Burdur İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hüseyin Çetinkaya, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü vesilesi ile dernek binasında basın açıklaması yaptı.

Çetinkaya, “Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimleri hatırlamak için bir fırsat günü. Günümüzde Çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunan zulüm ve gözyaşının mağduru olan çocuklarımızın sayısı her geçen gün artmaya devam etmekte. İHH olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz.” dedi.

Burdur İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hüseyin Çetinkaya’nın açıklaması şöyle;

“Tüm kültürlerin üzerinde ittifak ettiği üzere, genellikle anne veya babasını yahut her iki ebeveynini kaybetmiş ve henüz buluğ çağına girmemiş çocuklar yetim olarak tanımlanmaktadır. Bir çocuğun anne babasından birini veya her ikisini kaybetmesi, çocuk için maddi manevi birçok sorunun başlangıcı olabilmektedir. Örneğin dünya genelinde her gün ortalama 10.000 çocuk savaş, yoksulluk, açlık veya bunlara bağlı sebeplerle hayatını kaybetmektedir. Bu çocukların büyük bölümünün ise yetim ve kimsesiz olduğu bilinmektedir. UNİCEF verileri bu konuda durumun en endişe verici olduğu ülkelerin büyük bölümünün Sahra-altı Afrika ve Güney Asya’da bulunduğunu göstermektedir.

Yetimliğe yol açan en yaygın sebeplerden biri kuşkusuz doğal afetlerdir. Son 20 yılda meydana gelen doğal afetlerde 750.000’e yakın insan hayatını kaybetmiş, bunun sonucunda da yüz binlerce çocuk yetim veya korumasız kalmıştır. Bu ölümlerin %79’u Bangladeş, Pakistan, Endonezya, Hindistan, Filipinler gibi Asya’nın kırılgan ülkelerinde yaşanmıştır; dolayısıyla yetim sayılarının en yüksek olduğu yerler de bu ülkelerdir. Bir diğer yaygın yetimlik sebebi ise kronik veya salgın hastalıklardır. Sağlık altyapısının yetersizliği yahut hızla yayılan bir salgın hastalık, toplumlarda önemli sayıda can kaybına yol açabilmektedir. Dünya genelindeki toplam ölümlerin %68’i bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanırken, bulaşıcı hastalıkların bu orana etkisi yaklaşık %22,5’tir.

Savaş ve yokluğun yanı sıra, İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri bu korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları.

Kötü amaçlı kuruluşlar ise sahipsiz kalan milyonlarca yetim çocuğa Müslüman ülkelerde bile ulaşıp onları kendi çıkarları için kullandığı bilinmektedir.

Ayrıca Covid-19 salgını sebebiyle yaşanan şok dalgası, en çok savunmasız toplulukları etkilemiştir. Dünyanın üçte ikisi korunmak için evine kapanıp hayatını sürdürebilmek için gıda stoklarken, salgının yıkıcılığı göç yolundaki milyonlarca insanın ve dolayısıyla milyonlarca yetim çocuğun hayatını daha da zorlaştırmıştır. Salgın öncesinde de küresel bir tehdit olarak algılanan yerinden edilen, göçmen ve mülteci statüsündeki milyonlarca insan, salgınla birlikte “hastalık taşıyıcısı” algısıyla tamamen kaderine terk edilmiştir.

Bugün 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü.

Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimleri hatırlamak için bir fırsat günü. Günümüzde Çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunan zulüm ve gözyaşının mağduru olan çocuklarımızın sayısı her geçen gün artmaya devam etmekte.

İHH olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz.

İstiyoruz ki kendi topraklarında, kültürlerinden kopmadan, yakınlarının yanında kimseye muhtaç olmadan yaşasınlar. Ebeveynlerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşamaları mümkün olmayan yetimler için kendilerini aile ortamında hissedecekleri yetimhaneler inşa ediyoruz.

Dört bir yandaki 50 ülkede ve Türkiye’de 77 şehirde bulunan 110 bini aşkın yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise 120 ülkedeki 800 bin yetime dönemsel yardım ulaştırıyoruz.

Burdur İHH İnsani Yardım Derneği Olarak;

Ayrı bir ekip olarak çalışmalarına devam eden Yetim Birimimizle; ilimizde tespit ettiğimiz 74 evladımızadüzenli destek sağlanmakta ve dönemsel çalışmalarla onların yüzünü güldürmek için çaba göstermekteyiz. Ayrıca ilimizdeki gönüllülerimiz Yetim Sponsorluk Sistemiyle aylık 125TL ve 12 ay süren destekle 245 yetime destek sağlamaktadır.

Yetimlerin ihtiyacı nasıl karşılanıyor?

Yetimlerin yılın her vakti eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşıladığımız, bayramlarda gülücükleri eksik olmasın diye yeni elbiseler hediye ettiğimiz, güvenli ortamlarda büyümeleri için yetimhaneler açtığımız yetim çalışmalarını yürütebilmek adına geliştirdiğimiz birkaç yöntem bulunuyor. Bunlar:

 • Yetim Sponsorluk Sistemi
 • Yetim Eğitim Sponsorluğu
 • Proje Sponsorluğu
 • Yetim Yardım Fonu
 • Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var!

13 ülkede 38 yetimhane, 1 Eğitim Köyü ve 1 Eğitim Merkezi

 • Yetim ailelerine ev eşyası alımı
 • Yetimhanelerin tadilat masraflarının karşılanması
 • Meslek edindirme kursları ile yetim ailelerine mesleki eğitim
 • Yetim ailelerine dükkan açılması, balıkçı teknesi, dikiş makinesi veya yetiştirebilecekleri hayvan alımı
 • Sağlık taramalarının yapılması
 • Maddi durumu iyi olmayan yetimlerin evlendirilmesi
 • Kırtasiye ve kitap ihtiyaçlarının giderilmesi
 • Piknik, uçurtma şenlikleri gibi eğlence programları düzenlenmesi gibi yüzlerce faaliyet var.

15 Ramazan Dünya Yetimler Günü vesilesi ile il merkezinde ve ilçelerde gönüllü hanım kardeşlerimiz yetimlerimizle birlikte olacaklar. Onlara Ramazan Kumanyamızı ulaştıracağız, Bayram harçlıklarını ulaştıracağız, Pasta ve yaşlarına göre hediyeler ve bayramlık kıyafet için alış veriş çeki dağıtımımız olacak.Sizlerde bu güzel gün vesilesi ile yetimleri unutmayın.  Uzaktan da olsa onların başını okşayan el olun. YETİM GÜLERSE DÜNYA GÜLER… HAYIRLI RAMAZANLAR…”

Burdur iHH Yetim Birimi Başkanı Gülperi Tekin Çelik’de yetim ailelerine ayni ve nakdi yardım yaptıklarını söyledi. Çelik, “15 Ramazan Dünya Yetimler Günü vesilesiyle il merkezi ve ilçelerde gönüllü hanım kardeşlerimizle yetimlerimizle birlikte oluyoruz ve olacağız” diye konuştu.

Çetinkaya ve beraberindekiler daha sonra 4 yıl önce babaları trafik kazasında vefat eden Kışla Mahallesi’nde oturan iki yetim kardeşe çeşitli hediyeler verdi.