ManşetBURDUR GAZETECİLER CEMİYETİ’NİN; İLÇELER ATAĞI SÜRÜYOR (Basın Bayramı Tefenni’de kutlandı)

2 sene ago

İlimizdeki basın camiasının örgütlü gücü Burdur Gazeteciler Cemiyeti bu yılki Basın Bayramı’nı, sansürün kaldırılışının 109’uncu yıldönümünü farklı bir etkinlikle kutladı. Cemiyet üyeleriyle geniş katılımlı buluşmanın adresi, bu kez şehir merkezi yerine Burdur’un batısı Tefenni ilçesi oldu. Cemiyet yönetimi, 24 Temmuz etkinliklerini ilçelerdeki gazetecilerle buluşmak, Burdur’un batısında görev yapan basın çalışanlarıyla da bir araya gelmek için 25 Temmuz 2017 Salı günü  Tefenni Villas’ta program düzenlendi.

İlçelerdeki basın mensuplarıyla bir araya gelip, bütünlük oluşturmak ve değerlendirme yap mak üzere Tefenni ve Yeşilova ilçelerine gezi organize edildi. Geziye gösterilen yoğun ilgi, geniş katılım, Burdur basının ne kadar büyük bir aile olduğunu, birlikteliğini ortaya koydu.

Burdur Gazeteciler Cemiyetinin yeni yönetimi, meslek içi eğitim çalışmalarının yanısıra şehrin gelişimine, ilçelerin tanıtımına önem veren etkinliklere de imza atacağını söyleyerek göreve başlamıştı… Kürşat Tuncel başkanlığında birinci yılını tamamlayan genç yönetim, ilk yıl meslek içi çalışmalarla birlikte, geleneksel buluşmaları organize etmeye başladı. Son olarak Ramazan Bayramı’nda Bayram Gazetesini çıkaran Cemiyet yönetimi, ikinci yılına da hızlı başlayarak, 24 Temmuz’u önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaparak sürdürdü. Tefenni’de Villas-Luxury Bungolow ve Barutlu Su Parkı’ndaki gezinin ardından, Tefenni Belediyesi Ümit Alagöz’ün davetlisi olarak Belediye tesislerinde akşam yemeğini yiyen gazeteciler, daha sonra Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek’in davetiyle de Salda’ya gittiler. Tefenni ve Yeşilova’ya düzenlenen gezi programına merkezde görev yapan basın mensuplarının yanısıra Gölhisar, Çavdır, Karamanlı, Ağlasun ve Yeşilova’dan da gazeteciler katıldı.

“Burdur’da görev yapan gazetecilerin daha çok bir arada olması, meslek içi dayanışmayı güçlendirmemiz gerekiyor” diyen Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Tefenni’de yaptığı konuşmada, “İlçelerimizi, ilçelerimizdeki turizm potansiyelini tanıtmamız, yaşam alanımızı güzelleştirmemiz, nefes aldığımız ortamı renklendirmemiz için önemli bir görev olarak karşımızda duruyor. Her fırsatta ilçelere gitme şansımız olmayabiliyor. Bu fırsatı yaratmak için Burdur Gazeteciler Cemiyeti kendine önemli sorumluluk yüklemiş ve bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmalarını artırarak sürdürecektir” dedi.

Tefenni Villas’ta kokteyl sonrası yaptığı açıklamada, düşüncelerini meslektaşlarıyla paylaşan Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, “Basın’da sansürün kaldırılışı ve Basın Bayramı etkinliklerimizi Tefenni’de devam ettiriyoruz. İlk defa şehir merkezi dışında Basın Bayramı etkinliğimizi, Burdur’un en eski ilçelerinden biri olan Tefenni’de gerçekleştiriyoruz. Tefenni Belediyesi ve Tefenni Villas’ın konuğuyuz. Burdur Gazeteciler Cemiyeti yönetimi olarak, en iddialı olduğumuz konulardan birisi Burdur’un sadece şehir merkezinden ibaret olmadığı, il’in geneline yayılma hedefimiz idi.. Bugün bu noktada biraz daha hedefimize yaklaştığımıza inanıyorum. Gölhisar, Tefenni, Çavdır, Karamanlı, Ağlasun ve Yeşilova’dan meslektaşlarımız var. Bu Burdur Basınının çok büyük bir aile olduğunu gösteriyor. Nitelikleriyle, potansiyeliyle Burdur önemli bir kent. Biz bunu her defasında işliyoruz. İşliyorken, yerinde görmek, sahada inceleme yapmak çok önemli. İçinde bulunduğumuz Tefenni Villas yatırımı, Burdur’daki turizm potansiyelinin ne kadar güçlü olduğunun, istenildiğinde kabuğunu yırtabileceğinin en büyük göstergesi. Ama burasıyla sınırlı kalmamalı, diğer ilçelerimizde de bu tür yatırımların, eko turizm, alternatif turizm yatırımlarının sürmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basının sorunlarına da değinen Cemiyet Başkanı Tuncel, “Basın özgürlüğü, Türkiye’de çok tartışmalı bir konu. Ama ümidimizi kaybetmiyoruz. Sorunlarımız var, ama ümitsiz değiliz. Türkiye 15 Temmuz’da demokrasiden yana tercihini ciddi manada ortaya koydu. Gazeteciler, özel sektörün en kalifiyeli, en nitelikle elemanlarıdır. Çünkü; yazan, düşünen, üreten kişilerdir, fikir işçileridir. Tabiiki daha iyisini hak ediyorlar. Türkiye’de basın sektörünün ileriki süreçte daha iyi noktalara ulaşcağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Tefenni’de Villas Evlerindeki programın ardından Barutlu Su Parkına giden gazeteciler, akşam yemeğinden sonra Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek’in konuğu olarak Salda’ya geçerek, programı noktaladılar.

24 Temmuz ilçe etkinliklerini değerlendiren Cemiyet Başkanı Tuncel, “Basın Bayramı vesilesiyle Tefenni ve Salda’da güzel bir gün geçirdik. Mayıs 2016’dan bu yana iş başında olan yeni yönetim hep şunu vurguluyor, altını çiziyor: “BİZİM DAHA ÇOK BİRARAYA GELMEMİZ GEREKİYOR…”

İşte; bu hedefimize ulaşabilmek için son bir yıldır yoğun çabamız var.İ l genelinde ilçelerde dahil basın mensuplarını Burdur’- daki basın camiasını buluşturmak kaynaştırmak için etkinlikler organize ediyoruz.Yeterli mi? Elbette değil. Bunlar daha başlangıç. Potansiyelimizi değerlendirebileceğimiz başka etkinliklerde bir araya gelmek dileğiyle, hepinize teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız…”   dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive