ManşetBurdur Gölü’nün çekilmesiyle ortaya çıkan tapulu arazilerini; İŞLEMEK İSTİYORLAR

2 sene ago

Isparta’nın Keçiborlu İlçesi Ardıçlı Köyü Muhtarı Yakup Yolcu, Burdur Gölünün çekilmesi ile ortaya çıkan arazilerinde yeniden tarım yapmak istediklerini söyledi.

Yolcu, daha önce tapulu arazileri olan ve Burdur Gölü’nün yükselmesi ile sular altında kalan arazilerinin 1980’de yeniden yapılan tapulama çalışmaları sırasında tapulamaya dahil edilmediğini şimdi gölün sularının çekilmesi ile ortaya çıkan yaklaşık 600 dönüm araziyi ekip dikerek ekonomiye kazandırmak istediklerini belirtti.

Köyün tarımcılıkla geçindiğini anlatan Yolcu “birinci meselemiz göl kenarında bizim anlayamadığımız tampon bölge diye 6 çizgi var. 1980 öncesi bizim tapulu arazilerimiz, o yıllarda gölün yükselmesiyle tapuya geçmedi. Bu arazilerimiz atalarımızdan kalan ve tapulu arazilerimiz. Gölün suyu çekilince biz bu arazileri kullanmaya devam ettik ve ekonomiye katkı amacıyla gül diktik” dedi.

DHA’ya konuşan Yolcu; “10 yıldır devlete ecri misil ödüyoruz buna rağmen Çevre İl Müdürlüğü ‘burayı sökün’ deyince söktük. Kanuna uyduk, gülleri sökmemizle birlikte gölden çıkan tozlar evlerimize, diğer arazilerdeki mahsullerimize çok büyük zarar verdi. Biz köylü olarak diyoruz ki ‘buraya tekrar gülümüzü dikelim, ecri misil ödeyelim ve göl kenarı yeşillensin, toz bulutları kaybolsun istiyoruz. İnşallah devletimiz, kurumlarımız sesimizi duyar, hem ekonomiye, hem doğal hayata, hem yaban hayatına katkı sunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Köy sakinlerinden Kenan Aydın (35); “atalarımdan dedelerimden duyduğum bu arazilerin büyük kısmı gölün taşması sonucu su içerisinde kalmış. 1980 yılında yapılan tapulamada bu arazilerin tapulanamamış. Daha sonra göl çekildiğince ortaya çıkan arazileri köylümüz tekrar kullanmak istediğinde doğal yaşam çizgisi, kıyı kenar çizgisi, ekolojik yaşam çizgisi, doğal sit alanı gibi konulardan bahsediliyor. Gölün şu andaki durumu belli. Biz göl yok olsun, bitsin istemiyoruz. Ama su çekilena razilerde tarım yapılabilecek kısmında daha önceki yıllarda olduğu gibi ecri misil ödenerek tekrar tarım yapılmasını istiyoruz.

DSİ’nin de çalışması var su kot seviyesinin düştüğü ve önceki seviyelerine gelmeyeceği yolunda bilimsel bir çalışması var. Bizim beklentimiz su çekilen bölümlerde tarım yapılabilecek kısmının köylüye ecri misil karşılığında verilip, satış olmasa dahi köylünün ekip dikmesini istiyoruz. Gül dışında başka birşey de yapılabilir. Çorak alanın yeşillenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Köy sakinlerinden Süleyman Doğanay (66) ise; “ben doğdum doğalı bu köyde yaşıyorum. Dedemden kalma arazi gölün yükselmesi ile gölün içerisinde kaldı. 1980 yılında yapılan tapulamada bu araziler bize verilmedi. Şimdi su çekilince bu arazileri kullanmak istiyoruz. Bu çorak arazinin yeşillenmesini istiyoruz. Bu arazilerde hayvanlarımızı otlatmak istiyoruz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive