EkonomiManşetBurdur merkez, hafta sonları terk edilmiş şehre dönüyor!

2 sene ago

Herkesin hacmi, nüfusu küçük, ama kendisi büyük, ‘nitelikli kent’ diye tabir ettiği, ‘Uyuyan Güzel’ benzetmesinin yapıldığı Burdur şehir merkezi hafta sonları gerçekten uyuyan güzele, terk edilen şehre dönüyor!

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte Burdur merkez hafta sonları adeta terk edilmiş şehir havasına bürünüyor… Burdur’un en merkezi noktası Gazi Caddesi’nde, bu cadde üzerinde yer alan resmi kurumlar ve bankaların hafta sonu tatilinde kapalı olması durgunluğu iyice artırıyor. Hafta içi yoğunluğun yaşandığı Gazi Caddesi’nde hafta sonları özellikle öğle saatlerine kadar, adeta in cin top oynuyor!

Yaşanan bu sessizlikten şikâyetçi olan Gazi Caddesi esnafı; “hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri caddelerde hiç kimse olmuyor. Hava biraz güzel olursa öğleden sonra az da olsa hareketlenme oluyor. Ama sabah saatlerinde, öğleye kadar caddelerde kimsecikler olmuyor.

Tabi esnaflar olarak bu durgunluk bizim işlerimizi de olumsuz yönde etkiliyor. Şimdi havalar soğuk, ama yağmur ve kar olmamasından dolayı biraz olsun hareketlilik var. İlerde yağmur ve kar yağışları başladı mı hafta sonu Burdur halkı evine kapanır. İşte o zaman gerçekten ölü şehir havasına bürünür. Tabi bunda yapacak bir şey yok. Burdur küçük şehir ve insanlar özellikle kış mevsiminde hafta sonlarını evlerinde geçirmeyi veya komşu illerimize gitmeyi tercih ediyorlar” diye konuştular.

Hafta sonları komşu illere giderek alış-veriş yapmayı tercih edenlerin sayısının çok yüksek oluşu, yıllardır Burdur ekonomisinin, ilimizdeki ticari yaşamın en büyük handikaplarından biri… Maalesef; Burdur’da yaşayanlar başta büyük AVM’ler olmak üzere vakit geçirmek için Isparta va Antalya illerine gidiyor.

Burdur şehir merkezinde aslında ticari yaşamı hareketlendirecek yeni bir fırsat var. 11’inci yılana erişen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) öğrenci sayısı her geçen sene artıyor. Şehir merkezindeki öğrenci sayısı 20 bin’leri bulmasına, neredeyse toplam nüfusun dörtte birini oluşturmasına rağmen, üniversite öğrencisinin şehir merkezinde, ekonomik hayatta ağırlığı da pek hissedilmiyor. Bunda da en büyük etken öğrenciyi çekecek, öğrencinin vaktini harcayacağı yaşam alanlarınını sınırlı olması. İstasyon Caddesi gibi lokal bölgeler, kafelerde öğrenciye rastlanıyor. Peki; ‘bu 20 bin öğneci nerede?’ Büyük bir bölümü evlerinde. Zaten dışarı çıkan öğrenci kitlesi de sınav tatillerinde memleketine gittiğinde şehir iyice boşalmış gibi gözüküyor…

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive