ÇevreManşetBurdur Gölü’nde doyumsuz manzara

1 sene ago

Burdur’da su hacminin önemli bölümünü kaybetmesine karşın kentin en önemli cazibe merkezi olan Burdur Gölü’nde, akşam saatlerinde ortaya çıkan manzara, hayran bıraktı! 

Üniversite öğrencileri, manzara eşliğinde güneşin ufukta kaybolduğu anları izlerken, göl’ün kurtarılması ve kurumaması dileğinde bulundu.

Türkiye’nin en büyük yedinci gölü olan Burdur Gölü, son yıllarda suyundaki çekilmenin artması nedeniyle su hacminin üç’te birini kaybetti. Kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve kurtarılabilmesi için çeşitli çalışmaların yapıldığı Burdur Gölü, bölgenin en önemli cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

Başta üniversite öğrencileri olmak üzere bölge halkının kıyısında dolaştığı göl, özellikle gün doğumu ve gün batımında ortaya çıkan manzarayla hayran bırakıyor. Burdur Gölü’nü çevreleyen dağların ardında güneşin kaybolduğu anlarda ortaya çıkan manzara ise, herkesi hayran bırakıyor…

‘BURADA GÜN BATIMINI İZLEMEK HARİKA’

DHA’ya konuşan Mehmet Akif Ersoy Üni- versitesi (MAKÜ) İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Burak Özdamar, Burdur’da sosyal aktivite yapacakları çok fazla yer olmadığını, arkadaşlarıyla hafta sonları fırsat buldukça göl kenarında vakit geçirdiklerini belirterek, “ama Burdur Gölü’nün durumu içler acısı. İnşallah kurumaz. Burada gün batımını izlemek harika” dedi.

MAKÜ İngilizce Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Cem Parlas da, “Göl çok güzel, ama maalesef bayağı çekilmiş. Besleyen kaynak olmadığı için her geçen gün bu doğal güzellik kayboluyor. Burada gün batımını izlemek müt- hiş. İnşallah buna bir çare bulunur ve Burdur Gölü kurumaz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive