ÇevreGündemManşet“Burdur Gölü’nü biz kurtarırız”

4 sene ago

Önceki gün çeşitli açılış ve temel atma törenleri için Burdur’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun gündeminde öne çıkan konulardan biri de Burdur Gölü oldu. Kuruma tehlikesi altındaki Burdur Gölü’nü kurtarmak için 9 aşamadan oluşan eylem planı hazırladıklarını hatırlatan Bakan Eroğlu, “Burdur Gölü kurtarılacaksa biz kurtarırız. Başkası konuşuyor ama konuşmak kolay icraat zor. Bu bizim işimiz. Burdur Gölü’nü korumak hepimizin boynunun borcu. Doğrudan bizi ilgilendirmese de bu bölgenin evladı olarak konuya el attım. Eylem planının ilk’i 13 Kasım’da tamamlanıyor. Nereden nereye geldik, ne yapmamız lazımla? ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Eylem planları kapsamıdan gölün su kalitesini ve miktarını arttırma çalışmaları yapılacak. Değişik su takviyeleri, buharlaşmayı azaltmak ve çekilen su miktarını azaltmak, su seviyesini korumak konusunda çalışmalar yapılıyor” dedi.

Bakan Eroğlu Menderes Nehrinden Burdur Gölü’ne su getirilmesi ile ilgili olarak “orada da fazla bir su yok” değerlendirmesinde bulundu.

Burdur’la çok yakından ilgilenen, ilimizi en çok ziyaret eden Bakanlar arasında başı çeken, her geldiğinde yatırım müjdeleriyle Burdur’a gelen ‘fahri hemşehrimiz’ Veysel Eroğlu, Burdur’a çok önem verdiklerini ve kente en fazla yatırım yapan Bakanlıklar arasında Orman ve Su İşleri Bakanlığının başlarda yer aldığını, Burdur’da 24 tesisin temelinin atacaklarını ve 9 tesisin de açılışını yapacaklarını belirterek; “146 milyon lira değerindeki tesislerin hayırlı olmasını ve bereket getirmesini diliyorum. Özellikle barajlar, göletler ve sulamalar dere ıslahları, 24 tesisin temeli atılacak. Bu tesislerle 24 bin dekar alan modern sulamaya kavuşacak, 9 bin 500 dekar arazi taşkınlardan ve sel’den kurtulacak” diye konuştu.

Eroğlu, kentin içme suyu problemini çözmek için de adımlar attıklarının altını çizen Eroğlu, projesi tamamlanan yeni hat ile birlikte 12,5 milyon metreküp su temin edileceğini, ayrıca B planı olarak iki göletten kente içme suyu hattı yapılacağını aktardı.

Burdur’daki baraj, gölet, içme suyu yatırımının yanısıra Bakan Eroığlu’nun gündeminde Burdur Gölü de vardı… Kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü ile ilgili eylem planı hazırladıklarına değinen Eroğlu, hayati öneme sahip olan göl’ün korunmasının boyunlarının borcu olduğunu dile getirdi.

Eroğlu, “Bu bölgenin evladı olarak konuya el attım. Uzmanlar gitti inceleme yaptı. 9 eylem planı var. Hepsini ortaklaşa gerçekleştireceğiz. Eylem planlarının ilk’i 13 Kasım’da tamamlanıyor. Nereden nereye geldik, ne yapmamız lazımla? ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Eylem planı kapsamında göl suyunun kalitesini ve miktarını arttırma çalışmaları yapılacak. Değişik su takviyeleri, buharlaşmayı azaltmak ve çekilen su miktarını azaltmak için çalışmalar gerçekleştirilecek. Arkadaşlarımız bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Burdur’da doğa turizmini geliştirmek için de çalışmalar yürüttüklerini anlatan Eroğlu, “Burdur, ‘burada dur demek.’ Burdur’u dünyaya tanıtmamız lazım. Burdur’da çok muhteşem güzellikler var. Antalya’dan ulaşım çok kolay. En azından Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 10’unu 20’sini buraya çekmek istiyoruz. Zengin turistler gelsin istiyoruz. Bununla ilgili Tabiat Master Planı hazırladık. Uygulamaya geçecek. Özel sektörle bir çalıştay yaparak Burdur’u doğa turizminin merkezi yapmak için neler yapabileceğimi konuşacağız. Turistlere ‘Burada durun’ diyeceğiz. Cennetten bir köşe, ‘Dünyada cenneti görmek isteyen Burdur’a gelsin’ diyeceğiz. Burdur’un bahtı ve geleceği açık” şeklinde konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive