ManşetBurdur Memur-Sen’den Mursi’ye destek açıklaması

5 sene ago

Memur-Sen Konfederasyonu Burdur Şubesi, hakkında idam kararı verilen Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’ye destek olmak için önceki gün Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Memur-Sen Şube Başkanı Ömer Faruk Bilgiç tarafından okunan açıklamada, “Mursi’ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir.” denildi.

AK Parti, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partililerinin de destek verdiği basın açıklamasını, Memur Sen Burdur Şube Başkanı Ömer Faruk Bilgiç okudu. ‘Mursi ve mazlumlara sahip çıkmak için buradayız.’ diyen Bilgiç, “Hafta sonu darbe hukuku; Mursi, Bedii ve Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişinin dosyaısnı, idam kararıyla iligili görüş alınması için müftülüğe gönderdi. Yazıklar olsun. Mursi’ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir.” dedi.

Açıklamasında, “Mursi’nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acziyet içine düşenler, bugün Muhammed Mursi’yi, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamazken Batı bu zulme ortak oluyor.” vurgusu yapan Ömer Faruk Bilgiç, şöyle konuştu: “Birleşmiş Milletler neden sessiz” diye soran? Bilgiç “Mısır’da zulüm kol geziyor. Birleşmiş Milletler yine yan çiziyor. Mısır’da darbe olmasaydı İsrail bu kadar rahat katliam yapamayacaktı. Ama Birleşmiş Milletler darbeciye darbeci, diktatöre diktatör diyemediği gibi her defasında onların değirmenine su taşıdı. Mısır’da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen ve diğer sivil toplum kuruluşları olarak deklare ediyoruz.” şeklinde konuştu

Kodlama : SadeMedia Interactive