Burdur’da, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1936 yılında yapılan Burdur Garı, Göller Ekspresi ile Pamukkale Ekspresi’nin seferlerinin 2008’de iptal edilmesiyle kullanılamaz hale geldi.  Sadece yük trenlerinin geldiği gar eski günlerini arıyor.

Burdur Tren Garı, Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1930 tarihinde kente gelişinde yapılması talimatını vermesi, 1936 yılında Gümüşgün ile Burdur arasındaki rayların döşenmesiyle hizmete girdi.
Burdur- İzmir seferlerinin yapıldığı Göller Ekspresi’nin 3 Mart 2008 yılında, Burdur- İstanbul seferlerinin gerçekleştirildiği Pamukkale Ekspresi’nin ise 25 Temmuz 2008’de kaldırılmasının ardından Burdur Garı sadece yük taşımacılığı yapan trenlerin kullandığı bir gar haline geldi.

Burdur Garı’nda, yaklaşık 12 yıldır sadece yük trenlerine hizmet veriliyor. Geçen yıl Ekim ayında sefere başlayan Göller Ekspresi seferlerine çok kısa süre sonra son verdi.
Burdur Tren Garında 2019 yılında 120 bin ton yük taşımacılığı yapıldı. 2020 yılında ise bu rakam 20 bin ton olarak gerçekleşti.
Öte yandan Tren Garı’nda bulunan üst geçidin duvarlarıda yazı tahtasına döndü. Üst geçidin duvarlarına kimliği bilinmeyen kişiler tarafından sprey boyalarla yazılar yazdı.