ManşetSağlıkBURDUR DEVLET HASTANESİ’NDE; KORNEA NAKLİ

1 sene ago

Burdur Devlet Hastanesi bir çok ilde olmayan bir uygulama ile kornea hasarı görmüş ve görme yeteneğini kaybetmiş dört hastaya kornea nakli gerçekleştirerek ışığa ve görme yeteneğine kavuşturdu.

Yaklaşık 11 ay önce kornea nakil merkezi olarak yetki alan Burdur Devlet Hastanesi’nde göz hastalıkları uzmanı Operatör Dr. Memed Acar’ın gerçekleştirdiği başarılı ameliyatla 4 hastaya kornea nakledildi.

Nakillerin başarıyla sonuçlanmasının ardından hastaların da katılımıyla, 9 Ekim 2018 Salı günü Hastanede bir program düzenlendi.

Burdur Sağlık Müdürlüğü’nün girişimleri ve Burdur Devlet Hastanesi’ne kornea nakli için alınan gelişmiş cihazlarla ve Göz Hastalıkları Uzmanı Memed Acar’ın özverili çalışmaları ile yaklaşık 15 gün önce 4 hastaya kornea nakli gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören, Devlet Hastanesi Başhekimi Ferunda Demir, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Memed Acar ve Hastane yönetiminin katılımıyla Kornea nakli olan hastalar basın mensupları ile bir araya getirilerek, kornea nakli hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Reha Sermet Aygören; “Geçen hafta Ankara’da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen bir törenle Burdur ili adına Altın Bebek Ödülünü almıştım. Bu tüm tesislerimizde bebek sağlığına yönelik tüm kriterlerimizin makul ve yeterli olduğunu gösteren altın bir ödüldür. Bunun üzerine Burdur Devlet Hastanemizin gerçekleştirdiği bu faaliyeti sizlerle paylaşmanın gurunu yaşıyorum. Çünkü burada gerçekleştirilen ve hastalarımızın hayata daha farklı katılımları sağlayacak, onların göz sağlığına faydası olacak bu işlemi henüz birçok ilde gerçekleştirilemeyen bir Kornea nakli işlemi gerçekleştiriliyor. Bu dört hastamızda uygulandı. Biz kornea nakli iznimizi önceki yıllarda Burdur Devlet hastanesi adına Sağlık Bakanlığımızdan almıştık. Yalnız donör bulmada sıkıntılar yaşamaktaydık. Bu sıkıntıyı da yaştık. Bundan dolayı Konya Doku Nakli Merkezine teşekkür ediyorum. Hastanemizin organ nakli koordinatörlüğünün çok katkıları var. Organ nakli denilince tabi vefat etmiş kişilerin yakınların da çok travma tik, üzücü zor bir süreç. Ama kornea nakli en masum prosedür. Bu hasta yakınlarını en az üzecek bir süreç gibi görünüyor. Tabi tüm organ naklini hep destekliyoruz. Ama en azından en uygulanabilir süreç kornea bağışı. Küçük bir parça alıyorsunuz ve bir insanın kalan ömrünü ışık ve aydınlık içerisinde mutlu geçirmesini sağlıyorsunuz.  Bu sürece katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Memed Acar; “Bu yaptığımız ameliyatın adı kornea nakli. Kornea gözümüzün ön tarafındaki gözümüzü hem dış etkenlerden koruyan hem de yüksek kırıcılık gücü ile net bir görüntünün retina tabakasını oluşmasını sağlayan saydam dokuya verilen ad. Bu bazı hastalıklarla saydamlığını yitirebiliyor. Bu durumda ameliyatla çözüme kavuşmasından başka çare kalmıyor. Bu dokunun sağlıklı yeni bir dokuyla değişmesi gerekiyor. Bu da sağlıklı bir donörden elde edilen korneanın hastalıklı dokuyla yer değiştirmesi sağladıktan sonra hastanın görmesini sağlamaya başlamış oluyoruz yavaş yavaş. Bu sadece bir hastalıkla değil, çeşitli hastalıklarla bu doku saydam tabakasını yitirebiliyor. Travmalar, yanıklar, özellikle uçuk virüsü hastalıkları çok görülebiliyor. Kimi zamanda geçirilmiş cerrahi bir operasyon sonunda kornea saydamlığını kaybedebiliyor. Bu dört hastamıza Konya’dan bize gönderilen dört adet korneayı hastalarımıza ulaşarak naklettik. Hastalarımızın Bakanlıkta sıraları var. Hastalar uygunlarsa o sıraya göre davet ediliyorlar. Bizimde bu dört hastamız bu sıraya uygundular. Bizde özel bir ameliyatla kornea naklini gerçekleştirdik. Hastalarımız geldiklerinde görme seviyeleri el hareketleri seviyesindeydi. Diğer gözlerini kapattığımızda bu gözleri ile sadece el hareketlerimizi seçebiliyorlardı. Şimdi 6 metre uzaktan ekranda gösterdiğimiz harfleri hepsi okumaya başladı. Zaman içerisinde görme keskinlikleri daha da artacak. Bizim Burdur’da bir açığımız var. Bizim organ ve doku bağışı konusunda halkımızın çok daha duyarlı olması lazım. Mutlaka aileler çok acı içerisinde oluyor. Organ ve doku nakli sayesinde birçok hayata dokunulmuş oluyor” şeklinde konuştu.

Kornea Nakli olan hastalar Özcan Erol, Yusuf İzzet Çakır, Hasan Hüseyin Kaygısız, Hacer Yıldırım; “Ancak tıp fakültelerinde olan bir ameliyatı bizler Burdur Devlet hastanesinde olduk. Öncelikle bize korneası nakil olan şahsa Allah’tan rahmet diliyor ailelerine de bağış için teşekkür ediyoruz. Memed hocamız ve Hastane yönetimine bizleri ışığa kavuşturduğu, görmemizi sağladıkları için minnetrarız. Şuan çok mutluyuz. Artık bizlerde görebiliyoruz” dediler.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive