Covid-19’a karşı önemli bir koruma kalkanı oluşturan aşılama çalışmaları İlimizde başarılı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Pandemi ile mücadelede en büyük silah olarak görülen aşılama çalışmaları, Ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de, ilk günden itibaren başarılı bir şekilde yürütülüyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen, hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek planlanan COVID-19 aşısı uygulanacak öncelikli grupların aşılama süreci devam ediyor.

Bu kapsamda İlimizde 14.01.2021 tarihinde başlanan aşılama çalışmaları, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kriterler doğrultusunda sürdürülmektedir.

Bugün itibarıyla il genelinde 1. Doz 64.099, 2. Doz 48.862 olmak üzere 112.961 doz aşı uygulandı.

85 yaş ve üzeri vatandaşların tamamı ile yatalak ve özürlü vatandaşlara Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından oluşturulan mobil ekiplerle ve Evde Sağlık Birimlerince evlerinde aşı uygulandı. Ayrıca muhtarlar ile yapılan planlamalar çerçevesinde köylerde yerinde aşı uygulamaları yapıldı.

Tüm ilçelerde toplum sağlığı merkezleri, ilçe sağlık müdürlüğü, hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde aşı uygulaması yapılırken vatandaşlar, Biontech ve Sinovac aşılarından istediklerini tercih edebiliyor.

Vatandaşlar aşı için randevularını Alo 182 ve internet ortamında MHRS sistemi üzerinden alabiliyor.

Aşı, Aile Sağlığı Merkezinde yapılacağı zaman, kişinin kayıtlı bulunduğu aile hekimliği biriminde uygulanıyor. Kişinin çeşitli nedenlerle bağlı bulunduğu aile hekimine ulaşamadığı durumda ise en yakın aile hekimliği biriminden veya hastanede aşı uygulamaları için hali hazırda hizmet vermekte olan erişkin aşılama kliniklerinden/birimlerinden randevu alması durumunda aşılanması sağlanıyor.

Burdur Valisi Ali Arslantaş ilimizde devam eden Covid-19 aşılama süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, sırası gelen vatandaşların hiç tereddüt etmeden randevularını alarak, aşılarını yaptırmalarının pandemiyle mücadelede çok önemli olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından, titiz bir aşı planlama süreci yürütüldüğünü ifade eden Vali Arslantaş, İlimizde de Sağlık teşkilatı tarafından sürecin başarılı bir şekilde uygulandığını görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, aşılama sürecinde görev alan bütün sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Sırası gelen vatandaşların mutlaka aşılarını yaptırmalarını isteyen Vali Arslantaş, ayrıca alınan randevularada riayet edilmesinin aşılama süreci açısından zaman kaybının önüne geçilmesini sağlayacağını ifade etti.

Ramazan süresince de saat 24:00’e kadar aşılamanın yapıldığını belirtti.