GenelBurdur merkezin içme suyu sorununa KÖKLÜ ÇÖZÜM

4 sene ago

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik DSİ’nini yatırımları hakkında müjedeler dolu bir basın açıklaması yaptı

Burdur merkez için büyük önem arz eden İçme Suyu Projesi ile ilgili açıklama yapan Milletvekili Bayram Özçelik “Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun destekleriyle 2016 Haziran ayında ihaleye çıkılması planlanan proje ile Burdur şehir merkezine Akçay ve Karakent göletlerinden yılda 12,4 milyon m3 içme, kullanma ve endüstri suyu temin edilecek.

Burdur İli İçmesuyu İsale Hattı Yenileme Proje hazırlığı kapsamında, Burdur ilinin içmesuyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Burdur göl kenarındaki Senir sondaj kuyularından, Gökpınar mevkii içmesuyu kuyularından ve belirtilen içmesuyu kaynaklarına ve isale hattına yakın (5 km) mevkilerdeki alternatif su kaynakları değerlendirilecektir. Sağlanacak içmesuyunun mevcut depo ve terfi merkezine iletilmesi için gerekli olan bütün içmesuyu tesislerinin uygulama projeleri yapılacaktır. Proje ön raporu onaylanmış olup, proje hazırlama çalışmaları ise devam etmektedir. Burdur İl Merkezi (Master Plan) İçmesuyu Planlaması ile birlikte Burdur şehir merkezine yılda 11 milyon m³ içmesuyu sağlanacaktır. Planlama çalışmaları tamamlanmıştır.” bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.

Baraj ve Göletler ile ilgili açıklama yapan Milletvekili Özçelik “Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcımız Harun Tüfekci ile birlikte ziyaret ederek incelediğimiz İşletme Safhasındaki Büğdüz Barajı, yine inşaat safhasındaki Aziziye Kocapınar Barajı, Proje/Planlama Safhasındaki Akçay Barajı, Karakent Barajı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Sulama Tesisleri yatırımlarını da açıklayan Özçelik “İşletme aşamasında bulunan Sulama Tesisimiz Karaçal Barajı ve İnşaat safhasındaki sulama tesimiz olan Aziziye Kocapınar Barajı ile 3.090 dekar tarım arazimiz sulanacaktır. Yine Büğdüz Barajıyla 3.280 dekarlık bir arazinin sulaması gerçekleştirilecektir. Proje/Planlama Safhasındaki Sulama tesislerimizden olan Merkez Karakent Barajı ile 1.750 dekar arazi sulanacaktır.Proje çalışmalarımız ise devam ediyor. Merkez Başmakçı Regülatörü ile 520 dekar arazinin, Merkez Günalan Regülatörü ile 500 dekar arazinin, Suludere Regülatörü ile 1.000 dekar arazinin, Merkez Yaylabeli Regülatörü ile 350 dekar arazinin, Merkez Akçay Barajı ile 100 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

Dere Islahları (TK+TRK) İşletme Safhasındaki Dere Islah Tesisleri ile ilgili de açıklama yapan AK Parti Burdur Milletvekili Özçelik “Burdur Merkez Akyaka ve Kuruçay Yan Dereleri Islahı, Burdur Merkez Akyayla Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Başmakçı Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Bayındır Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Bayındır Köyü Taşkın Koruma Tesisi 2. Kısım, Burdur Merkez Güneyyayla Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Gökçebağ Köyü ve Arazisi Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Karaçal Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Şehiriçi Dereleri Islahı 1. Kısım, Burdur Merkez Şehiriçi Dereleri Islahı 2. Kısım, Burdur Merkez Şehiriçi Dereleri Islahı 3. Kısım, Burdur Merkez Büğdüz Kasabası Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Büğdüz Kasabası Yayla Çayı Islahı, Burdur Merkez Güneyyayla Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Güneyyayla Köyü Taşkın koruma Tesisi 2. Kısım, Burdur Taşkın Koruma Tesislerine Korkuluk Yapılması, Burdur Merkez Akyaka Köyü Ballık Deresi Tersip Bendi ve Burdur Akçaköy Alanköy Karapınar Deresi Tersip Bendinin yapımı tamamlandı. Burdur Şehir Merkezi 4. Kısım Taşkın Koruma Tesisi inşaatının tamamlanmasıyla birlikte Burdur şehir merkezi taşkınlardan korunacaktır. Bu tesisimizin temeli 19.10.2015 tarihinde atılmıştır. Fiziki gerçekleşme oranı % 40’dır. Yine Burdur Merkez Bereket ve Kökez Köyleri Taşkın Koruma Tesisi ile Bereket ve Kökez köylerimiz taşkın zararlarından korunacaktır. Bu projede 31.08.2015 tarihinde ihale edilmiş olup, sözleşmesi imzalanmıştır. Burdur Merkez Gökçebağ Köyü Arazileri Taşkın Koruma Tesisi ile Burdur Merkez İğdeli Köyü Taşkın Koruma Tesisi ile ilgili Çalışmalar devam etmektedir. Burdur Merkez İlyas Köyü Taşkın Koruma Tesisi yapım İşinin fiziki gerçekleşme oranı ise %90’dır.” dedi.

2016 Yılına Teklif Edilen Yapım İşlerini açıklayan Milletvekili Özçelik “Burdur Taşkın Koruma 1. Kısım, Burdur Merkez Kumluca Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Suludere Köyü Arazileri Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Askeriye Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Burdur Merkez Köyleri Taşkın Koruma 1.Grup, Burdur-Merkez- Çendik Köyü, Burdur-Merkez-Aşağı Müslimler Köyü 2. Kısım, Burdur Merkez Günalan Regülatörü ve Sulaması, Burdur Merkez Başmakçı Regülatörü ve Sulaması, Burdur Merkez Yaylabeli Regülatörü ve Sulaması, Burdur Merkez Suludere Regülatörü ve Sulaması teklif edildi. İlimize yatırımlarımızı kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. İlimize yapılacak olan yatırımlarda bizlere destek olan Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na, Bakan Yardımcımız Harun Tüfekçi’ye teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive