ÇevreManşetBurdur Gölü’nde Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası

5 sene ago

Türkiye  Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası’nın 4’üncü ayağı Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) ile Burdur Belediyesi’nin ortaklığında Burdur Gölü’nde düzenlenecek. Burdur Gölü’nde 28-30 Ağustos’ta gerçekleşecek Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası’na Türkiye’nin çeşitli illerinden 35 sporcunun katılması bekleniyor. Şampiyonada sporcular su jetinde 9 kategoride mücadele edecek, flyboardda ise gölde çeşitli akrobasi hareketleri gerçekleştirilecek.

Burdur Belediye Başkanı CHP’li Ali Orkun Ercengiz ve Türkiye Motosiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sujeti Branş Sorumlusu Faysal Şefkatlioğlu ile birlikte Burdur Gölü kenarında basın toplantısı düzenledi. Göreve geldikleri günden itibaren Burdur Gölü’nü öne çıkaran çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ercengiz “Burdur Gölü’nün Burdur için olmazsa olmaz olduğunu, yapacağımız birçok şeyi Burdur Gölü’nü Merkez alarak yapacağımızı söylemiştik. Burdur Gölü kenarında yaptığımız çalışmaların yanı sıra Burdur Gölü’nün halkımız tarafından kullanılabilir olduğunu söylemiştik.  Geçen yıl başlattığımız çalışmalar bu yıl 30 Ağustosta sonlanacak çalışmalarla güzel bir çalışmanın ürünü olacak.” dedi.

Şampiyonanın Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından motorsporları takvimine alındığını aktaran Ercengiz “TMS Federasyonu yetkilileri Burdur Gölü’nün bu spor için uygun olduğuna karar verdiler. Burdur Gölü’ne dikkat çekmek için gayret gösteriyoruz. Asıl amacımız kuruyan Burdur Gölü’nün varlığına dikkat çekmek. Hep söylüyoruz Burdur Gölü bize miras değil emanet. Bu emanete sahip çıkmalıyız. Türkyie Motosiklet Federasyonu’na teşekkür ediyoruz. Bu çığlığımıza, sesimize kulak verdiler. Bu yarışma aracılığıyla Burdur Gölü’nün kuruduğunu önce ulusal sonra da uluslar arası alanda duyurabileceğimiz düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

1971 depreminden sonra Burdur Gölünde hızlı bir çekilme gerçekleştiğini söyeleyen Ercengiz şunları söyledi: “Burdur Gölü günümüze kadar düşey eksende 17 metre  kaybetti. Kendi hacminin neredeyse 3 te birini kaybetmiş bir gölle yüz yüzeyiz. Bunun en önemli etkenlerinden birisi tarımsal amaçlı sulama göletleri. Biz tarım yapılmasın demiyoruz. Tarım bizim için üretkenlik adına en önemli faktörlerden birisi. Ancak daha akıllı, daha rasyonel ve daha itibarlı bir sulama yöntemiyle tarım yapılmalı. Vahşi sulama ya da salma sulama yöntemleri terk edilmeli.  Damlama ya da eğer bizim bilmediğimiz bir yöntemle  daha az suyla tarım yapılıyorsa bu yöntemlere geçilmeli.”

Türkiye Motosiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sujeti Branş Sorumlusu Faysal Şefkatlioğlu’da yaptığı konuşmada Burdur Gölü’nün çekilmiş olmasının kendilerini üzdüğünü belirtti.Şefkatlioğlu “Türkiye Şampiyonasını daha önce Keban Barajı, Bodrum, Kastamonu-Abana’da yapmıştık. 4’üncü ayağını Burdur’da yapacağız. Katılımın iyi olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda da geleneksel olarak Türkiye Şampiyonasının bir ayağını Burdur’da yaparız. Türkiye genelinden motorcuların katılacağı Motosiklet Festivali ve Yamaç Paraşütü gösterileri de olacak. Çok güzel bir organizasyon olacak.” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Faysal Şefkatlioğlu Jetski’ye binerek kısa bir gösteri sundular.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive