GündemKültürManşetÜniversite-MAKÜBurdur, MAKÜ ve Akif isimlerine yakışır etkinlik; “İstikbal,İstiklâlini Konuşuyor-Gençlik ve Akif” paneli

2 sene ago

Vatan Şairi Mehmet Akif’in ismini Burdur’da gururla taşıyan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 97’inci yıl dönümünde, adına yakışır bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Geçtiğimiz Salı akşamı MAKÜ Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezince düzenlenen “İstikbal, İstiklâlini Konuşuyor-Gençlik ve Akif” konu başlıklı panele Akif’in torunu Selma Ersoy Argon ile Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Himmet Büke’nin yönettiği panelde, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde öğrenciler tarafından oluşturulan Toplulukların başkanları, Gençlik ve Akif’i konuştular. İstiklal Marşı ruhunun, ‘Asım’ın Neslinin’ nasıl olması gerektiği üzerinde düşüncelerini paylaştılar.

Milli Şair Akif’in torununun ve yine Akif denilince ilk akla gelen hususlardan biri olan, Türk Edebiyatına damgasını vuran Sebilürreşad Dergisi’ni günümüzde yaşatmaya çalışan Fatih Bayhan’ın Burdur’daki programa katılması, içeriği dolu bir etkinlik beğeni topladı. Panele; Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Hakan Tutucu, Rektör Prof Dr. Adem Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 3.sü düzenlenen “İstikbal İstiklalini Konuşuyor- Gençlik ve Akif” konulu panel, 13 Mart 2018 tarihinde Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan konuşmasında; Mehmet Akif Ersoy’un TBMM’de temsil ettiği şehir olan Burdur’da ve adını taşıyan üniversitede olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Sizlerin yapmış olduğu çalışmaların diğer üniversitelere de örnek olması adına gittiğimiz her yerde bu çalışmalardan bahsedeceğimizden emin olabilirsiniz.  Mehmet Akif, Asım adıyla gençlere umut bağladı, onları sembolleştirdi. Yazmış olduğu İstiklal Marşımızda hepimiz için birçok öğüt bulunuyor. Ancak gençler, bizler sadece iki kıtasını okuduğumuz İstiklâl Marşı’nın bu kadarıyla yetinmeyip tüm kıtalarını bilmek zorundayız. Her kıtayı, her satırını bilerek ve anlayarak yaşamalıyız” şeklinde konuştu.

Bayhan, Sebilürreşad Dergisi hakkında bilgiler de aktardı. Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon da konuşmasında; milli marşımızdan alıntılar yaparak; “Dedem Mehmet Akif Ersoy, siz gençlere hitaben ‘Korkma’ diyerek başlar İstiklâl Marşımıza… Tabiki Dedemin hep anılmasını, hatırlanmasını diliyorum. Ama onun anlaşılarak anılmasını umuyorum. Anlaşılmasını istiyorum. Milli Marşımızda kullandığı kelimelerin öneminin kavranmasını, neden o kelimeleri kullandığının bilinmesini umuyorum. İstiklâl Marşı bizim kutsalımızdır, satır aralarındaki manaları anlamaktan uzak kalmayın” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından Rektör Korkmaz, Fatih Bayhan’a, Vali Şerif Yılmaz da Selma Argon’a anmalık ve hediye takdim etti. Program, ‘İstikbal İstiklalini Konuşuyor-Gençlik ve Akif’ konulu panel ile devam etti. Oturum başkanlığını yapan Doktor Öğretim Üyesi Himmet Büke, Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri panelin amacının Akif’i gençlerden dinlemek olduğuna vurgu yaptı.

Daha sonra Topluluklar adına konuşmalar gerçekleştirildi. Osmanlı Kültür ve Medeniyet Topluluğu adına Sabri Altınova, Türk Yurdu Topluluğu adına Aytaç Gürbüz, Ferdi Ersoy, Kültür ve Sosyal Araştırmalar adına Topluluğu Ferdi Ersoy, Öğrenci Konseyi Başkanı adına Osman Uzunca, Türkçe Topluluğu adına Müjgân Dilek, İlahiyat Akademi Topluluğu adına Aslı Erdoğan, Üniversiteli Akil Gençlik Topluluğu adına Mehmet Esat Tarın, Türkoloji Topluluğu adına Betül Kaya, Akif’in Asımları Topluluğu adına Ayşegül Keskin, Gönüllü Ol Topluluğu adına Muharrem Yılmaz, MAKÜ Yörük-Türkmen Topluluğu adına Talha Uyar, İnsan Hak ve Hürriyetleri Topluluğu adına Esra Aklaban, Türk Kızılayı Topluluğu adına Mehmet Serdar GÜR, Yeniler Kulübü Topluluğu adına Ertuğrul Keleş, Asrın Hilal Topluluğu adına Orhan Durgun ve Türk-İslam Medeniyeti Topluluğu adına Murat Çelik’in konuşma yaptığı panelde Asım’ın Neslinin ortak düşüncesi ise Mehmet Akif Ersoy’un kişiliği ve vatan aşkının örnek alınması gerektiği belirtilerek geçmişte olduğu gibi günümüzde de Tük Milletinin tarihinde kahramanlar çıkardığına, Akif’in Neslinin adaletli ve şahsi menfaatlerinin peşinde olmadığında dünyaya yeniden yön verebilecek güçte olduğuna vurgu yapıldı. Konuşmaların ar- dından Selma Argon tarafından panelistlere katılım belgeleri verildi. Program, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive