GündemManşetSağlıkÜniversite-MAKÜBurdur ‘DEPREM’ riski altında

4 ay ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim üyesi Murat Kuş Burdur’un yüzölçümü olarak yüzde 95’inin deprem riski altında olduğunu söyledi.

Birlik Vakfı Burdur Şubesi’nin düzenlediği ‘İlim ve Kültür Sohbetlerinin konuğu olan Kuş afetle mücadelede eğitimin önemli olduğunu kaydetti.

Kuş; “afetle mücadelede izlenmesi gereken zincir,  afete hazır birey, afete hazır aile, afete hazır okul veya kurum ondan sonra da afete hazır il ve devlet gelir. Sıralama bu şekildedir” dedi.

Afetle mücadelede son 15 yılda kurumların büyük ivme kanadığını anlatan Kuş; “Afetle mücadelede devletimiz son 15 yıldır inanılmaz bir ivme kazandırdı. Devlet, afetle mücadelede geri dönüşü olmayan bir otobana girdi. Geçen yıllardaki afetle mücadele sistemi ile karıştırılmaması gereken seviyede bir mücadele sistemine girdi.  Peki bu yatırım ve girilen doğru yolda her eksiğimizi tamamladık mı? Hayır. Çünkü afetle mücadele bir anda üstesinden gelinebilecek basit bir mevzu değil. Afetle mücadele bir kültür meselesidir. Afetle mücadelede çok yol alsakta istenilen seviyeye gelmesi belki de bir nesil sonra olacaktır. Devletimiz yatırım olarak, insan kaynağı olarak, hem de planlama ve organizasyon olarak kesinlikle ve kesinlikle afetle mücadelede doğru yoldadır” dedi.

Afetle mücadelenin en doğrusunun afet öncesi yapılan bir takım doğru davranışlar olduğunu kaydeden Kuş; “Afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası. Afet öncesi başlığı kesinlikle en kıymetli alandır. Orada yapılan çalışmalar Can, mal, para ve zaman kaybını en aza indirir. Eskiden afete hazırlık denince enkazdan yaralı kurtarmak anlaşılırdı. İşin öyle olmadığı, son 15 yılda yapılan yatırımlarla görülüyor ki afetle mücadele etmek için afet öncesinde bir takım işler yapmak gerekiyor. Nedir bunlar. Eğitimler, insanları gönüllü yapmak, binaların daha denetimli hale getirilmesi, şu anki yapı denetim kültürü ile 30 yıl önceki yapı denetim kültürü bir değil. Bunlar afet öncesi yapılan doğru davranışlardır” dedi. 

Burdur’un yüzde 95’inin yüksek derecede deprem riski taşıdığına dikkat çeken Murat Kuş; “biz afet riski haritasına baktığımız zaman Burdur resmen sinyal veriyor. Burdur-Fethiye Fay zonu inanılmaz biriktirici ve yüzeye yakın. Kayserideki bir fay hattı aynı enerjiyi 50 yılda biriktirirken Burdur’daki fay hattı 15 yılda biriktirebiliyor. Ben jeolog değilim ama Burdur üzerine çalışan jeolog arkadaşlarım 2012 yılından beri 2020-2021 diyorlar. Bizim başka bir ildeki gibi rahat oturmaya zamanımız yok. Biriktirici bir fay hattımız var. O nedenle bizim afet bilinci ve kültürünü bir an önce oturtmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive