ManşetÜniversite-MAKÜBURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ’NDE; ‘öğrenci odaklı’ eğitim anlayışı

2 sene ago

Sosyal çalışmalara ağırlık veren, Burdur’un yükselen değeri, gelişim sembolü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde, üniversite yönetimi ‘öğrenci odaklı’ çalışmaları hayata geçiriyor.

32 bin’e ulaşan öğrenci sayısı ile hızla büyüyen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, öğrencilerin daha sağlıklı, sorunları en aza indirgenmiş ve başarılı bir eğitim hayatı geçirebilmeleri için onların talep, öneri ve eleştirilerini iletebilmeleri amacıyla öğrencilerle haftalık buluşmalara başladı.

MAKÜ SOSYAL UYGULAMA

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ve MAKÜ Sosyal Yürütme Kurulu, öğrencilerin sosyal yaşamını ve memnuniyetini artırmak, onların görüş ve önerilerini dinlemek amacıyla MAKÜ Kitap & Kahve Kafeterya ’da bir araya geldi.

Öğrenci odaklı eğitim anlayışına katkıda bulunmak amacıyla öğrencilerle her hafta bir araya geleceklerini belirten Rektör Korkmaz, MAKÜ-Sosyal Uygulaması hakkında bilgiler vererek; “MAKÜ Sosyal mobil uygulaması ile katıldığınız etkinliklerden puanlar kazanacaksınız. Sistem karekod ile çalışacak. Katıldığınız her etkinlikte dağıtılacak karekodları mobil uygulamaya okutacaksınız ve puanlar alacaksınız. Bu puanlara göre de en çok puan toplayan öğrencilere üniversitemizin sürpriz ödülleri olacak. Bu uygulama sadece etkinlik katılımı ile değil bazen sosyal tesislerde de geçerli olacak.

Örneğin kütüphane, spor salonu, anma, kutlama, törenler, sanatsal etkinlikler, söyleşi ve seminerler, sergiler gibi birçok etkinlikte geçerli olacak. Kütüphanede ne kadar zaman geçirdiğiniz, ne kadar kitap ödünç aldığınız da sisteme düşecek. Bunun sonucunda da puanlar alacaksınız. Ayrıca mezun olduğunuzda sizlere diplomanızın yanında bu bilgileri içeren diploma eki de vereceğiz” dedi.

MAKÜ-Sosyal Uygulaması dışında yüksek nitelikli öğrenci yaşamı geliştirmek amacıyla, öğrenciler ile akademik ve idari bölümler arasında köprü görevi gören Öğrenci Destek Merkezi (ÖDEMER) ile de bilgiler veren Rektör Korkmaz; “ÖDEMER, öğrencilerin sosyal yaşamını ve memnuniyetini artırmak için kuruldu. ÖDEMER ile MAKÜ’nün öğrenci odaklı eğitim anlayışına doğrudan katkıda bulunmayı, karşılaşabileceğiniz sorunlara koruyucu ve önleyici çalışmalar yaparak yardımcı olmayı, mevcut problemler karşısında sizlerin var olan potansiyellerini kullanmanızı, sağlıklı ve doğru kararlar almanızı sağlamayı amaçlıyoruz. ÖDEMER’in öğrenciler için en önemli özelliği de öğrenci bilgilerini ve öğrencinin yazdıklarını rektör dışında başka hiç bir kimsenin göremiyor olması.” şeklinde konuştu. Daha sonra öğrenciler MAKÜ-Sosyal için karekod okutarak bu etkinlikten de puan aldılar.

Öğrencilerin şikâyet dinleyerek notlar alan Rektör Korkmaz, önerilerine de teşekkür ederek MAKÜ-Sosyal buluşmalarının ilk’ini tamamladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive