GündemManşetSağlıkBURDUR KARARLI

11 ay ago

Burdur’da, uyuşturucu bağımlılık ile mücadele değerlendirme toplantısı, Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapıldı.

Toplantı İçişleri Bakanlığı koordinesinde 81 ilde eşzamanlı olarak yapıldı.

Dün Burdur Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen toplantıda, ildeki bağımlılıkla mücadelede faaliyet gösteren kurumların son bir yıl içinde başta uyuşturucu olmak üzere diğer bağımlılıklara yönelik aldıkları önlem ve yaptıkları çalışmalar aktarıldı. Ayrıca, 2020 yılında alınacak önlemler, çalışmalar ve bağımlılıkla mücadelenin sürdürülmesi konusunda eylem planları ve il ve ilçe merkezlerindeki metruk binaların yıkımı ve ıslahına yönelik çalışmaların üzerinde duruldu.

Toplantımızın hayırlı, verimli bir ortamda cereyan etmesini ve olumlu sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum” diyen Vali Hasan Şıldak toplantının basına açık kısmında şunları söyledi;

“Bilindiği gibi uyuşturucu ile mücadele devletimizin, hükümetimizin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturmakta tıpkı terörle mücadele gibi bu doğrultuda pek çok kez benzeri toplantıları icra ettiğimiz gibi bugün de yine iç işleri bakanlığımızın 9 Ocak tarihli bir talimatı çerçevesinde İlimizde Belediye Başkanlarımız, Başsavcımız, İlçe Kaymakamlarımız, Üniversite rektörlerimiz, İl jandarma Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Aile Çalışma ve Sosyal İl Müdürümüz, İl Sağlık Müdürümüz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz, Tarım ve Orman İl Müdürümüz, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz, İl Müftümüz,  Yeşilay temsilcimiz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz bu arkadaşlarımızın değerli katılımıyla bugün gerçekleştireceğimiz toplantının bazı gündem maddeleri var. Bu gündem maddeleri üzerinden ilerleyerek İlimiz genelinde yürüttüğümüz bu alanda ki mücadele ve bütün faaliyetlerin daha koordine edilmiş daha iş birliği içinde yürütülmesine matuf bazı kararlar alınması ve bu doğrultuda yol almamız gerekiyor. Bu itibarla aynı toplantının bütün ilçelerimizde de benzerinin 22 Ocak tarihinde kaymakamlarımızın başkanlığında yapılacağını da belirtmek istiyorum. Yine Ülkemiz genelinde bu uygulama yapılmış olacak.

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Burdur İli genelinde son bir yıl içinde yürütülmüş olan faaliyetleri 2018 yılı ile de kıyaslayarak sizlere göstermek istiyoruz. Bu faaliyetlerin bir kısmı eğitime yönelik, bir kısmı doğrudan uyuşturucuya yönelik mücadelenin kolluk birimlerimiz tarafından polisimiz, jandarmamız tarafından hayata geçirilmiş boyutlarını aktarmaktadır. Bir bölümü belediyelerimizin, milli eğitimin aldığı tedbirlere yöneliktir. Bütün bu tedbirleri ne ölçüde alabiliyoruz, bunlar da ne kadar başarılıyız ve bunlar nasıl sonuçlar doğuruyor bugün bunları da görme fırsatımız olacak.

Metruk binalar yıkılmaya yüz tutmuş ve tehlike arz eden bilhassa şehirlerde, İl ve İlçe merkezlerinde yıkımı ve ıslahına yönelik çalışmaların gözden geçirilerek yürütülen iş ve işlemlerin değerlendirilmesi noktasında uyuşturucu kullanımı ve satışı açısından riskli olan park ve rekreasyon alanları güvenlik kamera sistemlerinin kurulması ile cadde, sokak, park ve rekreasyon alanlarının yeterince aydınlatılmasına yönelik çalışmaların gözden geçirilmesi öncelik derecesine göre belirlenen okullara güvenlik kamerası kurularak, kent güvenlik yönetim sistemine bağlantısının sağlanması. Entegrasyonu sağlanamayan okullarda ise güvenlik kamerası kurulmasına ilişkin ilimizde ki son durumu ele alacağız. Bir başka gündem maddesi okul ve çevrelerinde güvenliğin arttırılması amacıyla okul irtibat görevlilerinin etkin çalışmasına yönelik planları değerlendireceğiz. Özellikle okul ve çevrelerinde illegal yollardan sigara satışı yapma ihtimali bulunan ve öğrencilerin de uğrak yeri olması muhtemel görülen kafe, oyun salonu, internet kafe gibi yerlerin denetlenmesine yönelik çalışmaları gözden geçireceğiz.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Yeşilay başta olmak üzere STK’lar ile işbirliğini ele alacağız. Özellikle gençlerimizi etkilemesi muhtemel uyuşturucu maddeler hakkında özellikle yeni olarak tanımlayabileceğimiz ama en tehlikelilerinden biri olarak karşımıza çıkan metanfetamin maddesi hakkında burada yine bir bilgilendirmemiz olacak. Özellikle bu konuda okul yöneticileri ve öğretmenlerimizin dikkatinin çekilmesi isteniyor.

Ayrıca il genelinde uyuşturucu arzının engellenmesine ilişkin yapılan çalışmaları ve gelinen noktayı, bu konuya ilişkin çalışmaları kıyaslama yaparak 2018-2019 arasında 2020 yılında yürüteceğimiz çalışmasına ışık tutmasında da bir çıkarımda bulunacağız.

Metruk binalar konusu ilimizde belli bir aşamaya gelmiş durumda. Fakat bu konuda hatırlanacağı gibi özellikle Özel İdare olarak biz yapılmış olan çalışmaları sil baştan yeniledik. Son 1 yıl içinde yapılmış olan metruk bina tespitlerini Özel İdare sorumluluk alanında köylerimizde 5 katı oranında bir artırım yaparak çok yüksek rakamlara ulaştık. Özel İdare’de tespit edilen yapı sayısı 1829. 1829 metruk binanın yıkılma tehlikesi gösteren, kullanılmayan yapıların 868’i yıkılmış durumda. Son 6 ay içinde yaptığımız çalışmanın sonucudur. Geriye kalan yıkılması gereken bina sayısı 961.  Muhtarlıklar nezdinde Kaymakamlıklarımız vasıtasıyla bu yıkım çalışmalarımız aralıksız devam edecek.  Burada bir hususa dikkat çekmek istiyorum Bakanlığımız bu konuda konunun çok yakından takibini yapıyor her ay bizden Valilik olarak ilimiz genelinde ki bu sayıları, sayılarda ki değişimleri istiyor ve her ayın 27’sinde bu raporlamayı yapıyoruz. Dolayısıyla bütün Belediyelerimizden tabi bu sayıları sıfıra düşürmelerini istiyoruz. ” dedi.

Vali Hasan Şıldak’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive