz bu savaşa rağmen ihracatta artış gösterdi ve bu artış ‘Dünya Ticaret Savaşları umurumuzda değil, biz işimizi doğru yapıyoruz, doğru adreslere satıyoruz ve doğru insanlara ulaştırıyoruz demektir” dedi.

Ticaretin doğru, düzgün, planlı ve sürdürülebilir rekabet içerisinde yapıldığı zaman hedeflere ulaşılabildiğini kaydeden Ekinci “bu açıdan Burdur ilimizin yılın üçüncü çeyreğinde gene hem toplam ihracatda hem de mermer ve doğal taş sektöründe rekor kırması bizim camiamızı sevindirdiği gibi Burdurluları da sevindirdiği inancındayız. Bundan dolayı oldukça mutluyuz” ifadelerin kullandı.

Burdur’un 2019 yılı üçüncü çeyreğinde genel ihracatının 143 Milyon 246 bin 960 Amerikan Doları olarak gerçekleştiğini aktaran Ekinci “geçen yılın aynı dönemine göre genel ihracatımızda da artış var.  Ülkemizin büyüme hızına baktığımız zaman Burdur pozitif değerler katıyor. Burdur nüfusu ile üretimi ve ihracatıyla örnek alınacak bir ildir. Bizim ihracatımızın ithalatı karşılama oranı 6 katdır. Düşünün Türkiye’deki 81 vilayetin bu durumda olduğunu düşünürsek ekonomi olarak dünya ülkeleri içerisinde birinci sıraya oturacağımız kesindir. İhracatımızın artmasını sağlayan ihracatcılarımıza ve bu ürünleri üreten çalışanlarımızın her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Onlar bu teşekkürü çok fazlasıyla hakediyorlar” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive