EğitimManşetBurdur Gazeteciler Cemiyeti’nde yeni dönem

4 sene ago

 

Burdur’da gazetecilerin örgütlü gücü Burdur Gazeteciler Cemiyeti (BGC) dün genel kurulunu yaparak, yeni dönemde görev yapacak yönetim kurulu üyeleri ve diğer organlarda görev alan isimler belirlendi.

Belediye Konferans ve Sergi Merkezi anfi salonunda gerçekleşen kongrede, tek liste ile gençlerin ağırlıkta olduğu yönetim görev üstlendi. Yeni Gün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kürşat Tuncel bayrağı Yusuf Tortop’tan teslim aldı.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Kürşat Tuncel’in öncülüğünde hazırlanan liste, genel kurul üyelerinin oylarıyla kabul edildi. BGC tüzüğüne göre, kongrede yönetim kurulu için seçim yapılıyor. Seçilen yönetim kurulu üyeleri ilk toplantıda başkanı belirliyor, görev paylaşımını yapıyor. Önümüzdeki günlerde biraraya gelecek olan yönetimin Kürşat Tuncel’i başkan seçmesi bekleniyor.

65 üyesi bulunan Cemiyet’te oylamaya katılan 39 üye oy kullandı. Divan başkanlığını, uzun yıllar Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürüten, BGC onursal başkanı M. Ercan Taraşlı’nın yaptığı kongrede, başkan adayı Kürşat Tuncel’in konuşmasının ana teması; etkin, aktif, gündem belirleyen, kanaat önderliği yapan, projeci bir Cemiyet vaadi oldu.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nin proje üreten bir kimliğe bürüneceğini ifade eden, yeni yönetimin vizyonunun projeci bir temele dayandığını açıklayan Tuncel, Burdur tanıtım ödülleri organizasyonu, meslek için eğitim programları, değişim programları, yurt içi ve yurt dışı meslek organizasyonları, sosyal ve kültürel aktiviteler, Burdur ekonomisi üzerine özel dosyalar, belgeseller, Burdur ansiklopedisi projelerinden bahsetti.

Burdur’da basın mensuplarının güç birliği içinde hareket edeceğini, iç barışı sağlayacaklarını vurgulayan Tuncel, “Burdur Gazeteciler Cemiyeti, sadece meslek örgütü değil. Yaptığımız işin doğasında her gün şehir var, il’in gelişmesi, büyümesi var. Burdur adına yazıp çiziyoruz. O yüzden söyleyecek çok sözümüz var. Gündem belirleyen, gündem şekillendiren bur kuruluş olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Kürşat Tuncel’in konuşmasında öne çıkan konu başlıkları şöyle:

“ Hazırlığını yaptığımız bazı projelerden üyelerimiz de dilek ve temenniler kısmında bahsettiler. Demekki beklentileri doğru tespit etmişiz. Bundan büyük memnuniyet duydum. Öncelikle Burdurun tanıtım ödülleri organizasyonunu planlıyoruz. Bölge medyası, yaygın basın, yazarlar, turizm seyehat otoriteleri ile gerçekleştireceğiz. Meslek içi eğitim programları en öncelik verdiğimiz konu. En kısa sürede üniversiteler ile temasa geçip kısa vadede sayfa sekreterleri ve muhabir arkadaşlarımız için bilgilendirme toplantıları başlayacak, orta vadede de bölgemizdeki iletişim fakülteleri ile temasa geçerek eğitim programlarını belli bir program ve sistematik halinde devam edeceğiz. Ünlü yazar ve gazetecileri söyleyişilerde ağırlamak istiyoruz. Gezi programları düzenleyeceğiz. Bunu üçe ayırdık. Çevre iller Isparta ve Antalyada’ki gazeteceilerin çalışma ortamlarını tanımak istiyoruz. Bununla ilgili değişim programları hazırlıyoruz. Daha sonra büyük şehirler ve en son değişim programları ile yurt dışı gezileri olacak. Vefa etkinlikleri düzenleyeceğiz. Burdur’da görev yapan belediye başkanları, millet vekilleri ve valiler için anma etkinlikleri planlıyoruz.

Burdur Gazeteciler Cemiyetini gündem belirleyen şekillendiren Burdurun sorunlarında kanaat önderliği yapan bir sivil toplum örgütü haline dönüşmek istiyoruz. En temel vizyonumuz bu. Potansiyel etkinlikleri, sosyal etkinlikleri hayata geçirmek istiyoruz. Burdur tarihi ve kültürü ile nitelikli bir kent. Burdur Ansiklopodisi projemiz var. Burdur ekonomisi ile ilgili dosyalar hazırlayacağız. Şeker Fabrikası belgeseli, alaca, gülcülük belgeselleri çekilmesine aracılık yapmak istiyoruz. BAKA bu noktada en güvendiğimiz kurum. En kısa sürede BAKA le iletişime geçerek projelerimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Yazılı basın Burdur’da en önemli arşiv kaynağı. Burdur ile ilgili birisi araştırma yapmaya geldiğinde başvuracağı tek kaynak, özellikle de 1990 yılına kadar olan zaman diliminde araştırma yapacağı tek yer yerel gazeteler. O yüzden yerel gazetelerin dijital ortama aktarılması için bir projemiz var. Bir yangın olsa Burdur ile ilgili bir hazine kaybolup gidecek. Belki ilk yapacağımız iş bu olacak.. Hukuk konusunda hepimizin büyük bir eksikliği var. En kısa zamanda Cemiyetimize gönüllü de olabilir hukuk danışmanı tahsis ederek özellikle basın kanunu hakkında ve bizi ilgililendiren hukuk konularında bilgilendirmek istiyoruz.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive