EkonomiManşetBurdur Kemer Akören’de örnek üretim; KÖYLÜ KADINLAR, PEYNİR ÜRETİYOR

12 ay ago

Kooperatifleşme, istihdam anlamında Burdur’da örnek çalışmalar  gerçekleştiren  Kemer Akören  Köyü’nde kadınlar  peynir üretiyor.  

Burdur’un Kemer  İlçesi’ne bağlı  Akören Köyü’nde  kooperatifin kurduğu peynir üretim tesisinde, üretimde sadece köylü kadınlar çalışıyor.

Akören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin geçen yıl hizmete açtığı peynir üretim tesisinde köyde oturan ve Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kemer Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan Peynir Üretim kursunda eğitim gören 15 kadın üretimde çalışıyor ve aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Başkanlığa seçildikten sonra köyde ilk olarak toplu sağım merkezini kurduklarını anlatan Akören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Köy Muhtarı Niyazi Boz; “daha sonra 110 tane damızlık düve getirdik. Bunları yaparken ürettiğimiz sütü nasıl değerlendirelim, peynir ya da farklı ürünler, neler yapabiliriz diye düşündük. 2018 yılı Mayıs ayında Halk Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı kursa köylü kadınlarımız katıldı. Kursumuz 3 ay boyunca devam etti ve hem hijyen, hem peynir üretimi eğitimlerini aldılar” dedi.

Boz şunları söyledi; “eğitim sonunda üretime başladık ancak kalitemizi tam oturtuncaya kadar ürünlerimizi piyasaya vermedik. Önümüzdeki günlerde yavaş yavaş Akören peyniri raflarda yerini almaya başlayacak. Peynirin yanında yakında yoğurt üretimine de başlayacağız. Bunun yanında yufka, erişte, bulgur, tarhana gibi ürettiğimiz ürünleri Kooperatifimiz aracılığıyla üreticiden direkt tüketiciye sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ürettikleri peynirin içerisinde kimyasal katkı ve koruyucu maddesi olmadığını kaydeden Boz; “peynirimizin raf ömrü iki ay. İçerisinde kimyasal ya da herhangi bir katkı maddesi olmadığı için insanlar güvenle tüketebilirler. Bizim amacımız hem kendi içimizdeki döngüyü sağlamak, hem de üyelerimizin 3-5 kuruş ev ekonomilerine katkı sağlamak” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Süt Teknolojileri Bölümü ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını anlatan Boz “onlarla bu işi büyüteceğiz. Rektör Adem Hocama, Seval ve İlhan hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Teknik konularda onlardan yardım alıyoruz. Tesisimizi biraz daha büyüteceğiz. Üniversitemizle toplu bakım projemizi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

300 metrekare kapalı alanda günlük 450-500 Kg süt işleyerek 80 Kg civarında tam yağlı peynir ürettiklerini söyleyen Boz, “imalatta bayanlar çalışıyor. Bayanlar bu işin biraz daha ehli bizler dışarıda arazi de çalışırken, eşlerimiz, bayanlarımız da burada aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. En az bir asgari ücret tutarında para alıyorlar. Amacımız istihdam sağlamak” dedi.

Üretimde çalışan köylü kadınlardan Yaşar Boz; “burada kendi ürünümüz olan sütlerden peynir imalatı yapıyoruz. Aile ekonomimize katkı sağlıyoruz. İleride inşallah yoğurt, kaymak gibi ürünlerde üreteceğiz. Kooperatifimiz bize önder oldu. Bayanlar olarak üretimde çalışmaktan mutluyuz” dedi.

DHA’ya konuşan Şevkiye Dinç isimli kadın da; “Kooperatif başkanımızın katkıları ile açılan kursa gittik. Hocalarımızdan öğrendiğimiz şekilde peynir üretiyoruz. Hem üretim yapıyoruz, hem de aile bütçemize katkımız oluyor. 7 Kg sütten bir kg peynir üretiyoruz.Evde 10-12 Kg dan ancak bir kg peynir elde edebiliyorduk. Burada hem ürettiğimiz süt değerleniyor, hem çoluğumuzun çocuğumuzun gönül rahatlığıyla yiyebileceği ürünler üretiyoruz. Evde 10-12 Kg dan ancak bir kg peynir elde edebiliyorduk. Burada hem ürettiğimiz süt değerleniyor, hem çoluğumuzun çocuğumuzun gönül rahatlığıyla yiyebileceği ürünler üretiyoruz. İleri de yoğurt, Tereyağı gibi ürünlerde yapacağız.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive