GündemManşetSiyasetBurdur Memur -Sen’den MİLLİ İRADE ÇIKIŞI

5 sene ago

Memur-Sen ve bağlı sendikalar ile bazı sivil toplum örgütleri, Grand Özeren Otel’de dün basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Memur-Sen İl Başkanı Ömer Faruk Bilgiç, sivil iradeyi işlevsiz hale getirmek ve millet iradesini yok etmek için kurulan tezgahlara bir daha düşmeyeceklerini ve izin vermeyeceklerini söyledi.

Milletin egemenliğini çalmak ve birliğini yok etmek isteyen küresel aktörlere ve onların içerdeki işbirlikçilerine asla fırsat vermeyeceklerini belirten Bilgiç, “Milletimizin Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldırma adı altında değerlerimize saldıranlara geçit vermeyeceğine inanıyoruz. Kutsalımız Kabe ile dünyevi meydanları bir tutanların milletimizin gönlünde yer tutmayacağına inanıyoruz. Başörtülü memura öğretmene ve doktora kendi reklamlarında yer vermekten kaçınanlara, milletin değerleriyle barışma fırsatını kaçırdıklarını hatırlatmak isteriz. 7 Haziran seçimlerinde ‘Önce insan, mutlaka demokrasi, elbette özgürlük, sadece sivil siyasi irade’ anlayışıyla ‘çözüm süreci, yeni Anayasa ve yeniden büyük Türkiye’ hedeflerini gerçekleştirmeyi önceleyenleri önemseyeceğiz” diye konuştu.

Mayıs ayında gerçekleştiğini dile getirdiği, sendika üye sayım sonuçları ile ilgili de bilgi veren Bilgiç, “Türkiye genelinde 800 bini aşkın üyesiyle, Türkiye’nin en büyük konfederasyonu ünvanını devam ettirmektedir. Burdur’da, resmi olmayan sonuçlara göre 4273 üye ile kendisine en yakın konfederasyona 1500 fark atmıştır” şeklinde konuştu.

Bem Bir Sen (Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği) Genel Başkan Yardımcısı Recayi Karslı ise, hakkında idam kararı verilerek asılan eski başbakanlardan Adnan Menderes, Soma ve Ermenek şehitlerini anarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu ülke bizim. hepimiz aynı gemideyiz. Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Dolayısıyla geçmişimizle yüzleşmediğimiz sürece, geleceğimizi doğru temeller üzerine kuramayız. Hem siyasi hem sendikal anlamda gerçeklerle yüzleşeceğiz. Siyasi anlamda yüzleştiğimiz zaman çok ağır bedeller ödediğimizi hepimiz biliyoruz.

Bu ülkede başbakanlar, bakanlar asıldı. Ama maalesef millete hesap veren bir tane bürokrat göremezsiniz. Dolayısıyla bu bürokratik oligarşiden kurtulmanın yolu sivil inisiyatifin ve demokratik kitle örgütlerinin mücadelesi ile gerçekleşecek. Yeni bir Türkiye kurmak gerekiyor. Hukuk devleti olmayan bir yerde özgürlükten, adaletten bahsetmek mümkün değil. Terör olayları hala devam ediyor ve bu emperyalizmin yerli işbirlikçileri hiçbir zaman rahat durmadılar. Ne zamana kadar devam edecek? Bu millet iradesinin gerçekten tecelli ettiği gün bitecek. Aksi takdirde bu böyle devam edecek. Türkiye’nin bir an önce hukuk devleti olması gerekiyor. Bu imtiyazlık azınlıklar kurtulmaya, sömürmeye hatta ihanet etmeye devam edecektir. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bugün geldiğimiz noktada elde etmiş olduğumuz demokratik kazanımları, sendikal kazanımları ve yeni Türkiye’nin inşasında katkısı olan Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüyüz.

Bir zamanlar bu ülkede 5’li çete vardı, kendilerini böyle lanse ediyorlardı. Sözüm ona sivil örgütleriydi. Başında Türk-İş, onun yanında KESK, DİSK, TOBB. Güya sivil toplum adı altındaki emperyalizmin yerli işbirlikçileri , bu ülkede darbe çağrısı yaptılar. Mutlaka geçmişimizle yüzleyeceğiz. İki yüzlü siyaseti de iki yüzlü sendikacılığı da istemiyoruz. Biz her zaman tarafımızı belli edeceğiz. Bundan da hiç gocunmuyoruz. Biz dün bizim arkadaşlarımızın toplu sözleşmesinde, referandumda ‘hayır’ diyenlere bugün Memur Sen olarak biz de hayır diyoruz. Başka gidecek ülkemiz yok. Milli iradenin hakim olması için elimizden gelen neyse onu yapacağız. Biz birbirimiz seveceğiz ve değerlerimizden asla taviz vermeyeceğiz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive