EkonomiManşetSiyasetBURDUR EKONOMİ ZİRVESİNDE, YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK

5 sene ago

Geçtiğimiz Pazar günü Burdur ekonomisini yakından ilgilendiren önemli bir organizasyon gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanlığı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı toplantıda, Burdur ekonomisinin fotoğrafı çekilerek, Burdur’un nasıl büyüyüp gelişeceği ana hatlarıyla ele alındı.

Önceki MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen, Pazar günü olmasına rağmen yoğun ilgi gören Ekonomi Zirvesi, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı’nın açış konuşmasıyla başladı

. Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ve Vali Hasan Kürklü’nün Burdur ekonomisine yönelik konuşmalarından sonra açış bölümü bitirilerek, sunumlara geçildi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Bakanlık yetkililerinin hazırladıkları sunumlar ve Burdur dinamiklerinin önerileriyle Burdur ekonomisinin yol haritasının çıkarılacağını açıkladı. Ekonomi Bakanlığı bürokratlarının genel teşvik uygulamaları başta olmak üzere ihracat teşvikleri ve diğer destekler hakkında yaptıkları değerlendirmelerden sonra ilimizdeki sivil toplum kuruluşları da sunumlarını yaparak, görüş ve önerilerini ortaya koydular.

5 saati aşkın süren toplantının sonunda söz alan Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin konuşmasından sonra soru-cevap bölümüyle Burdur Ekonomi Zirvesi sona erdi. Burdur’daki dinamikler ile Ekonomi Bakanlığını buluşturan, üretim, yatırım, ihracat, teşvik gibi önemli ekonomik konuların ele alındığı Zirve’nin öne çıkan ilk kazanımı Teknokent oldu. İlimize uzun bir süredir kurulması gündemde olan Teknokent’e 2 milyon liralık destek verilecek.

Bakan Zeybekçi toplantıya katılanların sorularını da cevapladı. Daha sonra Vali Hasan Kürklü tarafından Bakan Zeybekci’ye üzerine fotoğrafı işlenmiş mermer tablo hediye edildi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik’de Bakan’a  kabak kemane ve sipsi hediye etti. MAKÜ Rektörü Mustafa Saatcı ise Bakan Zeybekci’ye Akif portresi hediye etti.

Burdur Ekonomi Zirvesi’ne katılan Bakan Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, dünyanın ticari ve ekonomik olarak yeniden dizayn edildiğini ekonomik haritasının çizildiğini belirterek yeni çizilen ekonomik harita içinde Avrupa Birliği ile ABD’nin dünya ticaretinin yüzde 50’sini bünyesinde toplayan bir ekonomik entegrasyon sürecini yaşadığını anlattı. Sürecin 2015 yılı sonunda tamamlanacağının öngörüldüğünü bildiren Zeybekci, “Bir yıl sarksa, 2017-2018’de uygulanmaya başlayacak. Dünyanın ekonomik anlamda yeniden yapılandığı bu süreci Türkiye seyredemez. Türkiye bu yeniden yapılanmada kendini layık olduğu yerlerle ilgili çok aktif bir gündem geçiriyor ve hazırlanıyor. Biz bu yılın başından itibaren AB ile 28 ülkenin Bakanıyla 4 defa birebir görüşmeler yaptık” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Konuşmasında, çözüm sürecine ilişkin çeşitli değerlendirmelerde de bulunan Bakan Zeybekci, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine her alanda 6. bölge teşvikleri verdiklerini ancak huzur yoksa, güvenlik yoksa, istikrar yoksa 66. teşviki bile verseler kimsenin bu bölgelere gitmediğini ifade ederek o bölgeye verilebilecek en muhteşem teşvikin, huzur, kardeşlik ve çözüm süreci olduğunu vurguladı.

Geçen yıl Adana, Siirt, Batman, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şırnak, Muş, Van ve Ağrı’ya, Doğu Beyazıt’a kadar here yere gittiğini ifade eden Zeybekci, “Çok güzel bir iklim, muhteşem bir zenginlik var. Doğal her şey. 2013’ün baharıydı. Etraf bereket fışkırıyordu. Oradaki ovaları gördükten sonra ‘biz de övünürüz’ dedim ‘Ege’deki ovalarla, Söğüt Ovası, Çavdır Ovası ya da Çal Ovası…’ Oradaki ovaları gördükten sonra bizimkiler evin bahçesi bile olamaz söyleyeyim size” diye konuştu.

Bölgedeki insanlarla oturup sohbet ettiğini anlatan Zeybekçi, şunları söyledi: “Potansiyeli gördükten sonra dedim ki; bu PKK, bu bölücü örgüt, bu birilerinin maşası haline gelmiş bu ülkeye kasteden örgüt, bu çözüm sürecine razı olmaz. Bunun olmaması için gayret gösterir. Çünkü altından zemin kayacak. Orada refah, huzur olacak, insanlar başka gözlükle bakmaya başlayacaklar bu ülkeye. Birlik beraberlik içinde olacağız. Kardeşlik içinde olacağız, aynı vatan diyeceğiz, bin yıldan beri olduğu gibi… Aynı bayrak diyeceğiz. Üretim olacak, fabrika olacak, kızların çeyiz derdi, delikanlıların yuva derdi olacak. Refah derdi olacak. Bunu istemezler. Çünkü onlar olursa dağa kimseyi götüremezler. Onlar olursa bu ülke birleştikçe diğer birlikler kendiliğinden geldiği için razı olmazlar’ dedim. Onun için 6-7 Ekim olaylarıyla ilgili bu manipülasyonu yaptılar. İnşallah tam tersi olur. İnşallah orada huzur olur. İnşallah orada huzur anlayışı ve kardeşlik olur. Orayı da eğer kara delik olmaktan çıkarıp üretim alanı haline getirebilirsek Türkiye’nin önünde hiç kimse duramaz. Bundan emin olun.”

Kodlama : SadeMedia Interactive