GündemManşetBURDUR MERKEZ İÇME SUYU inşaatında % 65 fiziki gerçekleşme

3 sene ago

BURDUR’UN UZUN VADELİ İÇME SUYU PROBLEMİNİ ÇÖZECEK OLAN İSALE HATTINDA YÜZDE 65 FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE ULAŞILDI… PROJE İLE BURDUR’A YILLIK YAKLAŞIK 9,5 MİLYON METREKÜP İÇME SUYU TEMİN EDİLECEK…

Burdur şehir merkezinde uzun bir süredir gündemde olan, daha kaliteli ve nitelikli içme suyu için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü aracılığıyla başlattığı yatırım devam ediyor. Merkezi Hükümetin, Burdur Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirdiği 30 milyon liramık yatırım tamamlandığında, Burdur’da içme suyu sorunu çözümü kavuşmuş olacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkilere Müşavirliği yayımladığı basın bülteninde, Burdur’daki içme suyu ile ilgili gelişmeleri, teknik bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada; isale hattında % 65 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığı, bu proje ile Burdur’a yıllık yaklaşık 9,5 milyon metreküp içme suyu temin edileceği vurgulandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın şehrimizdeki içme suyu yenileme çalışmaları hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Burdur’da inşa edilen ve Burdur’a menba kalitesinde su temin edecek olan içme suyu isale hattı projesinde yüzde 65 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. İsale hattının tamamlanarak hizmete alınması ile Burdur il merkezine yıllık yaklaşık 9,5 milyon metreküp içme suyu temin edilecek.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bu çerçevede yapımı süren Burdur İçme Suyu İsale Hattında da çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

İsale Hattının Uzunluğu 21 Km

Proje kapsamında 21 km isale hattı, terfi merkezi ile 10.000 m³’lük su haznesi yapılacak. Projede 9.667 metrelik çelik boru döşemesi, 4 adet mevcut derin kuyu binasının mekanik ve inşaatının yenilenmesi ve onarımı, ile 1 adet yeni derin kuyunun mekanik ve inşaat işleri sürüyor. Ayrıca proje çerçevesinde 1 adet 500 m³ toplama deposu, 1 adet 5 gruplu yeni terfi merkezi ve 1 adet 10.000 m³ servis deposunun inşası devam ediyor.

Yatırım Bedeli 30 Milyon Lira

Yaklaşık 30 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen ve Burdur’a yıllık yaklaşık 9,5 milyon metreküp içme suyu temin edecek olan projenin, 2018 yılı ortasında bitirilmesi hedefleniyor.

Şehirlerin Uzun Vadeli Su İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulunduruluyor

İçme suyu projelerinin planlamalarını yaparken şehirlerin uzun vadeli içme suyu ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “İçme suyu problemlerini çözerken günlük geçici tedbirler almıyoruz. Planlarımız uzun vadeli ve o ilin gelecekteki nüfus durumuna göre oluşturuluyor. Bu çerçevede yapımı devam eden Burdur içme suyu isale hattı ile de Burdur’un 2050’li yıllara kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını kökünden çözeceğiz” dedi.

Son 15 Yılda 217.690 Dekar Arazi Sulamaya Açıldı

Burdur’a çok önem verdiklerini de belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “DSİ olarak son 15 yılda Burdur ilimizde 12 baraj, inşa ettik.217.690 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 326 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca 113 derenin de ıslahını tamamladık” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive