Burdur İl   Milli Eğitim Müdürlüğü, Erasmus + Programı Akreditasyon başvurularında üç alanda kabul alan 13 il milli eğitim müdürlüğü arasında yer aldı.

Milli Eğitim Müdürlüğünün Erasmus+ Programı 2020 Yılı Teklif Çağrısı Mesleki Eğitim, Yetişkin Eğitimi ve Okul Eğitimi olmak üzere üç alanda Erasmus Akreditasyonu başvuruları kabul edildi.

Erasmus+ Programı Akreditasyonu kapsamında Mesleki Eğitim alanında 264 başvurudan 80 kurum/kuruluş Erasmus Akreditasyonuna hak kazanırken, Yetişkin Eğitimi alanında 98 başvurudan 20 başvuru, Okul Eğitimi alanında ise 240 başvurudan 81’i kabul edildi.

MASRAFLAR AVRUPA BİRLİĞİ FONLARINDAN KARŞILANACAK…

Bu çalışmalar kapsamında yürütülecek uluslararası hareketlilikler, dil eğitimleri ile geliştirilecek öğretim programları ve öğretim materyalleri Avrupa Birliği fonları tarafından karşılanacak. Ayrıca dil eğitimi süreçleri ile öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin dünyanın herhangi bir ülkesinde alacakları her türlü eğitim-öğretim etkinlikleri bu akreditasyon programı çerçevesinde Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek.

Eğitim stratejilerinin uluslararası boyuta taşınmasında çok büyük bir adım olan Erasmus Akreditasyonlarında elde edilen başarı ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Emre ÇAY, ” Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak  yapmış olduğumuz başvuru sonucunda yetişkin,mesleki ve okul olmak üzere 3 alanda da kurumumuz akreditasyon almaya hak kazanarak Türkiye genelinde her 3 alanda başvurusu kabul edilen 13 il milli eğitim müdürlügünden biri olma ayrıcalığına sahip olmuştur. Akreditasyonlar ile kurumumuz sadece  bütçe talep ederek AB programından faydalanabilecektir. Bütçe başvurusunun uygun görülmesi halinde, akreditasyon başvurularında belirtildiği üzere kurumumuza bağlı okullar ile ortaklıklar kurulacak olup 5 yıl boyunca ilimizdeki  öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz eğitim programları ile yurtdışına gidebilecek,  Öğrencilerimiz dil eğitimleri alabilecek, aynı zamanda yurtdışında staj yapabilecekler… İlimizde eğitim adına ciddi bir potansiyel var, bunu ilk günden beri görüyor ve söylüyorum. Bizlerin yapmaya çalıştığı hedefe odaklanmak ve bu potansiyeli enerjiye bu birikimi başarıya dönüştürmektir. Akreditasyon sürecinde tabiri caizse nefeslerimizi tutup ulusal ajanstan sonuçların açıklanmasını bekledik, çok emek verdik ve 5 yıllık bir yatırım olarak gördük, çok şükür karşılığını da almış olduk. Artık 5 yıl boyunca AB projelerinde ayrıcalıklı sınıftayız. Okullarımızın projelerinin geçmesi ve  hibe desteğine hak kazanmaları çok daha kolaylaştı. Eğitim şehri iddiamızı her alanda göstermek istiyoruz. İnaniyorum ki bundan sonra da diğer alanlarda da başarılarımızı artırarak devam ettireceğiz. Çünkü bu şehir ve çocukları bunu fazlasıyla hak ediyor. İlimize ve ekibimize bu başarı çok yakıştı. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Eğitim camiamıza hayırlı olsun” dedi.