ÇevreManşetBURDUR LİSİNİA BAHÇESİ, TAYVAN 2018 EXPO’DA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

2 sene ago

Vali Şerif Yılmaz başkanlığında Tayvan’da düzenlenecek 2018 Taıchung Expo’da ülkemizi temsil etmeye hak kazanan “Burdur Lisinia Bahçesi” projesinin tanıtım toplantısı  1 Aralık 2017  Cuma günü yapıldı.

Ülkemizde düzenlenen 2016 Antalya Expo’da ilimizi temsil eden Lisinia Bahçesi, üçüncülük ödülü ve sürdürülebilirlik özel ödülünü almaya hak kazanmıştı… Elde ettiği başarılarla 2018’de Tayvan’da yapılacak Expo’ya davet alan Burdur Lisinia Bahçesi katılım müracaatının çok fazla olduğu Tayvan Expo’da yer alacak 10 dış mekan bahçe arasına girebilmek için yarıştıkları 158 proje içirişinden katılmaya hak kazandı.

Türkiye’den tek Burdur Lisinia Bahçesi’nin katılacağı Tayvan’da düzenlenecek Expo öncesi, geçtiğimiz Cuma günü Vali Yılmaz başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Rıza Kamil, Lisinia Projesini hayata geçiren Veteriner Hekim Öztürk Sarıca ve ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla toplantı yapıldı.

Vali Yılmaz toplantıda basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “2018 yılında Tayvan’da gerçekleşecek olan 2018 EXPO’ya Türkiye adına ülkemiz adına katılım sağlayacağımız Burdur Lisinia Garden Projesinin tanıtımı için toplandık. Hepimiz için heyecan verici bir proje. Bu proje 2018 Kasım ayında başlayıp Nisan 2019’a kadar devam edecek olan ve daha öncesi de 2005’de yine aynı ülkede yapılmış ve 10 milyon kişinin ziyaret ettiği bir EXPO, 2018 Expo içinde 10 milyonunun çok üzerinde ziyaretçi beklenen bir organizasyon.

158 PROJE İÇERİSİNDEN YAPILAN YARIŞTA 10 PROJE KABUL EDİLDİ

Sınırlı sayıda ülke ve projenin katılım sağladığı Tayvan 2018 Expo’ya Burdur Lisinia Garden projesiyle aşağı yukarı bir yıl önce müracaat etmiştik. Bir yıllık geçen süre içerisinde yapılan uğraşlarla beraber çok şükür neticelendi ilk önce davetli olarak çağrıldık ancak, daha sonra müracaatın fazla olmasından dolayı yarışmaya dahil olduk. 158 proje içerisinden yapılan yarışta 10 proje kabul edildi. Neticede 20 adet dış mekan projesi 2018 EXPO’da yerini almış olacak. Sadece Lisinia değil Burdur Lisinia Bahçesi adıyla bu Expo’ya katılıyoruz ve ayrıca Bayrağımızın da temsil edileceği bu proje orada kabul edildi.

Bu niye önemli, bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl 2016 Antalya EXPO düzenlendi. Antalya EXPO’ya da değişik illerimiz ve ülkeler katıldı. Yaklaşık 8 milyona yakın ziyaretçi EXPO’yu gezdi. Halen daha bazı ülkelerin bahçeleri dursa da fiili olarak Expo’lar her yıl başka ülkede yapılıyor netice itibariyle. Burdur olarak biz Antalya Expo’ya Lisinia olarak Öztürk Bey olsun, İl Özel İdare olsun, Tarım İl Müdürlüğümüz olsun müştereken beraber katılım sağlanmıştık. Aynı temayı, projeyi, yine aynı şekilde beraber Tayvan 2018 Expo’da gerçekleştireceğiz.

SON DÖNEMLERİ DE DİKKATE ALDIĞIMIZDA BAYRAĞIMIZIN DALGALANDIĞINI HER YERDE GÖSTERMEK ADINA BU PROJENİN ÜLKE DIŞINDA HAYATA GEÇİRİLMESİ ÇOK DAHAANLAM İFADE EDİYOR

Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu son dönemleri de dikkate alırsak tanıtımı ve bayrağımızın dalgalandığını her yerde göstermek adına bu projenin ülke dışında hayata geçirilmesi çok daha anlam ifade ediyor. Hem ilimizin hem ülkemizin yakından tanınması ve tanıtılması için böyle bir etkinlik özellikle dışarıda yaşayan insanlarını ilimizi daha yakından tanımasına fırsat verecek. Bizlerin düşüncelerini, fikirlerini daha iyi ve yakından hissetmelerini tanımalarına imkan sağlayacak. Ben o nedenle buradaki projenin temasıyla ilgili ve bu projenin hayata geçirilmesi ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile beraber destek olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Bu Burdur Lisinia projesinin bundan sonraki safhasında daha ilerilere gitmesi yönünde hep beraber birlikte hareket edeceğimizi ben buradan ifade ediyorum. İnşallah hayırlı olur ülkemizin tanıtılması, ülkemizin bakış açısını, değerlere sahip çıkma adına duruşumuzun sergileneceği bir projeyi dünyaya tanıtmış olacağız.”

Lisinia Projesine hayata geçiren Öztürk Sarıca’da yaptığı açıklamada, “2016 Antalya EXPO’da bilindiği üzere projemiz üçüncülük ödülü ve sürdürülebilirlik özel ödülünü almıştı. Bu ödüllere binayen bizi Tayvan EXPO’suna çağırmışlardı.  Ama sonraki süreçte sınırlı bahçe ve katılımın çok yüksek olmasından dolayı ön elemelerden sonra 158 tane proje kaldı. Sonraki süreçte bunun 10 bahçesi bazı hatırlı yerlere verilmiş. Sonuçta 10 bahçe için yarıştık ve bu 10 bahçe için yarışırken de çok çetin mücadeleler verildi. Ülkemiz adına da çok çetin mücadeleler verildi. Lisinia gönüllüleri de orada çok çetin mücadeleler verdi.

Özellikle Expo 2016 Antalya Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül’e destekleri için teşekkür ediyorum. Sayın Valimize’de bu süreçte gösterdiği yakın ilgi ve destekleri dolayısıyla ayrıca teşekkür ediyorum. Lisinia Projesi teması ile birlikte Burdur Lisinia Projesi olarak dış mekanlar bahçesi olarak ilk 10 proje arasına girerek orada görüntülenmeye hak kazandık” dedi.

Kuru ardıç dallarından yapılan insan, kartal ve teke figürünü Tayvan’daki EXPO’da sergileyeceklerini aktaran Sarıca, “özellikle Teke Yöresi’nin figürünü yaşatmak adına ve bizim için önemli olan ardıç ağacını yıllardan beri küresel ısınmadan en son etkilenecek bir ağaçtır. Ülkenin son dönemde geçtiği zorlukları ortaya koyan bir ağacımızdır. Direnirken yıkılmadan sapasağlam ayakta kalan bir ağacımızdır. Özellikle biz orada ardıç ağaçlarını dikeceğiz. Daha sonra aromatik bitkileri oraya taşıyacağız. Bitki anlamında özellikle lavanta, kekik, ada çayı ve melisanın orada dikimleri yapılacak. Oraya gelen ziyaretçilere hem buradaki kültürü göstereceğiz, hem aynı zamanda Burdur Gölümüzü, Salda Gölümüzü göstereceğiz. Diğer taraftan insan sağlığı için önemli olan doğal ürünleri göstermeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Milletvekili Bayram Özçelik’te toplantı’da yaptığı açıklamalarda; “EXPO’ların çok önemli olduğunu biliyoruz. En yakın Antalya’daki 2016 EXPO’sunun çalışmalarını mecliste de çok yakın takip ettik. 4-5 yıl öncesinden ülkenin meclislerinde veya bütçelerinde büyük bir kalem olarak görüşmeleri yapılır ve hazırlanır. Çünkü dünyaya açılan bir penceresi konumundadır EXPO’lar. Dolayısıyla ben buradan Tayvan’da yapılacak EXPO’da Burdur’umuzun Lisinia’nın yer alıyor olmasından dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive