Son yıllarda kuruma tehlikesi içerisinde olan, son otuz yılda neredeyse su varlığının üç’te birini kaybeden BURDUR GÖLÜ’nün çekilmesini önlemeye dönük arayışlar, öneriler devam ediyor.

Burdur Gölü’nü kurtarmak, su takviyesi sağlamaya yönelik çarpıcı çözüm önerilerinden biri de geçtiğimiz günlerde Mali Müşavir -Muhasebeci Burhan Cahit Karakurt’tan geldi. Burdur ile ilgili sorunlara kafa yoran isimlerden biri olan aynı zamanda Ekosistemi Koruma ve Burdur Gölüne Hayat Verelim Derneği Başkanlığı görevini yürüten Burhan Cahit Karakurt, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda; Burdur Gölü için çözüm adresi, su kaynağı olarak Bucak Kestel’i gösterdi.

Bucak Kestel Düdeni sularının Kırkgöz üzerinden Antalya Körfezi’ne aktığını belirten Karakurt, bu boşa akan su’yun Burdur Gölü’nün su ihtiyacına çare olabileceği önerisini dile getirdi.

Burhan Karakurt, ilimizin yöneticilerine seslenerek; “Burdur Gölü yaşadığımız coğrafyanın en önemli sorunu… Yine ve ancak gölümüzü canlandıracak, koruyacak olan da biziz. İlimiz yöneticilerinin aşağıdaki fotolara dikkatle bakmasını, hem Burdur il merkezi hem de Burdur Gölü için bir kez daha düşünerek planlama yapmalarını diliyoruz.

Bu resimler Bucak-Kestel Düden ve şelalesinin sosyal medyada yayınlanan fotolarıdır. Düden’in suları Kırkgöz üzerinden Antalya Körfezine dökülmektedir. Halen Kestel’de 3 Düden bulunmaktadır. Her ne olursa olsun Kestel Düdeni’nden çıkan bu suyu, Burdur il merkezine ve Burdur Gölü’ne kazandırmak hepimizin görevidir.”

M. Fatih BAŞCI