EğitimManşetBurdur Lisesi tepkisi büyüyor!

3 sene ago

Şehrimizin en köklü, en eski eğitim kurumlarından biri olan Burdur Lisesi son günlerde yerel gündemi meşgul ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Burdur Lisesi’ni kapatarak binasını Sınav Merkezi’ne dönüştürmeyi planladığı haberleri tepkiyle karşılanıyor. Özellikle sosyal medyada büyük bir reaksiyona neden olan, Burdur Lisesi ile ilgili bu gelişmeye tepki giderek artıyor…  Sosyal medyada başlayan tepkiler giderek büyürken, internet siteleri ve yerel basında da  yer bulan Burdur Lisesi ile ilgili gelişmeler, yerel gündemde epey bir tartışma konusu olacağa benziyor.

Burdur Lisesi mezunları sosyal medya ortamında yapıtıkları paylaşımlarla tepkilerini dile getirirken bir yandan da biraraya gelip, örgütlenerek Burdur Lisesi’nin eğitim hayatına devam etmesi çağrısında bulunuyorlar.  CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker de konuyu Meclis gündemine taşıyarak yazılı soru önergesi verdi.

Burdur Lisesi mezunlarından ortak açıklama

“Geçmişi 1885’li yıllara dayanan Burdur’da açılan ilk Ortaokul ve Lise olma özelliğine sahip bir eğitim kurumu olan Burdur Lisesi 400 , Burdur Lisesi Pansiyonu da 197 öğrenciye hizmet vermektedir. Okulun bir mezunu olarak aldığımız duyumlara göre okulumuz İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teklifi doğrultusunda Sınav Merkezi yapılarak kapatılacaktır.Pansiyon binası için tahliye kararı çıkartılmış ve pansiyona bina tahsisi yapılmak yerine pansiyonun tamamen kapatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu kurumun bir mezunu olarak köklü bir geçmişe sahip olan okulumuzun ve pansiyonumuzun eğitime devam etmesini istiyoruz.133 yıllık köklü bir eğitim kurumunun kapatılması , öğrencilerin mağdur edilmesi , manevi, kültürel unsuru olan bir kurumun tarihe gömülmesi Burdur Lisesi mezunları olarak tarafımızca anlaşılabilir bir konu değildir. Milli Eğitim Bakanlığının okullaşma oranını artırmaya çalıştığı bir dönemde bulunduğu il’in adını taşıyan bir okulun ve pansiyonunun kapatılmasının Milli Eğitim Bakanlığımızca da uygun görülmeyeceği düşüncesine sahibiz.”

İlimiz Milletvekili Göker’den soru önergesi

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.  Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda halen faaliyette bulunan Burdur Lisesi’nin Sınav Merkezi yapılarak kapatılacağı iddialarının Burdur’da yaşayan vatandaşlar nezdinde tepkiye neden olduğunu belirten Göker, “Geçmişi 1885 yılına dayanan Lisemizde yaklaşık 400 öğrenci eğitim görmekte ve Lisenin pansiyonunda 197 öğrenci hizmet almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullaşma oranının arttırılmaya çalışıldığı bir dönemde, faaliyette olan bir okulun ve pansiyonun kapatılmaya çalışılması Burdur’da yaşayan vatandaşlarımız tarafından anlaşılamamıştır” dedi.

Yine bazı iddialara göre Burdur Lisesinin kapatılmasındaki asıl amacın Burdur İmam Hatip lisesine öğrenci kaydırmak olduğunun söylendiğini aktaran Göker “Milli Eğitim Bakanlığı’nın açık kontenjan tablosu incelendiğinde Burdur Lisesi’nin 178,210 puanla, Burdur İmam Hatip Lisesinin ise 152,999 puanla öğrenci aldığı ve Burdur merkezde bu puan aralığında başka okul olmadığı görülmektedir” diyerek konunun aydınlatılmasını istedi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:  Burdur merkezde bulunan Burdur Lisesinin ve Pansiyonunun kapatılarak yerine bir sınav merkezi açılacağı iddiaları doğru mudur? Söz konusu iddialar doğruysa Burdur lisesinin kapatılarak yerine bir sınav merkezi açılacak olmasının gerekçesi nedir?  Burdur ilimizde sınav merkezi olarak hizmet edebilecek başka bina yok mudur? Burdur Lisesinin kapatılmasındaki asıl amacın Burdur İmam Hatip lisesine öğrenci kaydırmak olduğu iddialarının doğruluğu araştırılacak mıdır?

Kodlama : SadeMedia Interactive