GündemManşetBurdur Gazeteciler Cemiyeti; “Zor Süreçte Gazeteciler Görevlerini Sürdürüyor”

6 ay ago

Tüm dünyayı meşgul eden, son günlerde ülkemizde de bir salgın tehdidi haline gelen koronavirüs (COVID-19) karşısında pek çok tedbirler alınıyor, alınmaya da devam ediyor. Devletin aldığı bu önlemlerde, en etkili yön- temin ‘kişisel tedbirler ve sosyal izolasyon’ olduğu da sıkça vurgulanıyor.

Yani; “sosyal mesafeden, yakın temaslardan kaçınma, mümkün olduğunca dışarıya çıkmama, evde kalma…”

İşte; bu zor süreçte, başta sağlık çalışanları olmak üzere bazı meslek grupları da hizmetlerini, çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Basın çalışanları, yaygın ve yerel medya mensupları da, halkı bilgilendirme, kamuoyunu aydınlatma görevlerini, şu zor ortamda bile sürdürüyor.

Akdeniz bölgesindeki gazetecilerin örgütlü gücü Gazeteciler Cemiyetleri, önceki gün yaptıkları açıklamada, doğru bigilendirmenin önemine dikkat çekerken, virüse karşı alınan önlemler nedeniyle toplumda yaşanan ekonomik sorunların, medya sektörünü olumsuz etkilediğine yer verildi. Burdur Gazeteciler Cemiyeti (BGC) yönetim kurulu imzasıyla, yayımlanan bildiri şöyle:

 BGC’DEN ÇAĞRI…

 Değerli üyemiz, kıymetli meslektaşımız;

Hepimizin bildiği gibi, dünyada hızla yayılan, ülkemizi de etkisi altına alan corona virüs ile mücadelede hekimler ya da güvenlik güçleri kadar önemli bir görevi de biz gazeteciler yapmaktayız. Herkesin, korunma amaçlı evinde olması gerektiği sırada bizler, risk alarak habere gitmekteyiz. Bu esnada belki de hasta bir insanla temas kurmaktayız.

Tüm risklere rağmen, mesleğimizin bize verdiği toplumun “doğru habere ulaşma, doğru bilgiyi yayma” sorumluluğumuzdan asla vazgeçmemeliyiz.

İşte bu nedenle, bugünlerde provokatif, sansasyonel, gerçek dışı, yanıltıcı bilgi ve haberlere karşı her zamankinden daha çok dikkatli olmalıyız. Kaynağı belli olmayan, resmi makamların doğrulamadığı hiç bir bilgiye itibar etmemeliyiz.

Birliğimizi, beraberliğimizi ve verilen amansız mücadeleyi zayıflatmak, milletimizi galeyana getirmek ve kaos yaratmak adına sosyal medyada dolaşan gerçek dışı asparagas bilgileri yazmak yaymak böylesi olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde hiç birimize fayda sağlamayacağı gibi ciddi zararlara yol açacağı bilincinde olmalıyız.

Corona virüsle mücadele konusunda devletimizin yürüttüğü çalışmayı desteklemek, halkı korku ve kaygıdan uzak, gerçek bilgiyle beslemek ve doğru haber vererek ülkemiz ve şehrimiz hakkında yaratılmaya çalışılan olumsuz algıya engel olmak da bizlerin görevleri arasındadır.

Bu vesileyle altını çizmek istediğimiz husus şudur ki; yaşamakta olduğunuz bu zor günlerde halkımıza kaynağı belli, doğru bilgileri aktararak tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi bu süreçte de sorumlu yayıncılığımızı sürdürerek önemli bir görevi yapmış olacağız.

Elbette, üstlendiğimiz sorumluluk kadar devletimizden zor durumdaki yayıncılar ve çalışan gazetecilere yönelik destek bekliyoruz. Corona virüse karşı alınan önlemler nedeniyle   toplumda yaşanan ekonomik sorunlar her zaman olduğu gibi bugün de daha çok medya sektörünü etkilemistir.

Bu nedenle Anadolu medyasının ayakta kalması için destek bekledigimizi yenilemek istiyoruz.

Cemiyetimiz, bağlı bulunduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve üst kuruluşu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu devlet üst düzeyinde destek ve önlem arayışlarını da sürdürmektedir. Hazırlanan medya destek talep paketi Basın İlan Kurumu ve ilgili kurumlara iletilmiştir. Gelişmeler hususunda sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğiz.

Sağlıklı, mutlu ve aydınlık yarınlarda görüşmek dileğiyle.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu

Kodlama : SadeMedia Interactive