GenelBurdur Kent Konseyi genel kuruluna; Belediye Başkanı Ercengiz’in konuşması damgasını vurdu

4 sene ago

Kent Konseyi seçimine BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın eleştirileri ile Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in konuşması damgasını vurdu.

Kemal Arslan, yapılan konuşmalardan sonra Kent Konseyi’nin, kentin hukukunu koruması gerektiğini vurgularken adaylıktan çekildiğini açıkladı. Tek adayla gidilen oylamada, mevcut başkan Levent Özer 89 oy’la Kent Konseyi başkanı seçildi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Bu kent hepimizin. Bu kentte paylaşılmayacak, bu kentte ortaklaşılmayacak, bir araya gelinmeyecek hiçbir şey yok aslında. Ama toplum öyle noktaya geldi ki orta yerimizden kabak gibi ayrılıyoruz. Bizden veya değil, ben veya diğeri” şeklinde diyerek Kent Konseyi seçimlerinde de bir ayrışmanın yapılmak istenmesinden yakındı.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın Kent Konseyi konusundaki tavır ve davranışlarından duyduğu rahatsızlığı konuşmasında dile getiren Belediye Başkanı Ercengiz, “Burada yetki karmaşası içerisinde olmayalım. Kenti birlikte yönetelim derken, Burdur’u birlikte yönetelim derken, gelin bizim masamıza, sandalyemize oturun demedik. Görüşlere, önerilere her zaman açığız ama; asla kendimizi yönettirmeyiz. Ben hiçbir konuşmada gerginliğin tarafı olmadım. Ama uysal, yumuşak başlı olmak, yönetilebilir olmak anlamına da gelmiyor. ” diye konuştu.

Başkan Ercengiz’in bu sözleri Kent Konseyi genel kurulunun, başkanlık seçiminin önüne geçen açıklamalar oldu.

Burdur Kent Konseyi, geçtiğimiz Pazar günü başkanını seçti. Mahir Öztürk’ün istifasından sonra mevcut yönetimin içinden Kent Konseyi başkanlığına getirilen ZaferMahallesi Muhtarı Nuri Levent Özer 89 oy’la yeniden başkanlığa seçildi. Kent Konseyi’nin olağanüstü genel kurulunda Divan Başkanlığı’na, Nuri Yıldırım getirilirken, katip üyeliklere Hatice Akın ve Ahmet Ali Bilgen seçildiler.

‘HEMŞEHRİLİK BİLİNCİNİ GELİŞTİRMELİYİZ’

Kent Konseyi Olağünstü genel kurulu, başkan adaylarının konuşmalarıyla başladı. Başkanlığı vekaleten yürüten Levent Özer, konuşmasında Burdur’da hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olarak, tarihiyle, kültürüyle, sanayisiyle, ticaretiyle, coğrafi yerleşim yeri itibariyle baktığımız zaman, mutlaka bu kentte sivil toplum kuruluşlarının devlet kuruluşları kadar aktif olması ve kente birşeyler katması noktasında, mutlaka etkin olması gereklidir. Kent Konseyi bunun için önemli bir aracıdır. Temelde istişari bir danışma organı olan Kent Konseyi’nin elbette ki ürettiği fikir ve projeler kimi zaman hayata da geçen, aktif hale gelen projeleriyle, hem devlet erkinin hem de şehirdeki erkleri hareket geçirerek, yeni çözümler, yeni ufuklar getirmesi gerekir. Biz bu dönemde her biri birbirinden kıymetli arkadaşlarımızla böyle bir çalışmanın içindeyiz. Hedefimiz Burdur’un geleceğini planlamak, ilimizi geleceğe taşımak, Burdur’un daha yaşanılabilir ve daha çağdaş bir kent haline gelmesi. Burdur’un bir kültür medeniyet başkenti haline getirilmesi ve Burdur’da hemşehrilik bilincinin geliştirilmesidir. Yaptığımız tüm çalışmalar, ülkemize ve dünyaya örnek olmalıdır. Her zaman hedefimiz yüksek olmalıdır. İnşallah bunu el birliği ile gerçekleştirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

‘BAŞKANLA BİRLİKTE YÜRÜTME KURULU’NU DA SEÇELİM’

Kent Konseyi‘ni yönetmeye talip olan isimlerden biri olan BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan ise, “Sizler 7 aylığına Kent Konseyi başkanını seçeceksiniz. Arkadaşlar hukuksuzluğu alışkanlık haline getirmeyelim. Burdur’da halka hizmet etmesi gereken bu kuruluş önce hukuku işletsin. İster bizi seçin ister seçmeyin. Bugünkü genel kurulda Yürütme Kurulu üyeleri de seçilmeli” dedi.

Yapılan oylamada, yalnızca Kent Konseyi başkanlığı seçiminin yapılması kararlaştırıldı.

‘ORTADAN KABAK GİBİ İKİYE AYRILDIK’

Oylamanın ardından konukların konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Bu kent hepimizin. Bu kentte paylaşılmayacak, bu kentte ortaklaşılmayacak, bir araya gelinmeyecek hiçbir şey yok aslında. Ama toplum öyle noktaya geldi ki;orta yerimizden kabak gibi ayrılıyoruz. Bizden veya değil, ben veya diğeri. Kent Konseyi, 5393 sayılı yasanın, 26313 sayılı genelgesiyle kurulmuş bir kuruluş. Burada toplumun kanaat önderleri, sivil toplum örgütleri, kurum başkanları, kurum müdürleri, kısacası; kentte sözü dinlenmesi gereken ne kadar insan varsa, onların biraraya gelerek, Belediye Başkanına, sivil toplum örgütlerine veya il yönetimine verdiği katkıdır. Bu katkının içerisinde tavsiye kararları vardır. Bir kere biz yetki paylaşmayacağız, bunun altını çizelim. Biz Kent Konseyi’nden gelen tavsiye kararlarında yetkimizi paylaşmayacağız. Kent Konseyi’nin tavsiye kararları değerlendirilir. Değerlendirme, oylama anlamına gelmez. Haklı bulduklarını uygular, bulmadıklarını bir kenarda tutabilir. Burada yetki karmaşası içerisinde olmayalım. Kenti birlikte yönetelim derken, Meclis salonumuzdaki masa sandalyemizi paylaşalım derken, Burdur’un birlikte yönetelim derken, ‘gelin bizim masamıza, sandalyemize oturun’ demedik. Görüşlere, önerilere her zaman açığız ama; asla kendimizi yönettirmeyiz. Ben hiçbir konuşmada gerginliğin tarafı olmadım. Ama uysal, yumuşak başlı olmak yönetilebilir olmak anlamına da gelmiyor. ” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan Kent Konseyi’nin, kentin hukukunu koruması gerektiğini vurgularken adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Tek adayla gidilen oylamada, mevcut başkan Nuri Levent Özer aldığı 89 oyla Kent Konseyi Başkanı oldu.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive