EkonomiManşetBURDUR ESNAFININ 2019 BEKLENTİSİ; “İŞLERİMİZ DÜZELSİN İSTİYORUZ!”

1 sene ago

Yeni yılda, 2019 senesinin ilk haftasında sahada şehrimizdeki esnaflarla görüşen gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz, Burdur esnafının 2019 beklentilerini öğrenmeye çalıştı.

Tahmin edileceği üzere, ülke genelinde olduğu gibi; Burdur esnafının da yeni yıldan 2019’dan beklentisinde ekonomik beklentiler öne çıkıyor.

Özellikle, 2018’in yaz aylarında başlayan dövizdeki dalgalanmalar, Türk Lirası’nın değer kaybı, doların fırlaması, faizlerin yükselmesi, maliyetlerin artmasıyla birlikte başlayan zam yağmuru, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, işlerin durgunlaşması, piyasada sıcak, nakit para akışının zayıflaması gibi gelişmelerden olumsuz etkilenen Burdur esnafı, 2019’da işlerin açılmasını, ekonomideki olumsuzlukların giderilmesini ümit ediyor.

Burdur esnafının ekonomi beklentisinden sonra öne çıkan ikinci konu başlığı ise; terör olaylarının son bulması, şehit haberlerinin son bulması…

2019 yılına girdiğimiz şu günlerde esnafın ve Burdur halkının da yeni yıldan güzel beklentileri var. 2018 yılında yaşanan ekonomik kriz, döviz ve altın fiyatlarının artması, meyve sebze fiyatlarındaki artış esnafın ve halkın zor günler yaşamasına neden oldu. Terör olayları ve şehit haberleri de buna eklenince insanların 2019 yılından beklentileri bir kat daha fazla olmaya başladı. Her ne kadar herkesin ekonomik açıdan refah günlerin yaşanması beklentisi olsa da en büyük birleşme noktalarının artık terör olaylarının bitmesi ve ülkemizin şehit vermemesi oldu.

Burdur esnafının ekonomi beklentisinden sonra öne çıkan ikinci konu başlığı ise; terör olaylarının son bulması, şehit haberlerinin son bulması…

2019 yılından beklentilerini sorduğumuz esnaflar; “2018 yılında bir genel seçim yaşadık ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi. Türk ordusu Suriye’ye girerek başarılar kazandı. Bunların dışında ise doların yükselmesi ile birlikte ekonomik sıkıntılar yaşadık. Birçok esnaf bu sıkıntılardan dolayı kepenk kapattı, birçok iş yeri işçi çıkarmak zorunda kaldı. Doların yükselmesine bağlı olarak altın ve gıda başta olmak üzere birçok ürüne zam yapıldı. Bunlardan en çok gıda maddesi insanları etkiledi. İnsanların alım gücü düştü. Birçok gıda maddesini alamamaya başladılar. Tabi bu arada market ürünleri de aynı şekilde zamlandı. Bu zamlardan hem esnaf, hem de halk etkilendi.

Halk alış-veriş yapamadı, esnafta ürününü satamadı ve bu yüzden bazı iş yerleri kepenk kapatmak zorunda kaldı. Bu sıkıntıların en üzücüleri ise terör olaylarında kaybettiğimiz şehitlerimiz oldu. Her şehit haberinde yüreklerimiz yandı. Kısacası 2018 yılı ülkemiz için zor bir sene oldu. 2019 yılından en büyük beklentimiz sağlık, vatanımızın, milletimizin selameti ve ekonomik açıdan rahat bir yıl olması. 2018 yılında yaşadığımız ekonomik sıkıntıları inşallah 2019 yılında yaşamayız. İnsanlar refah bir hayat sürer. Çocuklarımız en güzel şekilde eğitimlerini sürdürebilirler ve artık terör olayları biter ve şehit vermeyiz” diye konuştular.

Filiz ERYILMAZ                

Kodlama : SadeMedia Interactive