ManşetBURDUR, İÇME SUYU’NDA kendi klorunu üretecek

4 sene ago

Burdur Belediyesi tarafından içme suyunda kötü tat ve kokunun ortadan kaldırılması için Klor Üretim Jeneratör Sistemi hayata geçirildi.

Burdur Belediyesi tarafından içme suyunda yaşanan kötü tat ve kokuyu ortadan kaldırmak amacıyla; sofra tuzundan klor üretilmesini sağlayan 3 kg/h kapasiteli Oksijen Bazlı Klor Üretim Jeneratör Sistemi hizmete girdi. Burdur Belediyesi Su Deposuna kurulan sistem ile içme suyunun dezenfektasyonu sağlanarak kötü koku ve tat oluşumu engellenecek.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü İsmail Güler ile birlikte sistemi gazetecilere tanıttı.

Sistem hakkında bilgi veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “İçme suyundaki klorlamadaki fazlalaşma hepimizi rahatsız ediyordu. Bu sorunu gidermek için yaptığımız araştırmada yüzde yüz yerli imalat olan ve sofra tuzundan üretilen klorla içme suyuna karıştırarak kötü kokuyu ortadan kaldırdık. Yaklaşık 15 gündür sistem çalışıyor.Suyumuzun sertliği açısından bir değişiklik yok. Ancak suyun içimi daha rahat hale geldi. Koku problemini de ortadan kaldırmış olduk. Daha önceki sistemle karşılaştırıldığı zaman birçok avantajı var. İşletme giderlerimiz yüzde 80’e kadar bir tasarruf sağlamış olacağız. Klorlama sisteminde suyun debisine göre dezenfektasyon sağlıyor. Otomatik bir sistem olması nedeniyle fazla kloru ortadan kaldırıyor. İstenmeyen koku ve tat ortadan kalkıyor. Klor jeneratörün maliyeti 300 bin TL civarında. Burdur’umuza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Klor Jeneratörü Türkiye Satış Müdürü Serdat Kotil “Klor jeneratörümüz tamamen Türk üretimidir. 40 yıllık bir firmayız. 17 yıldır yurt dışına da gönderiyoruz” dedi.

Kotil, jeneratörü çalıştırarak basın mensuplarına ve Belediye Başkanı Ercengiz’e özelliklerini aktardı.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive