ÇevreManşetBurdur, Gölü ile barışıyor

4 sene ago

Burdur Belediyesi’nin Burdur Gölü ve çevresini yeniden cazip bir hale getirmek için başlattığı çalışmaların kapsamı genişleyerek devam ediyor. Başkan Ercengiz’in yakından takip ettiği çalışmalarda Halk Plajı’nın çehresi değişiyor, yeni bir kimlik kazanıyor…

Bilindiği gibi; 2014 yerel seçimlerinden sonra işbaşı yapan Belediye Başkan Ali Orkun Ercengiz ve ekibinin ilk icraatı Burdur Gölü odaklı olmuş, göl çevresinde Halk Plajı’nda çalışmalar başlatılmıştı… Gölü yeniden çekim merkezi haline getirmeye yönelik çalışmalar artarak sürüyor. Piknik alanı düzenlemelerinin devam ettiği göl çevresinde peyzaj düzenlemeleri büyük beğeni topluyor.

Son yıllarda Burdur Gölü’nün kurtarılması konusunda başlatılan çok sayıdaki girişimin ortak noktası, Burdur halkının Göl ile barışması, Burdur Gölünün, Burdurlular arasında yeniden cazip hale getirilmesi ve kent yaşamında gölün eski önemine kavuşmasına yönelik ‘Farkındalık’ çalışmalarından oluşuyordu. Bu amaçla hazırlanan ‘Göle Yas” belgeseli, ‘Su Orucu’ eylemi ve çeşitli su sporu etkinlikleri, Burdurluları göle çekmeyi başardı. Burdur Gölü, Burdurlular ve kent yaşamında yeniden popüler hale geldi.

Bu amaçla artık Burdur halkı göle daha sık gider oldu. Bunda, göl kıyısında düzenlenen sosyal, kültürel, sportif ve eğlenceye yönelik aktivitelerin olduğu kadar, Burdur Belediyesi’nin Burdur Gölüne verdiği yüksek önem de büyük bir pay sahibi.

Göl kıyısında gerçekleştirilen etkinliklerin merkezi ve değişmez adresi ‘Halk Plajı’ haline geldi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen ortak çalışmaların sonucunda, Burdur estetik ve zengin bir aktivite alanına kavuştu. Etkinlik alanları ile iskele ve gezinti yollarına; kısa bir süre sonra uzun bir bisiklet yolu ile yürüyüş parkuru da eklenmiş olacak. Yaklaşmakta olan yaz aylarında Burdurluların başlıca uğrak noktalarından biri olması beklenen Halk Plajına, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından, gözlere görsel bir ziyafet sunan albenisi yüksek ve nitelikli bir peyzaj düzenlemesi yapıldı. Merkeze uzaklığı 9 km. olan Halk Plajı, Atatürk Mahallesi İsmail Boyacıoğlu Caddesinde yer alıyor. Halk Plajının toplam peyzaj alanı 23.061 m2. Bunun 9.006 m2’si yeşil alan, 1.364 m2’si sert zemin ve 200 m2’si ise çocuk oyun grubundan oluşuyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Halk Plajı’nda sürdürülen peyzaj çalışmalarında; bugüne dek 3.240 adet ligustrum, 200 adet dut, 4 adet mavi ladin, 32 adet sarmaşık, 1.286 adet lavanta, 9 adet dişbudak, 208 adet alacalı taflan, 130 adet servi ve 160 gül kullanıldı. Yemyeşil ve rengarenk yapısı ile Halk Plajı, kısa bir süre içinde Burdur’un cazibe merkezlerinden biri haline gelme yolunda hızla ilerlemekte ve kent yaşamının ayrılmaz bir parçası olma yönünde önemini her geçen gün artırmakta.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive