GündemManşetBURDUR DA DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI!

4 sene ago

Geçtiğimiz Cuma gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki bir grup tarafından başlatılan darbe girişimine Burdur halkı da net tavır koydu. Darbe girişiminin ortaya çıkmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, halka yaptığı çağrıda, halkın gücünü işaret eden konuşması Burdur’da da geniş karşılık buldu. İnsanlar, Cumhuriyet Meydanında toplanarak, tepkilerini ortaya koydular.

Burdur’da Meydan’daki buluşmaya kentin tüm dinamikleri katılarak, demokrasiye sahip çıktıklarını haykırdılar. Vali Şerif Yılmaz, ilimiz Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcısı Bülent Uygur, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Genel Sekreter Servet Olpak, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Vali Şerif Yılmaz Cumhuriyet Meydanında yaptığı konuşmada; bu darbe girişimi, bu ülkeye yapılan operasyonların sonu olacağı ümidini beslediğini ifade ederek, vatandaşın hiç endişelenmemesi gerektiğini belirterek Devletimizin, gerek içeriden, gerekse dışarıdan gelen her türlü şer odaklarını ve ülkeyi bölmeye çalışanların her türlü oyunlarını başlarına yıkacağını vurguladı.

VATANDAŞLARIMIZ KALBİNİ FERAH TUTSUN

Darbe girişiminin başlamasından itibaren ilimiz ve diğer illerdeki gelişmeleri takip ettiklerini ifade eden Vali Yılmaz, vatandaşların kalbini ferah tutmasını isteyerek hiçbir sıkıntının olmadığını belirtti.

Ankara’daki bir kaç çapulcunun kısa sürede alındıktan sonrada bu millet onlara dersini adalet önünde vereceğini kaydeden Vali Yılmaz, Türkiye’de hiç bir kimsenin hukukun dışına çıkma selayetine yetkili olmadığını aktararak, kendisininde buna dahil olduğunun altını çizdi.

BİZ OSMANLININ BAKİYESİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİYİZ

Vali Yılmaz, “Biz Anayasası olan, geçmişten gelen ve bugüne kadar devam eden bir devlet geleneğine sahip bir ülkeyiz. Biz Osmanlının bakiyesi Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz. Anayasa da belirtilen kurallar içerisinde gelen ve seçilen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Hükümetimiz ve Devletimizin tüm görevlileri, görevinin başındadır. Hukuk dışına çıkanlarla ilgili yaptırımı ve gerekli uygulamayı yapacak güç, kuvvet ve iradeye sahiptir. Hiç kimse endişe etmesin. Bu kadar yıllık kazanımımızı, bu milletin kazanımlarını hiç kimsenin kaybettirmeye hakkı yoktur. Ülkeyi 50 yıl geriye götürmek kimsenin haddi değildir.

58. PİYADE EĞİTİM ALAYI VE İL JANDARMA KOMUTANLIĞIMIZ, BU MİLLETİN EMRİNDE

İlimizdeki göz bebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 58. Piyade Eğitim Alayı ve İl Jandarma Komutanlığımız, bu milletin emrinde, bu milletin seçilmiş iradesinin ve devletinin emrindedir.

ŞEHİTLERİMİZİN KANLARI YERDE KALMAZ

Bayrağımız için canlarını feda eden şehitlerimize selam olsun. Bu şehitlerimizin kanları yerde kalmaz. Bu milletin kanları ile oluşan bu bayrak inşallah ebediyen bu ülke üzerinde kalacak. Hiç bir hainin indirmeye gücü yetmediği gibi bundan sonrada birlik beraberlik içerisinde olduğumuz sürecede cesaret dahi edemeyecekler” şeklinde konuştu.

Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalığın oluşturduğu kuvvetli birliktelik yoğun bir şekilde hissedildi. Müftülük görevlileri tarafından gece geç saatlerden itibaren Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar yapıldı. MAKÜ Mehteran takımı tarafından, Darbe girişimine karşı canlarını hiçe sayarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekası için görevlerini yerine getirmeye çalışan güvenlik güçlerimize destek amacıyla fetih marşları çalındı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz:

“Değişimlerin her zaman seçimle, halkın iradesi ile yapılması gerektiğine inanıyorum”

Darbe girişimine yaptığı yazılı açıklama ile tepkisini dile getiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in yönetimde değişikliklerin seçimle olması gerektiğine işaret etti.

Başkan Ercengiz’in basın açıklaması şöyle:“Darbe girişiminin ilk anından itibaren gelişmeleri üzüntü ile takip ediyorum. Değişimlerin her zaman seçimle, halkın iradesi ile yapılması gerektiğine inanıyorum. Demokrasinin asla kesintiye uğratılmaması gerekiyor.Yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Burdur’umuzda herhangi bir münferit olayın yaşanmaması ilimiz açısından sevindiricidir.

Burdur Belediyesi olarak herhangi bir olağanüstü durum için bütün birimlerimizle hazır durumda beklemekteyiz.Hiçbir zaman kabul etmemizin mümkün olmadığı demokrasiye müdahalenin önlenmiş olmasına yürekten seviniyorum. İstediğimiz ve özlediğimiz çağdaş demokratik ve özgür bir Türkiye için bir daha bu girişimlerin yaşanmamasını diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.”

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker:

“Hiçbir olay bu tür antidemokratik uygulamaları meşru göstermez”

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker de yaptığı basın açıklamasında darbe kalkışmasına tepki gösterdi. Göker, hiçbir olayın bu tür antidemokratik uygulamalar meşru göstermeyeceğinin altını çizdi.

Milletvekili Göker açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Dün gece saatlerinde şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bulunan bir grup cunta sevdalısı vatan haininin demokrasimize vurmaya çalıştığı darbe girişimi güvenlik güçlerimiz ve halkımızın sağduyusu ile bastırılmış ve püskürtülmüştür. Olayları üzülerek Sayın Burdur Valimiz Şerif Yılmaz’ın konağında Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz, AKP Milletvekilimiz Bayram Özçelik, İl Emniyet Müdürümüz Eyüp Özüdoğru, Başsavcımız Sadi Doğan ile birlikte üzülerek takip ettik. Bu girişimlerde bulunan ve bu tür girişimler için ortam hazırlayanlar muhakkak en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Bizler; demokratik yollarla gelmiş yönetimlerin sadece demokratik yollarla gitmesi gerektiğine inanan insanlar olarak bu tür darbe girişimlerini hiçbir zaman desteklemediğimizi bir kez daha buradan bildirmek isterim. Hiç bir olay bu tür antidemokratik uygulamaları meşru gösteremez. Yaşanan olaylar karşısında Türkiye Demokrasisini savunmak adına hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ise başsağlığı diliyorum.”

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive