EkonomiManşetÜniversite-MAKÜBurdur Lokantacı ve Pastacılar Odası Başkanı Birol Kaval’dan ilginç açıklamalar: “ESNAF, ÖĞRENCİDEN İSTEDİĞİNİ ALAMADI!”

4 sene ago

Burdur’da senelerdir şikayet edilen bir konudur; “Burdur’da yaşayanlar şehir merkezinde yemek yiyecek bir mekan bulamıyor. Nezih bir ortamı olan ya da ürün çeşitliliği olan çok restoran, lokanta yok! Hele akşamları ve sabah erken saatlerde diye”

Bu nedenle Burdurluların, özellikle il dışından özel bir misafirleri geldiğinde; Isparta, Antalya gibi çevre illere gittikleri söylenir.

Burdur’un yerel yöneticileri, sivil toplum örgütleri başkanları da “sık sık esnafların kendilerini yenilemeleri gerektiğini ve piyasa şartlarıyla rekabet edecek duruma gelmeleri gerektiğini” vurgularlar…

Biz de Burdur’da bu konunun en yetkili isimlerinden birine; Burdur Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Birol Kaval’a, vatandaşların bazen biz gazetecilere de ilettikleri ‘şehirde yemek yiyecek çok mekan bulamıyoruz, çünkü; az sayıda lokanta ve restoran var’ şeklindeki eleştirilerini sorduk:

‘ESNAF KENDİSİNİ YENİLEMELİ ve REKABET EDEBİLMELİ’

Birol Kaval, vatandaşların bu eleştirilerine katılmakla birlikte; aslında Burdur’da aslında yeterli sayıda lokanta ve restoran bulunduğunu belirterek, kendince tespit ettiği asıl sorunlarını sıraladı. Kaval’a göre; Burdur’da, şehrin kapasitesine yetecek kadar lokanta ve restoran var. Asıl sorun; esnafların kendilerini yenileyememeleri ve rekabet koşullarını oluşturamamaları. Esnafların, yeni bir iş yeri açarken, mutlaka bir AR-GE çalışması yapmaları gerektiğinin altını çizen Birol Kaval, “Yeni bir işyeri açmakta sorun yok. Açılıyor ama 5-6 ay sonra bakıyorsunuz kapanmış. Çünkü; esnaflar kendilerini yenileyemiyor. İş yerini açarken, gerçekçi bir öngörüye sahip olmanız gerekiyor. Piyasanın rekabet koşullarını bilmeniz, takip etmeniz ve gerekli alt yapı çalışmalarını oluşturmanız gerekiyor” dedi.

‘ÜNİVERSİTE, ŞEHİRDEN ÇOK KOPUK, KENDİ İÇİNE KAPANIK’

Bir taraftan sorumlu olduğu lokanta ve restoran sahiplerine de sahip çıkan Kaval, esnafların tek sorununun kendini yenileyememe olmadığının altını çizerek; “Biliyorsunuz, bedelli askerlik Burdur’da bitti. Bedelli asker bu şehrin hareketlenmesi, alışverişin sağlanmasında çok etkin rol oynuyordu. Şimdi bir de Üniversite, Örtülü Yerleşkesi’ne yapıldı ki bence çok yanlıştı. Üniversite, şehirden çok kopuk. Ayrıca, öğrencinin ihtiyacını karşılayabilecek tüm işletmeler , üniversitenin içerisine yapıldı. Şimdi orası adeta kapalı bir kutu gibi. İçine kapanık. Şehirden uzak. Öğrenci tüm ihtiyaçlarını buradan karşılıyor. Dolayısıyla, şehirle üniversite bütünleşemedi. Biz de maalesef, öğrenciden istediğimizi alamadık.” diye konuştu.

‘BEDELLİ ASKER YOK-ÖĞRENCİDEN İSTEDİĞİMİZİ ALAMADIK’

Bazı esnafların kendilerini yenilediğini, yeni bir şeyler yapma peşinde olduğunu vurgulayan Kaval, “Mesela KOSGEB destekli yeni iş yerleri açılıyor. Bunlar güzel. Ama dediğim gibi esnaflar öğrenciden faydalanamıyor. Bedelli askerimiz de yok. Bunlar esnafı kötü etkiliyor.” diyerek, şehir merkezinden koparılan; eski Veteriner Fakültesi binası, eski Adliye binası gibi yerlerin yerine yeni düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive