GündemManşetBURDUR GÖLÜ’nün geleceği için umut veren etkinlik

5 sene ago

Türkiye Su Jeti Şampiyonası’nın 4. ayak yarışları, geçtiğimiz haftasonu Burdur’da gerçekleştirildi. Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) tarafından Burdur Belediyesi’nin destekleriyle Burdur Gölü’nde düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin çeşitli illerinden 58 sporcu katıldı.

Burdur Gölü’nde haftasonu gerçekleşen etkinlik Burdur Gölü için umut verdi. Göl’de bu tür etkinlikler, organizasyonlar yapıldığı, çoğaldığı takdirde, halkın göl’e olan ilgisinin artacağı, göl’ü kullandıkça da, Burdur Gölü’ne olan duyarlığının da yükseleceği ortaya konmuş oldu.

Belediye’nin yeni yönetiminin, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra işbaşı yapan CHP’li Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Burdur Gölü merkezli çalışmaları olumlu sonuçlarını vermeye başladı. Göreve başlar başlamaz göl kıyısında çalışmalar başlatan, her fırsatta Burdur Gölü’nü yeniden vatandaşla buluşturacaklarının altını çizen Başkan Ercengiz’in bu uğraşlarının boşa gitmeyeceğini Türkiye Su Jeti Şampiyonası’nın 4. ayak yarışı doğrulamış oldu.

Şampiyonada “standart 1” sınıfında Emin Durmaz birinci, Mehmet Barut ikinci, Ömer Faruk Oltulu üçüncü, “standart 2” sınıfında Kaan Şanver birinci, Melih Şalpat ikinci, Hakan Akgün üçüncü, “standart 3″ sınıfında ise Özkan Piro birinci, Derin Sağun ikinci ve Ali Komşusu üçüncü oldu.”Pro açık” kategorisinde Ali Komşusu birinciliği, Kahraman Aktaş ikinciliği, Uğur Piro üçüncülüğü kazandı. Yarışmada “Bayanlar Kupası”nda Ahu Atmaca birincilik, Nilgün Bayırlı ikincilik, Kübra Küçük üçüncülük kürsüsüne çıkarken, “TMF Kupası”nda Özkan Piro birinciliği, Ali Komşusu ikinciliği ve Derin Sağun üçüncülüğü elde etti.

Şampiyonaya Vali Hasan Kürklü, Eşi Nesibe Kürklü Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, eşi Hülya Ercengiz, çeşitli illerden gelen spor severler ve vatandaşlar katıldı.Şampiyonada sporcular flyboard ile göl(de çeşitli akrobasi hareketleri gerçekleştirdi. Yarışmada bazı sporcular da su jetinin üzerinde Türk bayrağı açtı. Şampiyonada su jeti yarışlarının yanı sıra motosiklet gösterisi ve yamaç paraşütüyle atlayışlar da yapıldı.Şampiyonayı değerlendiren Vali Hasan Kürklü, “Burdur Gölünü yaşamın içerisine almak ve bir takım aktiviteler yapmak olmazsa olmazlarımızdandır” dedi. Su sporlarının herkesin yapabileceği bir spor dalı olduğunu dile getiren Vali Kürklü, bu tür aktivitelerle insanlarımızın şehre bakış açılarının değiştiğini söyledi.

Yarışmada dereceye giren sporculara ödülleri törenle verildi. Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) ve Burdur Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası renkli görüntülere sahne oldu.Türkiye Su Jeti Şampiyonası’nın 4. Ayak Yarışı, Burdur Gölü’nde şenlik havasında gerçekleştirildi. Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Belediye Meclis Üyesi Atam Gülcü’nün de katıldığı şampiyona 7 kategoride gerçekleştirildi.

Hava, deniz ve karada aynı anda organizasyon

Türkiye’de ilk defa hava, deniz ve karada aynı anda organizasyon düzenlendi. Yamaç Paraşütçüleri havada gösterilerini yaparken, karada motosiklet ve bisiklet tutkunları tur düzenledi. Burdur Gölü’nde ise Su Jetleri ve Flybord gösterileri aynı anda gerçekleşti. Şampiyonada sporcular flyboard ile gölde çeşitli akrobasi hareketleri gerçekleştirdi. Süpermen kostümü giyerek Türk bayrağı taşıyan sporcunun gösterisi izleyicilerden alkış alırken bir sporcu da flyboard üzerinde asker selamı verdi. Şampiyonayı büyük bir ilgiyle takip eden Burdurlular, DJ Ceren Özdemir’in çaldığı müziklerle hoş vakit geçirdi.

Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Burdur Belediyesi işbirliğinde Burdur Gölü’nde ilk defa Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası düzenlediklerini Belirten Başkan Ercengiz, “Bundan sonra da Su Jeti ve Flyboard Şampiyonasını Burdur Gölü’nde düzenlemeye devam edeceğiz. Kazasız belasız şampiyonayı tamamladık. Güzel bir organizasyon oldu. Hemşehrilerimiz bizi yalnız bırakmadı. Şampiyonada dereceye giren sporcuları tebrik ediyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vali Hasan Kürklü ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz şampiyonayı sonuna kadar takip etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive