ManşetSağlıkBurdur Devlet Hastanesi’nde YARIM SAATTE BEL FITIĞI AMELİYATI

5 sene ago

   Türkiye’de genellikle Üniversite Hastanelerinde yapılan bel fıtığı ameliyatı Burdur Devlet Hastanesi’nde gerçekleşti. Burdur Devlet Hastanesinde ilk defa yapılan Bel Fıtığı ameliyatı ile başarılı operasyonlar dizisi devam ediyor.

Bel fıtığında Lazerli Epiduroskopi  yöntemi  hastalara ümit oluyor. Burdur Devlet Hastanesi’nde görev yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Serhat Korkmaz ve ekibinin gerçekleştirdiği bel fıtığı ameliyatı lazerle yapıldı. Gazetemiz Muhabiri Ali Kapan, dün yapılan ameliyatı yerinde takip etti.

Epiduroskopi ile bel fıtığı tedavisi hakkında bilgi veren Opr. Dr Serhat Korkmaz,  “Fleksible, yani ucu her yöne kıvrılabilen fiberoptik endoskop ile bel bölgesindeki anatomi ayrıntılı olarak görüntülenerek video-kamera sistemi ile değerlendirilir, fıtıklara lazer uygulanarak, onların küçülmeleri sağlanır, yapışıklıkların mekanik olarak temizlenmesi sağlanır, sinir sıkışmaları düzeltilir ve ilaç enjeksiyonları yapılarak dokuların fizyolojik sağlıklarına tam olarak kavuşmaları sağlanıyor” bilgisini paylaştı.

Epiduroskopi en son geliştirilen ve en ideal yöntem

Korkmaz, “Epiduroskopi yöntemi mikrocerrahi gerektirecek kadar büyük olmayan ancak inatçı bel ve bacak ağrılarına neden olan bel fıtığı, omurga darlığı ve sinir sıkışmalarında uygulanır. Bel omurgasıyla ilgili sorunu olan hastaların çok büyük bir bölümü ameliyat gerektirmeyecek ama yine de yürümek, oturmak gibi günlük aktiviteleri kısıtlayarak yaşam kalitesini bozan şiddetli ağrılardan şikayetçi hastalardan oluşmaktadır. Çoğunlukla fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinden fayda görmeyen bu hastalar için epiduroskopi en son geliştirilen ve en ideal yöntem olarak düşünülmektedir. Epiduroskopi, bel bölgesinde bir veya iki değil, daha fazla mesafede yaygın fıtıklaşmaları olan hastalarda başarı ile uygulanabilmektedir. Ayrıca, epiduroskopi ile, daha önce bel bölgesinden ameliyat olmuş ancak şikayetleri geçmemiş veya yeterince azalmamış hastalar da çok yarar görmektedir. Bu hastalardaki yapışıklıklar epiduroskopi ile açılır ve gerekli ilaçlar tam olarak gerekli bölgelere zerkedilerek ameliyatın olumsuz etkileri giderilir.” şeklinde konuştu.

Epiduroskopi ile bel fıtığı tedavisinin avantajları neler?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Serhat Korkmaz, uyguladıkları bu yöntem hakkında şunları söyledi: “Epiduroskopi 3 mm boyunda çok küçük bir açıklıktan girilerek uygulanır ve yara, dikiş, pansuman gibi durumlar söz konusu olmaz. Genel anestezi gerektirmez ve lokal anestezi altında hasta uyanıkken yapılır. Sadece bir girişimle bütün bel bölgesine, bu bölgedeki tüm fıtıklara müdahale edilebilir. Kemik yapılar ve kaslar etkilenmezler ve zarar görmezler. Epiduroskopi işlemi ayrıntılı görüntüleme sağlayarak tanıyı netleştirir ve hastanın mevcut sorunları ile ilgili kesinlik sağlar. Kısa süreli bir yöntemdir ve yaklaşık 30 dakika sürer. Yalnızca fleksible fiberoptik endoskop kullanıldığı için sinir ve damar yaralanma riski yok denecek kadar düşüktür. Girişimden 4 saat sonra hasta yürüyebilir ve günlük yaşamına dönebilir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive