EkonomiManşetBurdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan Yeni Gün’e konuştu: “KADIN ESNAFLARIMIZ BAŞARILI”

2 sene ago

Burdur’un en tecrübeli sivil toplum kuruluşu liderlerinden Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, ilimizde son yıllarda artış gösteren kadın esnaflar ve Yukarı Pazar’ın yeniden çekim merkezine dönüştürülmesi çabaları hakkında, gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Kalkan, Türkiye genelinde bayan esnaf sayısı olarak 81 il içersinde Burdur’un dördüncü sırada yer aldığını belirterek, 10 bin 500 esnaf içersinde kadın esnaf sayısının bin’i aştığını belirtti.

Burdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan gazetemize verdiği mülakatta şunları söyledi:

“Biz birkaç yıldır bayanların iş hayatına atılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Biz Birlik olarak kadınların daha başarılı, iş yerlerine daha hakim, daha hesaplı daha düzgün ve hijyenik ortamlarda iş yaptıklarını gözlemliyoruz. Bayanların ellerinin değdiği her yere güzellik geliyor. Dolayısı ile aile işletmeleri çoğalıyor. Aile işletmelerinde de masraflar kısılıyor, gelir düzeyi de biraz daha artıyor. Aile de herkes çalışma ortamına giriyor ve boş’ta kimse kalmıyor. Böylece hem aile ekonomisine, hem ülke ekonomisine katkısı oluyor. Gittiğimiz ilçelerde ve toplantılarda bayanların iş sahibi olabilmesi için desteklerimizi anlatıyoruz ve iş yeri açmak isteyenleri destekliyoruz.

KOSGEB kursuna katılan bayanlarda iş yeri açıyor ve gerçekten başarılı da oluyor. Bizde Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak kredi desteği veriyoruz. Bizim esnaf sayımız son yıllarda baya düşüş yaşamıştı. Burdur genelinde bu sayı iki yıldır sürekli artış gösteriyor ve bunun çoğunluluğunda bayanların olduğunu görüyoruz.

İş yerlerinde başarılı olan ve ilk etapta başaramadım olmayacak diye işi bırakan bayanlarımız da yok. Başarıncaya kadar mücadele ediyorlar. Pes etmiyorlar. Bayanlar en çok gıda sektöründe iş yeri açıyor. Bu da artık Burdur insanının dışarıda yemek yeme kültürünün artmasından kaynaklanıyor. Eskiden Burdur’da çalışan kesim haricinde dışarıda yemek yeme gibi bir alışkanlık yoktu. Şimdi herkes ne zaman canı isterse ailesi ile birlikte dışarıda yemek yiyor. Bir misafirimiz geldi mi onları daha iyi ağırlamak için dışarıda yemek yediriyoruz. Yani dışarıda yemek yeme alışkanlığımız gün geçtikçe artıyor. Ondan dolayı da bayanlar gıda üzerine iş yerlerine öncelik veriyor.

Bunun dışında hazır giyim, takı gibi işletmelere de ilgi fazla. Şu an yeni açılan iş yerleri ile birlikte 10.500 üyeye ulaştık. Bunun binden fazlası bayan esnaf. Türkiye genelinde bayan esnaf sayısı olarak 81 il’in arasında ilk dördüncü sırasındayız. Bu büyük bir başarı ve gelişmedir. Başarı oranı ise yüzde yüzlere varan bir oranda. Biz de Esnaf Odaları Birliği olarak gereken desteği veriyoruz. Aile işletmelerinin başarıları yüzde yüze varan bir oranda. Kimse boş vakit geçirmek istemiyor. Ailece geliyorlar, iş yerlerini açıyorlar ve hep birlikte çalışıyorlar. Tabi bunlar şimdi küçük işletmeler ama gelecekte bu işletmeler büyüyecek daha büyük iş yerleri olacaklar. İşçi çalıştıracaklar ve istihdam yapacaklar.

Yukarı Pazar yeniden cazip hale getirilebilir

Yukarı Pazar’a yeni iş yerlerinin açılması için esnaflara destek oluruz. Yukarı Pazar’daki sokakların eski adları vardır. Pekmez pazarı, ot pazarı, yağ pazarı, yoğurt pazarı, alaca pazarı gibi. Bunların isimlerinin yenilenmesi yapılabilir. Belediye Başkanımıza Yukarı Pazar ile ilgili yapacağı çalışmalara katılıyorum. Ben bunu hep söylüyordum. Bizim Köprübaşı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar akşam trafiğe kapanması lazım. Bu tabi Yukarı Pazar da dahil olmak üzere. Işıklandırmalar yapılmalı, esnaflar küçük masa ve sandalyeler atmalı yani albenisi olacak tüm işletmeler burada olmalı.

Herkes hem çarşıyı gezmeli, hem yemeli içmeli. İnsanları AVM’lerden çekerek buralarda vakit geçirmelerini sağlamak lazım. Bir gün kadınlar pazarı yapılabilir. Kadınların bir hafta boyunca yaptıkları el işleri, ürünler burada satılabilir. Hem bayanlar ürünlerini satabilir ev ekonomisine katkı sağlayabilir hem de bayanlar ihtiyaçlarını oradan karşılayabilir. Belediye Başkanımıza bu konuda her zaman destek oluruz.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive