GündemManşetBurdur, KAR’la mücadeleye hazır

5 sene ago

Kış döneminde mevsim şartlarının ağır geçmesi gözönüne alınarak kara yollarında alınacak tedbirler ve ihtiyaç hissedilen konularda gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda, 31 Aralık 2015 Perşembe günü Vali Hasan Kürklü başkanlığında toplantı düzenlendi

Toplantıya; İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram katıldı.

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Nuri Çan, görev alanlarında bulunan kırsal kesimlerde vatandaşların mağdur olmaması için kar’la mücadele kapsamında yaptıkları hazırlıkları anlattı. Çan, “Hazırladığımız kar’la mücadele eylem planında, grup köy yolları, taşımalı eğitim ve nüfus bakımından yoğun köy yollarının ulaşıma açılmasına öncelik verilmektedir. Ancak hastalık, mahsur kalma, cenaze vb acil müdahale gerektiren durumlarda en yakın karla mücadele ekibi talep edilen yere yönlendirilmekte olup bu koordinasyonu sağlayan idari kadro 24 saat değişmeli olarak görevleri başında bulunmaktadır. Bu hassasiyetle iş ve görev aksaklıklarına mahal vermeden daha çok köy yolunun ulaşıma açılmasını sağlaya bilmekteyiz. Karla mücadele çalışmalarında büyük fedakârlık ve özveriyle çalışacak olan tüm personelimiz yıllardır bu işi yapmanın da verdiği öz güven ve tecrübeye sahip uzman bir ekiptir” ifadelerini kullandı.

KAR’LA MÜCADELE ÖNCELİKLERİMİZ

Nuri Çan sözlerini şöyle sürdürdü: “Taşımalı Eğitim yapılan güzergahlarda sağlıklı ve konforlu bir ulaşımın sağlanabilmesi için yolların sürekli olarak açık bulundurulmak. Ekonomik değer bakımından bölgemiz ve ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip olan ve günlük olarak işlenmesi zaruri olan sütün, sağlıklı bir şekilde köylerimizden alınıp öncelikli olan bölgelere ulaştırılması için kapasite bakımından yoğun olan güzergahlar belirlenmiş olup, bu yolların sürekli olarak açık tutmak. Genel ticari faaliyetler bakımından öncelikli yolların açık tutmak. Öncelikli olarak bu yolların köy girişlerine kadar olan bölümleri açılmakta olup, diğer stratejik öneme haiz grup yollarında çalışmalar tamamlandıktan sonra, köy içlerinde karla mücadeleye başlanmaktadır.

ÖNCELİKLİ YOLLARIMIZ

İlimizin karla mücadeledeki istatistiklerinden de anlaşılacağı üzere; genel itibariyle öncelikli güzergahlarımız; Merkez- Büğdüz-Aziziye Ürkütlü yolu ve etekleri, Merkez-Başmakçı-Ulupınar bölgesi ve bu bölgelere çıkan yollar, Ağlasun- Mamak-Hisar-Çamlıdere grup yolu, Altınyayla- Çatak-Çörten- Ballık Grup yolu, Bucak- Kuşbaba Bölgesi, Çavdır-Yazır ve Kozağaç Bölgeleri, Çeltikçi-Bağsaray-Çebiş-Halebi grup yolu, Gölhisar-İbecik-Yeşildere-Elmalıyurt bölgeleri, Karamanlı-Dereköy-Çaltepe Yolları, Kemer-Akçaören-Bozlar Yolu, Tefenni-Seydiler-Bayramlar-Çaylı- Yuva Grup yolu, Yeşilova-Salda-Düden Bölgesi’dir” dedi.

Çan, kar’la mücadelede, greyder, kar makinesi, tuz serici kamyon, kar bıçaklı kamyon, dozerden oluşan iş makineleri ve Operatör, şoför ile yardımcı personelden oluşan 12 ekip kurduklarını aktaran Çan, 4 ekip Burdur Merkezde, 4 ekip Bucak’ta, 4 ekipte Gölhisar ilçesinde görev yapacağını bildirdi. Toplantının devamında ise; İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru ve İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar kar’la mücadele görevleri kapsamında yapacakları çalışmaları anlattı.

Vali Kürklü toplantının sonunda ise; kış mevsiminde vatandaşların mağduriyetinin en aza indirmek için kamu kurum ve kuruluşların kendi görev alanları içerisinde çalışmaların sürdürdüğünü aktararak, hazırlıkların tekrar gözden geçirilip eksik ya da sıkıntılar var ise gerekli tedbirlerin alınacağını ve ka’rla mücadelede ekip ve ekipman sayısının artacağını sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive