ÇevreManşetBurdur Gölü’ne hayat verecek imzalar atılıyor

4 sene ago

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur Gölü için harekete geçti… Cuma günü (13 Kasım 2015) Burdur’a gelecek olan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Burdur Gölü’ne hayat verecek olan “Burdur Gölü Alt Havzası Koruma Eylem Planı Genelgesi”ni düzenlenecek merasimle imzalayacak.

Burdur Merkez Öğretmenevi’nde düzenlenecek merasimde imzalanacak eylem planı ile Burdur Gölü’nün eski güzel günlerine dönmesi bakımından önemli bir eşiğin aşılacağını belirten ‘fahri hemşehrimiz’ Bakan Eroğlu “Burdur’un fahri hemşehrisi olarak Burdur için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Burdur Gölü göller bölgesinde bulunan ülkemizin 135 uluslararası öneme sahip sulak alanından birisi konumunda bulunuyor. Çevresinde uzanan verimli zirai alanları, göle kışlamaya gelen su kuşları, dişli sazancığı ile Burdur’umuzun göz bebeği olan bu gölümüze hayat verecek olan bu eylem planını çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yayınlanan basın bülteninde konu hakkında şu bilgiler paylaşıldı:

Burdur Gölü’nün Su Seviyesi Son40 Yılda 20 Metre Azaldı

“İklim değişikliği ile birlikte gölü besleyen nehirlerdeki su miktarının azalması, sebebiyle göl su seviyesinin geçtiğimiz 40 yılda 20 metre azaldı” diyen Bakan Eroğlu “Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak maksadıyla 9 ana başlıktan oluşan muhteşem bir eylem planı hazırladık. Düzenleyeceğimiz imza merasiminde bu eylem planının ayrıntılarını açıklayacağım” değerlendirmesinde bulundu.

Bu eylem planı ile gayelerinin, Burdur Gölü’nün su kalitesi ve miktarını bütüncül ve sürdürülebilir bir şekilde koruma-kullanma dengesi gözeterek muhafaza etmek ve iyileştirmek olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu eylem planını imzalayarak, Bakanlık Genelgesi olarak yayınlayacağız. Bu Eylem Planı ile Burdur Gölü’nü kurtarma harekâtını başlatıyoruz. Genelge çerçevesinde yapılacak eylemlerin koordinasyonu ve takibi Bakanlığımız tarafından titizlikle yapılacak”

Hedef 2019 Yılında 2. Sınıf Su Kalitesini Yakalamak

Eylem planı kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili Bakanlıklara ve özellikle Mahalli İdarelere mühim vazifeler düştüğünü vurgulayan Eroğlu “Bu eylem planı ile hedefimiz 2019 yılına kadar 2’nci sınıf su kalitesine ulaşmak olacak. Atıksu arıtımından ağaçlandırmaya, erozyon ve sel kontrolünden maden sahalarının rehabilitasyonuna kadar Burdur Gölü’nün eski güzel günlerine kavuşması için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Akdeniz İllerine 37 Milyarlık Dev Yatırım

Akdeniz Bölgesi için Bakanlık olarak Akdeniz Gelişim Projesi (AKDENİZGEP) adı altında bir kalkınma planı hazırladıklarını ve uygulamaya koyduklarını da belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Akdeniz illerinde 2019 yılı sonuna kadar sulamadan içmesuyuna, hidroelektrik enerjiden dere ıslahına, ağaçlandırmadan havza planlamaya, tabiat turizminden meteorolojik gözlem ağına kadar toplam 37 milyar liralık 3.724 adet projeyi hizmete alacağız. Burdur’umuz da bu proje ve yatırımlardan fazlasıyla payını alacak” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive