Burdur Vakalarda Çok Yüksek Riskli İller Grubu’nda (4.Bölge) kısıtlamalar devam edecek.

Türkiye’de bütün dikkatlerin kilitlendiği 1 Mart 2021 Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, korona tedbirleri ile ilgili kısıtlamalarda, illere göre “kademeli yeni normale” geçiş başlıyor.


Türkiye’de her yüz bin kişide haftalık koronavirüs vaka sayılarına göre iller, dört ayrı kategoriye ayrıldı. “Kırmızı -çok yüksek riskli 4.bölge, Turuncu-yüksek riskli 3. bölge, Sarı-orta riskli 2. bölge, Mavi- düşük riskli 1. bölge” Ve; korktuğumuz oldu! Burdur ili, her yüz bin kişide haftalık vaka sayılarında bu uygulamaya geçildiğinden bu yana iki haftadır 75 ve 93 oranları ile kritik eşik’te idi… Burdur, yüksek riskli iller grubunda, turuncu renkle 3. bölgede iken, tam da kısıtlamaların gevşetileceğinin açıklanacağı gün, artan vakalarla, özellikle kırsal’dan gelen son veriler ve karantinalarla birlikte, kırmızı kategoriye, ‘çok yüksek riskli iller’ grubuna yükseldi.

Böylelikle ilk etapta Burdur, Mart ayındaki kısıtlama kararlarının gevşetilmesi uygulamalarının pek çoğundan yararlanamayacak. Başta; hafta sonu Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması olmak üzere, restoran ve kafelerin kapalı olması, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altına yönelik sokağa çıkma kısıtlamaları Burdur’da bir süre daha devam edecek.
Burdur’da maalesef bir süre daha “Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi” gibi yerler çok yüksek riskli iller arasından çıkıncaya kadar açılmayacak. Halı saha, yüzme havuzu vb tesisler orta riskli iller arasına girene kadar açılamayacak.

“Burdur’da eğitim”
Ve; en çok merak edilen hususlardan biri de”; okulların durumu, ne zaman açılacağı, yüz yüze eğitime nasıl geçileceği soruları da ?cevabını buldu.
Burdur’daki eğitim takvimi alınan son karara göre; tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitim başlayacak.
Burdur’un da tanımlandığı çok yüksek ve yüksek riskli illerde eğitim şu şekilde olacak: “Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı,İlkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, 8.sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanacak. Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlayacak. Tüm okul kademeleri ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime 2 Mart Salı gününden itibaren başlanacak. Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerimizde salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecek.
Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecektir. Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecek.”

Kamu’da 2 Mart tarihi itibariyle ülke genelinde olduğu gibi normal mesai düzenine geri dönülecek.
Burdur’da nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler; 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.”