EğitimManşetBURDUR, EĞİTİM BAŞARILARINA YENİSİNİ EKLEDİ (2017 Üniversite sınavında Türkiye’de ilk 100’de Burdur’dan 4 öğrenci var)

2 sene ago

Son yıllarda elde ettiği başarılarla ‘eğitim kenti’ olarak anılan Burdur’da, bu ünvanın bir göstergesi de Burdur’daki öğrencilerin üniversite sınavlarındaki performansı… Gerek bireysel gerek kitlesel başarılarda son yıllarda üniversite sınav sonuçlarında da iyi bir durumda olan Burdur, bu çizgisini 2017 yılında da sürdürdü.

2017 Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) Türkiye genelinde aldığı yüksek puanlarla ilk 100 başarılı öğrenci arasına giren Burdur’da öğrenim gören 4 öğrenci Vali Şerif Yılmaz tarafından dün ödüllendirildi. Ercan Akın Fen Lisesi öğrencisi Enes Efdal Aksu, Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi öğrencisi Hasan Nafi Orun, Gölhisar Fen Lisesi öğrencisi Rüştü Emre Akcan ve Ercan Akın Fen Lisesi öğrencisi Alperen Özmen,  başarılarında büyük katkıları olan aileleri ile birlikte ödüllerini almaya geldiler.

2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınavında; Burdur Ercan Akın Fen Lisesi’nden Enes Efdal Aksu Matematik Fen Puan türünde Türkiye 7’ncisi, Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi ‘nden Hasan Nafi Orun Türkçe Matematik puan türünde Türkiye 32’ncisi, Gölhisar Fen Lisesi’nden Rüştü Emre Akcan Matematik Fen 2 Puan türünde Türkiye 35’incisi ve Matematik Fen 3 Puan türünde Türkiye 39’uncusu, Ercan Akın Fen Lisesi ’nden Alperen Özmen Matematik Puan Türünde Türkiye 100’üncüsü olarak, ilimize gurur yaşattılar.

Vali Şerif Yılmaz  ödül programında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün iki hayırsever vatandaşımızın yaptırmış olduğu okullardan mezun olmuş başarılı çocuklarımız var. Hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Bugün yapmış oldukları hayırın boşa çıkmamış olduğunu gördüler. Türkiye’de dereceye giren sizler Türkiye’nin geleceğinde karar verecek, Türkiye’nin geleceğine yön verecek çalışmaları hem bilimsel, hem idari hem de siyasi yapacak kişilersiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Allah yardımcınız olsun. Allah zihin açıklığı versin. Ailelerimize de hayırlı olsun. Kolay bir iş değil. Uzun soluklu çalışmanın, emeğin karşılığını Cenab-ı Hak karşılığını verdi. Bunun karşılığı da görev size düşer. Size de şükretmek düşer. Şükür sadece şükür demek değildir. Verilen bu emeğin aldığınız bilginin şükür zekatı bu millete ödemektir. Bu millete hayırlı birer evlat olarak ödemektir.

Vali Yılmaz: “Sizler başaracaksınız  ben buna inanıyorum”

İnşallah bunu sizler yapacaksınız. Allah bundan sonraki eğitim hayatınızda da yardımcınız olsun. Gerek aileleriniz, gerekse bizler sizlerin yanınızda olduğumuzu bilin. Eğitim kenti Burdur’u hep söylüyoruz. Bu başarılar ile birlikte eğitim kenti oluyoruz. Başarı olmazsa eğitim kenti demenin bir anlamı yok. Onun için sizler Burdur adına da daha öğrenciyken bir hizmet vermeye başlamış oldunuz. Bundan sonra çok daha büyük hizmetleri bu millet sizden bekliyor. Kendinizi iyi yetiştirin. Üniversite biraz daha farklı. Yeni bir hayata başlayacaksınız. Üniversite günlük hayata, yaşama hazırlamaktır. Bundan sonra tek başına ayakta duracaksınız. Kendi ayaklarınız üzerinde durabilecek şekilde kendinizi donatacaksınız ve ondan sonra bu millete hizmet edeceksiniz. İster kamu olsun ister özel yapacağınız her iş topluma hizmettir. Sadece kendinize karşı sorumlu olmadığınızı, hem ailelerinize, hem topluma karşı sorumlu olduğunuzu düşünerek inşallah sizlerden güzel hizmetler bekliyoruz. Bizler gidiciyiz. Bundan sonra buralara sizler geleceksiniz. İnşallah bizim işlerimizi bizden daha iyi yapacaksınız. Çünkü bizlerden daha iyi yetişiyorsunuz, daha donanımlısınız. Sonucunda da Devletimiz, milletimiz çok daha iyi yerlere gelecek. Başardık bundan sonra bırakalım yok. Bundan sonra daha çok çalışmanız lazım. Sorumluluğunuz daha çok artıyor. İki günü eşit olan zarardadır. Bu söz bir hadis-i şeriftir. Ben sizlere güveniyorum. Sizler başaracaksınız ben buna inanıyorum.”

Vali Şerif Yılmaz konuşmasının ardından başarılı öğrencilere ödüllerini aileleri ile birlikte verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive