ÇevreManşetBurdur Gölü’nde temizlik harekatı!

6 sene ago

Son yıllarda suyunun 3’te birinin çekilmesi ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olan Burdur Gölü sahili Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından temizleniyor. Şeker Plajı mevkiinde başlayan temizlik çalışmalarından ilk gün bir kamyona yakın çöp toplandı.

Yaşadığımız çevrenin aşırı derecede kirletildiğini son zamanlarda bir çok kirlilik olayına şahit olunduğunu dile getiren Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz; “Yaşadığımız çevreyi aşırı derecede kirletiyoruz. Özellikle son zamanlarda etrafımızda bir çok kirlilik olayına şahit oluyoruz. İnsanlar güzel gördükleri yerlere gidiyorlar, yiyorlar, içiyorlar, piknik yapıyorlar, dinleniyorlar ama aynı zamanda orayı da kirletiyorlar. Buna anlam vermek güç ama yapıyoruz.” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü olarak bir çalışma başlattıklarını kaydeden Yılmaz şunları söyledi; “En yakınımızdaki, sahip çıkmamız gereken ve son yıllarda suyunun çekilmesi ile gündeme gelen Burdur Gölü’nün çevresini temizlemeye karar verdik. Kurum olarak bu konuda öncü olmaya karar verdik. Aslında göl  hepimizin. Hepimizinse bütün kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve insanlar olarak bu temizliğe katkıda bulunmamız gerekiyor. Aslında en önemlisi kirletmememiz gerekiyor.”

İş Kur destekli Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında kurum bünyesinde çalışan 10 işçi ile temizlik faaliyetini sürdürdüklerini aktaran Yılmaz “Çalışmalarımıza Şeker Plajı mevkiinden başladık. Gölün tüm çevresini ne kadar sürerse sürsün temizleyeceğiz. Gölü tüm insan unsuru olan doğal olmayan atıklardan temizleyeceğiz. Araba lastiklerinden zirai ilaç atıklarına, tıbbi atıklardan poşet, su şiseşi, içecek şişeleri gibi  her türlü atığı görmek mümkün. Gölün tüm sahilini temizleyeceğiz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive