ÇevreManşetBurdur Havzası Kuraklık Yönetim Planı’nın Hazırlanması Projesi (VALİ ŞILDAK: SU, İNSANLIĞIN KADERİ)

1 sene ago

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetim Genel Müdürlüğü Taşkın ve Kuraklık Yönetim Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen bu proje ile, Burdur Havzası sınırları içerisinde yaşanabilecek farklı şiddetlerdeki kuraklık koşullarında, kuraklık etkilerini azaltmak için etkili ve sistematik bir çerçeve oluşturmak amaçlanıyor.

Hazırlanan projenin çıktıları yardımıyla kuraklık ile doğrudan ve dolaylı ilgili olabilecek kurumların kuraklık öncesinde yapması gereken çalışmalar belirlenerek bu kurumlar arasında koordinasyon sağlanacaktır. Ayrıca proje ile kuraklık hususunda kriz yönetimi anlayışından risk yönetimi anlayışına geçiş sağlanacak.

Geçtiğimiz Cuma günü Grand Özeren Otel’de düzenlenen kapanış programında konuşan Vali Hasan Şıldak; “bu tür çalışmalar çok önemli ve değerli. Bir havza var söz konusu olan. Bir de kuraklık kelimeleri yan yana gelmiş. Havzaya baktığımızda Göller Bölgesinin tam göbeğinde yer alıyoruz. Aslında şöyle bir algı oluşuyor. Göllerin bolca bulunduğu bir coğrafyada suyunda bol olması beklenir. Ama kısa tanıtım filminden de izlediğimiz kadarıyla suyun hiçte bol olmadığını, havzamızda tam tersine su kaynakları itibariyle su kıtlığından bile söz edilebileceğini görüyoruz. Birde kuraklık sözcüğü var.

Zaten iklimsel bir değişimin söz konusu olduğu ve de dünyada aslında bu yönde bir eğilimin olduğu da malum. Buna ilaveten yine rakamlara baktığımızda havzanın Türkiye ortalamasının altında bir yağış aldığını da görmekteyiz. 427 mm bir yağış miktarından söz ediyoruz. Demek ki bu veriler ışığında Burdur Havzası su kullanımı yönüyle suyun iktisatlı tasarruflu doğru ve sağlıklı şekilde kullanılması. Ayrıca suyun temiz kalması kullanılabilirliğinin de sürdürülebilirliği açısından çok önemli bir noktada bulunuyor.

Bu çalışmaları bütünüyle benimsiyor, destekliyor ve önemine de vurgu yapıyoruz. Zira su insanlığın kaderidir.” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive