ManşetSporBURDUR GÖLÜ İÇİN ‘HAMLE’ ŞAH-MAT’ÇILAR BURDUR’DA

5 sene ago

Burdur Belediyesi’nin Türkiye Satranç Federasyonu’nca düzenlenen Ulusal Satranç Turnuvası dün başladı. Belediye Konferans ve Sergi Salonu’ndaki turnuvayı, 81 ilden ve yurt dışından 200 sporcu katıldı.Burdur Gölü’ne dikkat çekmek amacıyla, 17-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Ulusal Satranç Turnuvası, Vali Hasan Kürklü, Milletvekili Mehmet Göker ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, ilk satranç hamleleri ile start aldı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, turnuva öncesi yaptığı konuşmada Marmara depreminin yıldönümü olması nedeniyle, depremden hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi ve böyle acıların bir daha yaşanmamasını temenni etti.

Satrancın çok önemli bir spor olduğunu ve Burdur’da Gençlik Merkezi’nde de satranç kursları verildiğini ifade eden Vali Hasan Kürklü, “Satranç, çocuklarımızın stratejik düşünme, geleceğe güvenle bakma, gelecekte olabilecek hamleleri hesaplama gibi çok önemli fonksiyonları icra eden bir spor. Büyük ülkelere baktığınız zaman 10-20 yıl sonrasını hesaplıyorlar. Ona göre hamleler yapıyorlar. Esasında satranç bunun bir minyatürü. Üç hamle sonrasında neler yapılabileceğinin antrenmanı. Çocuklarımızın bunu hayat felsefesi bakımından öğrenmeleri çok önemli.  Hayatta karşılaşabilecekleri zorlukların zorluk derecesine göre hamleler yapmak noktasında da esasında satranç çok mükemmel bir spor. Turnuvanın Burdur Gölü’müze dikkat çekme noktasında hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Satrancın, çocukların stratejik düşünme ve bireysel karar verme, karar alma, sorgulama yeteneklerini geliştirilmesinde önemli rol oynadığına değinen Başkan Ercengiz: “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Burdur Belediyesi olarak satranca destek vermeye devam edeceğiz. Bugün burada Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Bulgaristan ve Litvanya’dan katılan 20’ye yakın sporcu ile, Burdur Gölü Satranç Turnuvası’nı uluslar arası bir boyuta taşımış bulunuyoruz.   Turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Hasan Kürklü, Milletvekili Göker ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ilk satranç hamlelerini yaparak turnuvanın startını verdiler. Vali Kürklü ve beraberindekiler, daha sonra masaları tek tek gezerek sporculara başarılar dilediler.10 bin TL ödüllü turnuva Perşembe günü saat 16.00’da düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek. Törende 35 sporcuya ödül verilecek.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive