EkonomiManşetBurdur, dış ticaret fazlası veren illerden biri

5 sene ago

Burdur, Batı Akdeniz bölgesinde en iyi dış ticaret performansı sergileyen, ihracatı ithalatına göre en fazla olan il oldu. Ekim ayında Burdur’dan 16 milyon 597 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, 4 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti, 12 milyon dolarlık bir artış oluştu. Burdur’un ihracat başarısında en büyük yine doğaltaş ve mermer sektörünün oldu. ‘Burdur Beji’, Burdur ekonomisindeki ağırlığın koruyor, ihracat potansiyelini sürdürüyor.

2015 yılı Ekim ayı ihracat rakamlarında Batı Akdeniz Bölgesi Ekim ayında 7 milyon dolarlık dış ticaret açığı verirken, yılın 10 ayında 159 milyon dolarlık bir artı gerçekleştirdi. Antalya 60 milyon dolara yakın dış ticaret açığı verirken, Burdur ve Isparta ithalatının çok üzerinde ihracat gerçekleştirerek, bölge ekonomisinin dış ticaret açığını kapatarak artıya ulaşmasını sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya, Isparta ve Burdur’u içeren Batı Akdeniz Bölgesi’nde ekim ayı sonu itibariyle dış ticaret rakamlarını açıkladı. Ekim ayı sonu itibariyle bölge dış ticareti 159 milyon 244 bin dolar dış ticaret fazlası vererek, Türkiye’nin en önemli sorunu olan cari açığın kapatılmasına destek oldu. Ancak bölgedeki dış ticaret fazlalığının kaynağı ise Burdur ve Isparta illeri oldu. Antalya da tıpkı Türkiye gibi cari açık verdi.

TÜİK’in verilerine göre Ekim ayında bölge illerinden toplam 106 milyon 305 dolarlık ihracat gerçekleşti. Üç ilin ekim ayı ithalatı ise 113 milyon 352 bin dolar oldu. Ekim ayında 7 milyon dolarlık dış ticaret açığı oluştu. TÜİK’in 1 Ocak-31 Ekim tarihlerini kapsayan 10 aylık verilerine göre ise bölge ihracatı 1 milyar 62 milyon dolara ulaştı. İthalatı ise 903 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamlara göre Batı Akdeniz’de 159 milyon 244 bin dolarlık dış ticaret artısı yaşandı.

ANTALYA AÇIK VERDİ

Üç ilin rakamlarına ayrı ayrı bakıldığında ise Antalya ekim ayında 77 milyon dolarlık ihracata karşın 106 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi ve yaklaşık 30 milyon dolarlık dış ticaret açığı verdi. Yılın 10 aylık döneminde de 778 milyon dolarlık ihracata karşın 838 milyon dolarlık ithalat yapıldı ve 60 milyon dolarlık açık oluştu. Bu açığın yarısının ekim ayında oluşması dikkati çekti.

EN BÜYÜK ARTI BURDUR’DAN

Bölge dış ticaretinde en yüksek dış ticaret fazlası veren il Burdur oldu. Ekim ayında 16 milyon 597 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, 4 milyon dolarlık ithalatla 12 milyon dolarlık bir artı oluştu. Burdur 10 aylık rakamlarda ise sadece 26 milyon dolarlık ithalata karşın 173 milyon doların üzerinde bir ihracatla 147 milyon dolarlık dış ticaret artısı oluşturdu.

Isparta’da Burdur gibi dış ticaret artısı sağladı. Ekim ayında 2.6 milyon dolarlık ithalata karşı 12,5 milyon dolar ihracatla 10 milyon doların üzerinde artı sağladı. 10 aylık verilerine göre Isparta 37.6 milyon dolarlık ithalat yaparken, 110 milyon dolarlık ihracatla bölge dış ticaretine 72 milyon dolarlık artı sağladı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive