ÇevreManşetBurdur Gölü Festivali başlıyor (Göl’deki kurumaya dikkat çekiliyor)

3 ay ago

Burdur Gölü hakkında farkındalık, kamuoyu oluşturuluyor

Burdur Belediyesi önümüzdeki hafta 19 – 21 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenleyeceği ‘GÖL FESTİVALİ’ öncesinde sosyal medyada, Burdur Gölü’ndeki kuruma tehlikesi hakkında kamuoyu oluşturuyor.

“Farkında mısın Burdur Gölü kuruyor!” başlıklı afişlerde, Burdur Gölü’ndeki çekilmeye, gerekli önlemler alınmadığı takdirde göl’ün yok olacağına dikkat çekiliyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Er- cengiz’in sosyal medya hesaplarından başlattığı “Türkiye’nin 14 Ramsar Alanı’ndan biri olan Burdur Gölü, büyük bir hızla kuruyor. Göl son 35 yılda alanının üçte birini kaybetti. #burdurgölükurumasın #Burdurgölükuruyor #Burdurgölüölüyor” paylaşımları kısa sürede büyük ilgi gördü.  Pek çok kişi sosyal medya ortamında Burdur Gölü ile ilgili paylaşımlara katılıyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bu yıl uluslararası platforma taşınan ve 500 sporcunun katılımıyla gerçekleşecek Burdur Gölü Festivaline tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

Burdur Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çekmek amacıyla Burdur Belediyesi tarafından tertiplenen Burdur Gölü Festivali, bu yıl 19-31 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.  Burdur Belediyesi‘nin içinde yer aldığı Avrupa Hareketlilik Haftası Etkinlikleri, Uluslararası Spor Kültür Etkinlikleri kampanyası olan NowWeMove – Şimdi Hareket Zamanı, Uluslararası Spor ve Kültür Birliği (International Sport and Culture Association- ISCA) ve Avrupa Birliği Erasmus+ SPORT Projesi kapsamında Burdur Gölü Festivali, Uluslararası bir Festival olarak kabul edildi.

Uluslararası Burdur Gölü Festivaline 21 ilden 500 sporcu iştirak edecek. Sporcu etkinlikleri başta olmak üzere festivalde, kültür ve sanat etkinlikleri de konserlerle gerçekleştirilecek.

Festivalin konser programında Türk Rock Müzik Şarkıcısı ve Söz Yazarı Umut Kaya, Türk Pop Müziği Sanatçıları Emre Kaya ve Rıdvan Yıldırım sahne alacak.

FESTİVAL, SEREMONİ İLE BAŞLAYACAK

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Burdur Gölü Festivali, 19 Eylül 2019 Perşembe günü 20.30’ da düzenlenecek kortej yürüyüşüyle başlayacak. Köprübaşı mevkiinden başlayacak kortej yürüyüşünün ardından Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda saat 21.00’de Festival açılış seremonisi gerçekleştirilecek. Festivalin açılış seremonisinin ardından ise saat 21.30’da Türk Rock Müzik Şarkıcısı ve Söz Yazarı Umut Kaya konser verecek.

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ, BURDUR GÖLÜ SEMALARINDA YARIŞACAK

Burdur Göl Festivali kapsamında geçtiğimiz günlerde elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Yamaç Paraşütü Pilotu Ali Es anısına Yamaç Paraşütü Yarışması düzenlenecek. 20 Eylül 2019 Cuma günü saat 09.00’da Burdur Halk Plajı’nda düzenlenecek Yamaç Paraşütü Yarışmasına toplam 11 kulüp ve 100’ün üzerine yamaç paraşütü pilotu iştirak edecek.

Burdur Göl Festivalinin ikinci günü olan 20 Eylül 2019 Cuma günü Yamaç Paraşütü Yarışmasının yanı sıra saat 11.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda Fotoğraf ve Gençlik Derneği’nin Karma Fotoğraf Sergisi ile Görsel Sanatların Dijital platformdaki en önemli unsurlarından olan fotoğraflar sergilenecek.

20 Eylül akşamı ise Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda saat 21.00’de Türk Pop Müziği Sanatçısı Emre Kaya sahne alacak.

KIYMETLİ HOCALARIN ANISINA

Burdur Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Burdur Gölü Festivali’nin son günü ise bu yıl vefat eden Burdur Judo Antrenörü Halil Çinkaya ve Hüseyin İşler anısına Ali Boyacıoğlu Judo Turnuvası Başlangıç Seremonisi ve müsabakaları,  21 Eylül 2019 Cumartesi günü saat: 14.00’de Hüsnü Bayer Spor Salonu’nda yapılacak.

Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda Türk Pop Müziği Sanatçısı Rıdvan Yıldırım’ın konseri ile Burdur Gölü Festivali sona erecek.

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Burdur Gölü Festivali, uluslararası bir Festival olarak kabul edilmiş olup, festival boyunca etkinlikler, uluslararası platformlardan da canlı olarak yayınlanacak.

Burdurlu vatandaşları Burdur Göl Festivaline davet eden Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, “Bu yıl uluslararası platforma taşınan ve 500 sporcunun katılımıyla gerçekleşecek Burdur Gölü Festivaline tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive