ÇevreGündemManşetBURDUR GÖLÜ İÇİN ARTIK EYLEM ZAMANI!

5 sene ago

Son yıllarda çekilme tehdidinin giderek arttığı Burdur Gölü’nün geleceğini yakından ilgilendiren toplantı önceki gün ilimizde gerçekleşti. Burdur Gölü hakkında şehrimizde gerçekleştirilen etkinliklerin ses getirdiğini ortaya koyan, Ankara’nın göl sorununa el attığını gösteren bu örnek toplantıda Orrman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratları ile Burdur’daki paydaşlar biraraya gelerek göl’ün durumunu konuşma, sorunları ortaya koyma ve çözüm önerilerini sıralama fırsatı buldular.

Burdur Gölü Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akca başkanlığında yapıldı. Akça Burdur Gölünün temel sorununun su bütçesinin sağlanması olduğunu kaydetti.

Grand Özeren Otel’de yapılan toplantıya; Vali Hasan Kürklü, Ak Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çiftçi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yakup Başoğlu, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Karaaslan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Daire Başkanları, DSİ, Orman ve Su İşleri,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürleri ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda Bakanlık yetkilileri tarafından Burdur Gölü’nün şu andaki durumu ve yapılması gerekenler hakkında sunum yapıldı.  Göl’ün Burdur halkının olduğunun  ve halkın gölü koruması ve sahip çıkmasının hakkı olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akca; “Göl’de temel problem  su bütçesinin sağlanması. Temel  mesele bütçe. Bütçe, bir evin mali bütçesi gibi.  Ne kadar geliriniz varsa o kadar gideriniz olmak zorunda. Eğer gideriniz gelirinizden fazla olursa borçlanırsınız. Yani birikiminiz eksilir. Tıpkı gölde suyun eksildiği gibi” dedi. Bütün meselenin bütçeyi tutturmak olduğunu vurgulayan Akca; “Dolayısıyla  bütün mesele bu bütçeyi tutturmakta. Bütçeyi nasıl tutturacağız, toplumun burda talepleri, ihtiyaçları var. Burada tarım yapılıyor. Binlerce insan geçimini bu sudan kazanıyor.  Bunların ihtiyaç ve talepleri ile tabiatın taleplerini ve ihtiyaçlarını yan yana getirip bir denge noktası bulmamız gerekiyor. İşte bu denge noktası ne olur diye bir çalışma yaptılar. Biz teknik bir gözlükle meseleye baktık. Bundan sonra yapacağımız iş bu iki farklı yak-laşımı bir araya getirip bu dengeyi nerelerde kurabilirizi, bir atölye çalışmasıyla ürettiğimiz alternatif çözümleri Burdur halkına, Burdur hal-kının temsilcilerine sunarak onların fikirlerini almamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Vali Hasan Kürklü, “gölümüzün gerçek sahipleri Burdurlularla, devletimizin yetkililerinin aynı noktada buluşması göl’ün korunması, yaşatılması noktasında buluşması son derece güzel bir olay. Göl’ün kurtarılması ve su seviyesinin yükseltilmesi aynı zamanda da göl çevresinde yaşayan Burdurluların göl’den azami ölçüde istifadesinin sağlanması noktasında bir orta yol bulunacaktır.” diye konuştu.

‘Kamu kurum ve kuruluşlarının göl için hiçbir şey yapmıyor algısının yayıldığını ancak bu toplantı ile bunun tersine dönmeye başladığını’ belirten AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik de; “Devletimizin, Hükümetimizin, Bakanlığımızın, Genel Müdürlüklerimizin Burdur Gölü ile ilgili daha bir hassas davranacağını ve yapılacak projelerle Burdur Gölü’nün kurtarılması adına adımların atılacağına inanıyorum. Gölümüzü kurtarırken göl etrafındaki insanların da hayatının devam edeceğini düşünmemiz gerekiyor.  Ortak akılla ortak yol bulacağız.” mesajını verdi,

Kodlama : SadeMedia Interactive