Burdur İl Genel Meclisi 2020 yılı Ekim ayı 1. Birleşimi İl Genel Meclis Toplantı salonunda, İl Genel Meclisi Baş- kanı Murat Akbıyık başkanlığında, İl Özel İdaresi’nin yeni hizmete giren modern binasında (Tugay Yolu eski Köy Hizmetleri sahası) yapıldı.

İl Genel Meclisi Başkanı Akbıyık’tan Azerbaycan’a destek açıklaması

Toplantının gündem madddelerine geçilmeden önce İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Azerbaycan’a yapılan çirkin saldırı hakkında konuşma gerçekleştirdi. İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık yaptığı konuşmada; “İl Genel Meclisi Başkanlık divanı olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu son saldırı Tovuz’daki saldırılardan sonra, Ermenistan’ın bölgede barışın ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bizler, uluslar arası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azebaycan’ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz. 30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz.

Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, Meclis divani ve meclis üyeleri ile birlik olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık’ın Azerbaycan konuşmasının ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı ve Burdur Yeşilay Şube Başkanı Murat Yarar, sunum gerçekleştirdi.

Yeşilay, YEDAM sunumu

Burdur Yeşilay Şube Başkanı Murat Yarar’ın sunumunun ardından gündemin 2. ve 3. maddeleri İl Genel Meclisine havale edilecek konular ile İhtisas komisyonlarından gelecek raporlar görüşülerek oylamaya sunuldu. Burdur İl Genel Meclisi 2020 yılı Ekim ayı 1. birleşimi gündemin 4. maddesi olan dilek ve temenniler bölümü ile devam etti. Dilek ve temenniler bölümünde Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, CHP’li Burdur İl Genel Meclis Üyesi Hakan Açar, yeni hizmete giren Özel İdare binası ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki boşaltılan bina, eğitim sorunları hakkında konuştu.

21 milyon liralık yeni bina

Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık şunları söyledi: “Bugün burada ilk toplantımız. Buranın yapımında emeği geçen geçmişten bugüne kadar görev alan herkese, öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Milletvekillerimize, siyasi Partimizin temsilcilerine, görev yapmış ve şu anda görev yapan tüm meclis üyelerimize, Genel Sekreterlerimize ve Birim Müdürlerimize teşekkür ediyoruz. Fiziki olarak çok güzel bir mekan ile bizleri onure ediyorlar. Özel İdare’mizin bu hizmet binası yaklaşık maliyeti 21 Milyon TL civarında bununla ilgili Birim Müdürlerimiz zamanı geldiğinde sizlere bilgi aktaracaklardır.

Şu konuyu arz etmek istiyoruz geçen ay taşındığımız hizmet binasının hangi amaçla kullanılacağı konusunda grup başkan vekillerimizin olduğu bir toplantıda Sayın Valimiz, binanın Özel İdare’den takas yoluyla veya satış yoluyla değerlendirilmesinin uygun olacağını söyledi. Çünkü deprem dayanıklığı konusunda çürük çıkan bir yer bununla ilgili geçen ay içerisinde Özel İdare’nin Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan arazisi resmi kurum alanı olarak gözüküyor. Yan taraftada Belediye’nin hizmet binasıda var orasıda resmi hizmet binası gözüküyor. Bununla ilgili Özel İdare tarafından Burdur Belediye Başkanlığına resmi yazı yazıldı. Burada imar değişikliği yapılması, resmi kurum alanı olan yerde herhangi bir faaliyet yapılamıyor. Adı ne olursa olsun meydan veya ticari amaçlı olsun bu konuda imarda değişiklik yapılması teklifi sunuldu. Geçtiğimiz ayda yapılan Belediye Meclis toplantısında şöyle bir karar çıktı bu bölgenin ne yapılacağı konusunda STK’ların önerge sunulması konusunda.

Çarşamba günü yani ayın 7’sinde Belediye Meclisi Toplantısında bu konu gündeme gelecek. Bizler şunu belirtmek istiyoruz daha önce o bölgede meydan çalışması düşünülüyordu. Ama ada bazında bir yerdi orası, örnek olarak gösterecek olursak Özel İdare binamızın arka tarafında Polis Evi’ne çıkan bir ara yol var, o bölge tamamen ada bazında, meydan olarak düşünülüyordu. Ama ne maksatla olduysa, nasıl değişiklik yapıldıysa Özel İdare’nin arkasında olan bölge bir şahısa imar değişikliği yapılarak ticari veya mesken olarak verildi. Şimdi oraya geldi vatandaş bina yaptı. Şimdi arka tarafa tekrar bina yapıyor o vatandaş. Oradaki bizim Özel İdare’mizin genişliği 16 metre yanlışım varsa ilgili birim müdürüm düzeltirse memnun olurum. 16 metre derinliğinde 1300 metrekarelik içerisinde lojmanlarında olduğu bir alan var.

Bu bölgenin biz meydan olmasını isteriz, ama 16 metrelik bir yerde biz Özel İdare binamız meydan olarak değerlendirilecek ise, hangi bir il’de hangi bir şehirde Özel İdare’ye bakan tamamen kör cephe olan bir bina açılacak. Biz binayı yıktığımız zaman arka tarafta büyük bir bina göreceksiniz tamamen kör cephe. Muhakkak STK’lara sorulacaktır, ama biz orayı şehirler meydanlarıyla anılır, meydanlarıyla güzelleşir mantığıyla bizlerin ve mesleki arkadaşlarımızında ortak düşüncesi budur diye inanıyorum oranın güzel bir işletme olarak dönüştürülmesi, meydan yapılacaksa Burdur Belediye’sinin sınırları var, hiz- met binası var, karşıda Kültür Parkımız var, bizim Özel İdare binası var. Buna göre yeniden bir değerlendirme yapılacağı kanaatindeyim. İnşallah bununla ilgili STK’lar kararlarını açıklayacaklardır. Sayın Valimize grup başkanlarıyla yaptığı toplantıda şunu söylemişti, Belediye’nin bu işe talip olduğu söylenilmişti Sayın Valimiz de ‘takas yolumuz açık’ dedi.

Biz yine söylüyoruz Burdur Belediyesi’nin muhakkak arazileride var, Özel İdare’ninde arazileri var nasıl ki önceki yıllarda Sağlık Bakanlığı ile yapılan şu anki Devlet Hastanemizde bulunan camlı binanın takası konusunda Burdur Belediyesi ile protokol imzalandıysa bizde bütün meclis üyelerimizin ortak kararı olduğunu düşünüyorum Sayın Valimizde bu konuda hem fikir Belediye burayı alabilir, sıkıntı yok. Ama biz yaşanabilecek en ufak bir depremde oradaki kiracıların etkilenmesni istemiyoruz. İnşallah Çarşamba günü bu konuyla ilgili olumlu bir karar çıkar.”

“Tek çatı altında ilimize daha iyi hizmet vereceğiz”

Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav da yeni bina hakkında yaptığı konuşmada; “öncelikle Azerbaycan’ımızla ilgili olan düşüncelerinden dolayı Başkanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz ve sonuna kadar da katıldığımızı buradan iletiyoruz. Bu mücadelede birlik ve beraberlik içerisinde Azerbaycan’ımızın zaferle ayrılmasını rabbimden niyaz ediyoruz. Yeni hizmet binamız hamd olsun bugün itibariyle fiilen İl Genel Meclisi’mizin toplanmasıyla başladı. Geçen hafta itibariyle taşınmalar bitmişti. Ufak tefek rütuşlar devam etmekte.

Başkanımızın da belirttiği gibi bu binanın yapımında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlar Kurulumuza, Hükümetimize, Valimize, Milletvekillerimize, İl Başkanlarımıza, İl Genel Meclis Başkanlarımıza, daha önce görev yapmış ve yapmakta olan İl Genel Sekreterlerimize, İl Genel Meclis üyelerimize, Birim Müdürlerimizede teşekkürlerimi arz ediyorum.

Ne zaman bir kurumun başı sıkışsa her zaman ilk akla gelen İl Özel İdaresi olmaktadır. Çözüm odaklı olan başta Sayın Valimizin yaklaşımıyla, İl Genel Meclisimizin yaklaşımıyla, Meclis Üyelerimizin yaklaşımıyla, bizlerin ve birim müdürlerimizin çözüm odaklı gayretli ile de Allaha şükürler olsun ki ilimizdeki ve köylerimizdeki sorunların üstesinden hep birlikte gelmekteyiz. Böylesine güzide çalışmalar gerçekleştiren bir kurumun 3 yerde dağınık olarak çalışması hizmetlerimizi daha iyiye götürme noktasında bizleri zaman zaman etkliyordu. Olumsuz etkileyebiliyordu ama tüm birimlerimizin tek bir çatı altında toplanmasıyla bu sorun giderilmiş oldu.

İl Özel İdare’mizin daha iyi olan hizmet kalitesini bundan böyle en iyiye doğru çıkarma yönünde de bu binamızda, tek çatı altında toplanmayla yine en iyi hizmeti ilimize verebilme noktasında da bu bizim için önemli bir unsur olmaktadır. Tekrar yeni yapılan İl Özel İdare binamızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu İl Genel Meclisimizde nice hayırlı kararların alınmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde daha iyi işlere imza atmayı niyaz ediyorum.”

“27 Köyümüzde internet problemi yaşanıyor”

CHP’li Burdur İl Genel Meclis Üyesi Hakan Açar da konuşmasında köylerde uzaktan eğitimde internete erişimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek şöyle konuştu:

Girişte’de belirttiğiniz gibi bizler de Azerbaycan’da yaşanan Ermeni saldırısında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet ve başsağlığı diliyorum. Bugün Ekim ayı’nın ilk toplantısını yeni binamızda gerçekleştiriyoruz. Bu ilimize, ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Binalar yapılır, yıkılır, satılabilir, satılanlar geri alınabilir ama zaman içerisinde geri getiremeyeceğimiz çok önemli şeyler var. Onlardan bir tanesi gençlerimiz, çocuklarımız ve eğitimleri… Bugün ben ilk gün olması sebebiyle eğitim konusunda biraz sıkıntımız var onu il başkanı’da hazır buradayken iletmek istiyorum. Eğer biz bütçesinin yüzde 20’sini milli eğitime ayıran bir kurumsak, her şeyden öte hepimiz ana-babaysak, çocuk sahibiysek, torun sahibiysek hepimiz milli eğitimle alakalıyız.

Ülkemiz bir salgın sürecinde ve bu salgın sürecinde çocuklarımızın bir çoğu kentinden, öğrenim gördüğü okullarından uzak, ailelerinin yanında internetten eğitim görmeye çalışıyor. Şehir merkezlerinde internet imkanı mevcut. Ben kendi bölgemle ilgili, kendi çapımda bir araştırma yaptım. Bugün Burdur’umuzda yaklaşık 24 köyümüzde internet ile ilgili herhangi bir sorun yok. Geri kalan 27 köyümüzde yani yüzde 50’nin üzerindeki köyde internet problemi yaşıyorlar. İnternet çekmeyen köyler var. Beni cep telefonuyla arayan muhtarlarımız oldu. Girişimlerde bulunuyorlar bizde İl Özel İdare’si olarak nasıl girişimde bulunabiliriz, nasıl bir yöntem bulabiliriz, interneti olmayan köylere nasıl imkan sağlayabiliriz?

Ama kurum müdürleriyle ama Türk Telekom ile bu konunun giderilmesi, çözüme kavuşturulması hepimiz için önemli olduğunu düşünüyorum. İlçelerden gelen arkadaşların köylerinde durum nasıl, bu konuda bilgileri var mı onu da bilmiyorum? Ama benim aradığım muhtarlardan bazıları saat 9 oldu mu çocuklar elinde torbayla yaylaya doğru çıkıyorlar, telefonun tek çektiği yer orası diyenler var. Hiç internete giremeyip, çocuğu 8. sınıfta olup başka birinin yanına gönderen ailelerimiz, muhtarlarımız var. Yani bu konuda İl Özel İdare’miz ne yapabilir, bu pandemi sürecinde çocuklarımızın eşit eğitim alma hakkında herkesi nasıl yararlandırabiliriz bu önemli bir konu.

Biliyorsunuz yüz yüze eğitimin tedbirler dolayısıyla engellendiği bir dönemde özel eğitim kurumlarının çoğu açık. Yani dershanelerin çoğu eğitime devam ediyor. Yani parası olanların, imkanı olanların, şehir merkezinde yaşayanların çocuklarıyla, köylerde eğitim alamayan çocuklar yarın aynı sınava girdiği zaman nasıl biz adaleti sağlamış olacağız.”

Açar’ın eğitimle ilgili dile getirdiği sorunlara cevap veren Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık; “Şunu belirtmek istiyorum geçen haftalarda Sayın Valimizin başkanlığında eğitim ile ilgili sendika temsilcilerinin, STK’ların, Belediye Başkanımızın katıldığı Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı toplantıda bize bir sunum yaptılar. İlimiz genelinde kaç ailede TV yok? Kaç ailede internet hattı yok? bununla ilgili İl genelinde yanlış hatırlamıyorsam 27 tane evde televizyon olmadığı konusunda bir sunum yapıldı. Oraya Vali bey’in talimatıyla Sosyal Yardımlaşma aracılığıyla televizyonların gönderildiği, EBA’yı oradan takip etmeleri söylenildi. Toplantıda Telekom Müdürü de vardı. Milli Eğitim Müdürümüzle görüştüğümüzde telefon konusunda mutabakata aşağı-yukarı varıldığı gündeme geldi. Ticaret Sanayi Odası Başkanımız Yusuf Keyik’te; ‘bize gelen ödenekler ile giyim yardımı yapıyoruz, giyim yardımı yapmayalım telefon desteği yapalım’ dediler. Vali bey; ‘o şu anda sizde dursun Özel İdare ile Belediye bu işi ortak yapsın’ dedi. Çözün bu işi diye kendileri söyledi. Bu konu hakkında sadece bilgi vermek istedim arkadaşlar.”

Yapılan konuşmaların ardından Meclis 06.10.2020, saat 16:00’da yeniden toplanmak üzere kapandı.

İl Genel Meclisi toplantısı öncesinde iktidar partisi Ak Parti yeni binada grup toplantısını da yaptı. Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Burdur’a yeni bir Özel İdare binası kompleksi kazandırıldığını da dile getirdi.