ManşetÜniversite-MAKÜBurdur heyeti, Tarım Bakanlığı’nda (MAKÜ’nün hayvancılık projeleri)

2 sene ago

Burdur ekonomisinin en temel dinamiklerinden biri olan, temel geçim kaynağının ‘süt inekçiliği’ olduğu ilimizde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, hayvancılık odaklı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Kalkınma Bakanlığı ve YÖk‘un uygulamaya koyduğu “Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” programı kapsamında hayvancılık alanında pilot üniversite seçilen MAKÜ, hayvancılık sektörüne yönelik çalışmalara ağırlık veriyor.

Son yıllarda hayvancılık üzerine yoğunlaşan, hayvancılık konusunda ihtisas üniversitesi olma hedefine ulaşmak için her gün yeni adımlar atan, atılımlar ekleyen MAKÜ yönetimi, Ankara’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşürek, yürütülen çalışmaları Bakan Fakıbaba ve ekibi ile paylaştılar. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Burdur Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kamil Özcan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz, beraberindeki heyetle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ederek,Türkiye, bölge ve Burdur’da hayvancılığın geliştirilmesine yönelik görüş alış-verişinde bulundular, önerilerini ilettiler.

TDSYMB Başkanı Kamil Özcan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur tarım İl Müdürü Oktay Darcan ve MAKÜ Veteriner Fakültesi’nde görevli akademisyenler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve kurmaylarıyla toplandılar. Ankara’da Bakanlık binasında gerçekleşen görüşmede, Türkiye ve Burdur Hayvancılığının geliştirilmesine dair görüş ve önerilerini paylaşan Burdur Heyeti, et ve süt’te yaşanan sorunların da ortadan kaldırılması için yaptıkları çalışmaları aktardılar. Honamlı Keçisi ve Manda yetiştiriciliğiyle ilgili de bilgiler veren heyet, Teke Yöresinin Kültür Başkenti Burdur’da hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılığın daha ileriye taşınması için Bakan Fakıbaba’dan destek istedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive